BabaYaga

Обычаи на Пасху | Obiceiurile De Paste

Postări Recomandate

BabaYaga

Кроме класических яиц помню что утром нужно умыться водой с которой денюжки. 100 лет этого не делала, точно и не помню что за вода, что за денюжки.

Какие обычаи вы знаете?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
MumofChubby

Dupa cite tin minte,arunci banuti in apa sfintita,adusa de la slujba de dimineata, impreuna cu niste oua rosii si pe nemincate te speli simbolic cu acea apa...si beai si putina aghiazma dupa aia...Asa mi se pare ca faceam noi cindva,dar,ma rog,obiceiurile pot varia de la casa la casa...

Partajează acest post

Link spre post
Lili

In cana cu apa punem monede si oua rosii si ne spalam pe fata, sa avem bani multi si sanatosi sa fim (tenul fetei sa fie rumen). Si apoi mincam pasca, oua si tot ce am sfintit.(de regula brinza dulce, carne).

Partajează acest post

Link spre post
cassandra

In familia mea exista un obicei de Paste inca de la bunei, iar ei l-au preluat de la niste vecini originari din Germania:

In seara dinaintea Pastelui copiii impreuna cu parintii pregatesc un cuib pentru iepuras. Acesta poate fi o cutie de la incaltaminte, asternut cu ceva sau impodobit - dupa fantezia fiecaruia. Apoi acest cuib se ascunde undeva in casa, unde stie doar copilul (desigur si parintii). Ni se spunea ca daca suntem cuminti, iepurasul ne va aduce cadouri, iar de nu - numai "bumbareaza" de iepure. Si in dimineata de Paste alergam repede sa vad ce mi=a adus iepurasul. Intotdeauna gaseam cateva oua rosii, cozonac mic, vreo 3 ruble si o jucarie :unsure: . Si pana in ziua de azi Pastele e sarbatoarea noastra preferata :unsure: .

Cred ca e o traditie buna, mai ales pentru pici.

Partajează acest post

Link spre post
Renatik
In familia mea exista un obicei de Paste inca de la bunei, iar ei l-au preluat de la niste vecini originari din Germania:

In seara dinaintea Pastelui copiii impreuna cu parintii pregatesc un cuib pentru iepuras. Acesta poate fi o cutie de la incaltaminte, asternut cu ceva sau impodobit - dupa fantezia fiecaruia. Apoi acest cuib se ascunde undeva in casa, unde stie doar copilul (desigur si parintii). Ni se spunea ca daca suntem cuminti, iepurasul ne va aduce cadouri, iar de nu - numai "bumbareaza" de iepure. Si in dimineata de Paste alergam repede sa vad ce mi=a adus iepurasul. Intotdeauna gaseam cateva oua rosii, cozonac mic, vreo 3 ruble si o jucarie :girl_in_love: . Si pana in ziua de azi Pastele e sarbatoarea noastra preferata :girl_in_love: .

super traditie, foarte frumoasa! ma gandesc cum sa facem cuibusorul:)) si ce sa cumparam cadou....

la noi didntodeauna s-a spus ca iepurasul ne aduce cadoul, cica m-am intalnit cu el etc...dar niciodata nu am facut cuibusor, chestia cu cuibusorul e foarte creativa, utila pt comunicarea cu copilul!

Partajează acest post

Link spre post
gagulea

Vai, ce dragut! Idee binevenita in ajunul Pastelui! Voi incerca si eu sa adopt acest mic ritual al vostru! Mii de multumiri. Si la romani vine epurasul, dar nu intelegeam pana acum cum vine, de unde vine, cand vine. Acum e totul limpede, e un fel de Mos Craciun urecheat. :curtsey:

Partajează acest post

Link spre post
cassandra

Ma bucur foarte mult ca v-a placut, la noi deja incepe suspansul.

Gagulea, cu Mos Craciun urecheat ai nimerit-o la tinta :)

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

La noi in famiie este un obicei: in ziua de pasti ne imbracam numaidecit cu haine noi(sau macar ceva nou), nepurtat niciodata - din cite imi amintesc bunica spunea ca in aceasta zi trebuie sa fim puri la suflet si la trup precum Isus care a inviat pentru noi.

spalatul cu un ou rosu - sa fii rumen ca si el adica sanatos

spalatul cu bani - sa fii bogat

spalatul cu un ou nevopsit - sa spele relele

ciocnitul oualor - se ciocnesc cu totii pe rind si al cui ou va ramine pina la urma intreg, inseamna ca va avea un an bun, o sanatate trainica si va fi tare la toate!

UN PASTE FERICIT LA TOTI!!!!!!!!!

Editat de Ксёмпа

Partajează acest post

Link spre post
cassandra
ciocnitul oualor - se ciocnesc cu totii pe rind si al cui ou va ramine pina la urma intreg, inseamna ca va avea un an bun, o sanatate trainica si va fi tare la toate!

La noi se ciocnesc ouale inca in ordinea dupa varsta, cal mai mare il ciocneste pe urmatorul, iar mai departe- dupa rezistenta oualor.

Bunelul mai povestea ca pe vremea lui baietii din sat organizau la urma un fel de turnir al celor mai rezistente oua :crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Lili

In seara dinaintea Pastelui copiii impreuna cu parintii pregatesc un cuib pentru iepuras. Acesta poate fi o cutie de la incaltaminte, asternut cu ceva sau impodobit - dupa fantezia fiecaruia. Apoi acest cuib se ascunde undeva in casa, unde stie doar copilul (desigur si parintii). Ni se spunea ca daca suntem cuminti, iepurasul ne va aduce cadouri, iar de nu - numai "bumbareaza" de iepure. Si in dimineata de Paste alergam repede sa vad ce mi=a adus iepurasul. Intotdeauna gaseam cateva oua rosii, cozonac mic, vreo 3 ruble si o jucarie unsure.gif . Si pana in ziua de azi Pastele e sarbatoarea noastra preferata unsure.gif .

Să nu uit să fac ”cuibul” că cadoul e deja cumpărat... 

Partajează acest post

Link spre post
lilianocika

мы тоже утром в воскресенье умываемся красными яйцами(щеки) и копейками. Потом перед пасхальным застольем обязательно чекаемся яйцами. Это очень весело.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum