Postări Recomandate

Ruby87

Buna ziua,

Am 29 de ani, cu 6 ani in urma mi s-au depistat noduli preponderent cu fractia lichidiana pe glanda tiroida, ambii lobi. Tratament nu am urmat deoarece analizele la hormoni erau in limitele normei si medicul a specificat doar evidenta in dinamica.

La momentul de fata, dupa USG s-a depistat ca 2 noduli au crescut din iunie 2015 cam dublu, analizele hormonale pe tot parcursul, calcitonina sunt in norma.

Medicul propune tratament chirurgical din moment ce au crescut foarte repede, iar punctia poate da un raspuns nesemnificativ (deoarece sunt 4 noduli) si probabilitatea este mica de obtinut un rezultat corect.

Intrebarea este urmatoarea, cresterea nodulilor este un factor necesar spre operare (cel mai mare nodul fiind de 2.5 cm). Este vreun remediu de stopare a cresterii nodulilor (mentionez ca nu am nici un disconfort din partea glandei).

Scintigrafia ar putea diferentia nodulii benigni si maligni? Scuze de atitea intrebari, as vrea sa planific prima sarcina iar in aceste circumstante nu pot lua o decizie.

Va multumesc anticipat de raspuns. O zi buna sa aveti!!!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Endocrinolog

Buna ziua, Victoria!

Сложно он-лайн ответить по такой комплексной проблеме... 

Нужно видеть фото узлов, их точное описание. Иначе невозможно сделать вывод.

Только рост узла редко является показанием к операции.

Не существуют таблетки для прекращения роста узлов щитовидной железы.

Сцинтиграфия не сможет точно ответить по характеру узлов, но сможет дать определенную информацию. 

О пункции сложно ответить, особенно при большом количестве узлов. Есть возможность пунктировать все узлы более 1 см.

Partajează acest post

Link spre post
Ruby87

Multumesc mult de raspunsul prompt!

Sa inteleg ca in cazul meu, daca au crescut rapid in ultimii doi ani, si daca nu exista un tratament de stopare a nodulilor, ar fi necesar de

tratat operativ? sau exista posibilitatea ca ei se vor stopa in crestere?

Care metoda totusi ar fi mai informativa? scintigrafia sau punctia? este posibil de punctat toti 4 noduli la aceeasi procedura?

In caz de operatie? Se poate de dus un mod normal de viata fara tiroida si de nascut copii sanatosi?

Va multumesc mult!

Partajează acest post

Link spre post
Endocrinolog

Виктория, 

медикаментов, которые бы остановили рост узлов не существует.

Есть метод термоабляции, когда при помощи температуры разрушаются узлы и в итоге больше не растут и значительно уменьшаются в размерах. Вот мое видео по термоабляции: 

Partajează acest post

Link spre post
Endocrinolog

Сцинтиграфия и пункция узлов щитовидной железы - это совсем разные методы диагностики. При сцинтиграфии получаем активность всей щитовидной железы, узнаем есть ли "горячие" или "холодные" узлы. При пункции узнаем цитологический диагноз. Да, оба метода имеют свои неточности.

Да, есть возможность в течение одной процедуры пунктировать все 4 узла. 

Большинство людей после операции ведут нормальный образ жизни, рожают здоровых детей. 

Partajează acest post

Link spre post
Ruby87

Va multumesc mult pentru atentie si informatie! Multa sanatate!

Partajează acest post

Link spre post
Ruby87

Buna ziua!

Planific in scurt timp tratament chirurgical la glanda tiroida (anamneza descrisa mai sus).

Spuneti-mi va rog, in cazul prezentei nodulilor (analizele hormonale toate in limitele normei) poate scadea termenul menstruatiei pina la 1 zi? Probleme cu ciclul menstrual nu am avut niciodata. Am consultat ginecologul si schimbari la ginecologie nu sunt (dupa Uzi),analizele in norma.

Scaderea ciclului se manifesta deja a treia luna. Dupa operatie poate reveni la norma (in caz ca e vina glandei tiroide)?

Va rog mult sa-mi acordati un raspuns, medicul ginecolog m-a pus in panica ca sansa de a concepe copil in asa situatie e minima((( Nu mi-a dat nici un tratament, nimic...

Editat de Ruby87

Partajează acest post

Link spre post
Endocrinolog

Buna ziua!

С чего Вы решили, что щитовидная железа в чем-то виновата? Она же хорошо работает и "никого не трогает".

Операция не должна повлиять на менструальный цикл. Хотя операция - это стресс, наркоз. После этого возможны разного рода изменения в организме, в том числе и со стороны цикла. Но щитовидная железа здесь ни при чем.

В какой ситуации сложно забеременеть? Я не очень понимаю Вашего гинеколога? Ваша щитовидная железа, если сейчас работает хорошо, не влияет на возможность забеременеть и ситуация не поменяется после операции.

Partajează acest post

Link spre post
Ruby87

Va multumesc pentru raspuns!

Problema e ca m-am adresat recent la ginecolog deoarece ciclul menstrual dureaza doar 1 zi (deja de 3 luni). Inainte era 3-4 zile.

Dupa investigatii UZI si analize nu mi-a fost depistata o problema ginecologica, deaceea medicul ginecolog a presupus ca problema ar fi in glanda tiroida, cu atit mai mult dupa ce i-am zis ca trebuie s-o operez.

Din spusele medicului, ciclul cu durata de o zi este destul de rau si posibilitatea de a naste este minima.

Deaceea m-am adresat D-voastra deoarece mi s-a dat de inteles ca glanda tiroida este problema cu scaderea ciclului menstrual.

Eu imi doresc mult un copil, si as dori cel putin sa stiu care poate fi cauza acestor tulburari ginecologice, si daca nu ar fi de vina glanda tiroida ce investigatii ar fi trebuit de facut.

Va multumesc.

Editat de Ruby87

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum