Viorelia

Grădiniţa Nr.25 Str. Grădinilor,69

Postări Recomandate

Viorelia

Buna fetelor. Ati putea sa+mi spuneti daca copilul cuiva merge la aceasta gradinita? Sau poate ati auzit ceva despre ea. Va rog mult sa ma ajutati cu detalii. Baietelul are 2 ani si 7 luni si ma ghindesc sa-l dau la gradinita aceasta vara. Am inteles ca aici sunt grupe de stat iar pe linga ele si comerciale cu plata mai mare. Eu de fapt caut o gradinita in sectorul centru, Riscani sau Buiucani. As prefera ceva privat, pentru ca sa fie copii putin in grupa si sa se ocupe cu ei destul, asa cum o face dadaca acasa. El la mine e tare descurcaret, vorbeste bine, doar ca se mai alinta si nu prea vrea singur sa maninca, sa se imbrace. Dar in schimb ii plac ocupatiile. Multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Magnolia
Buna fetelor. Ati putea sa+mi spuneti daca copilul cuiva merge la aceasta gradinita? Sau poate ati auzit ceva despre ea. Va rog mult sa ma ajutati cu detalii. Baietelul are 2 ani si 7 luni si ma ghindesc sa-l dau la gradinita aceasta vara. Am inteles ca aici sunt grupe de stat iar pe linga ele si comerciale cu plata mai mare. Eu de fapt caut o gradinita in sectorul centru, Riscani sau Buiucani. As prefera ceva privat, pentru ca sa fie copii putin in grupa si sa se ocupe cu ei destul, asa cum o face dadaca acasa. El la mine e tare descurcaret, vorbeste bine, doar ca se mai alinta si nu prea vrea singur sa maninca, sa se imbrace. Dar in schimb ii plac ocupatiile. Multumesc anticipat.

Noi mergem la aceasta gradinita, in grupa cu taxa suplimentara. La moment sunt multumita, am inceput a fregventa din vara 2007 la virsta de 2 ani si 3 luni. Plusul e ca ii hranesc un pic mai bine :eda: . Au ore de ritmica, muzica, arta vorbirii fiecare de cite 2 ori pe saptamina. :wink: In privinta mincarii si imbracarii ei acolo concureaza, mai vad ce fac alti copii si se invata repede. Succese :rolleyes: Daca te mai intereseaza ceva intreba :wink2:

Partajează acest post

Link spre post
Viorelia
Noi mergem la aceasta gradinita, in grupa cu taxa suplimentara. La moment sunt multumita, am inceput a fregventa din vara 2007 la virsta de 2 ani si 3 luni. Plusul e ca ii hranesc un pic mai bine :eda: . Au ore de ritmica, muzica, arta vorbirii fiecare de cite 2 ori pe saptamina. :wink: In privinta mincarii si imbracarii ei acolo concureaza, mai vad ce fac alti copii si se invata repede. Succese :rolleyes: Daca te mai intereseaza ceva intreba :wink2:

Buna Cristina

Ai putea sa-mi zici cati copii sunt in grupa si daca a fost o problema sa va inscriti deodata sau a trebuit sa stati la rind? In general asa atmosfera sa inteleg ca e bunicika, da? Al meu baiat acum are 2 ani si 9 luni, dar se cam alinta la mincatul singur si imbracat:( Cum crezi cind e mai bine sa mergem sa ne interesam acum in primavara?

Partajează acest post

Link spre post
Magnolia
Buna Cristina

Ai putea sa-mi zici cati copii sunt in grupa si daca a fost o problema sa va inscriti deodata sau a trebuit sa stati la rind? In general asa atmosfera sa inteleg ca e bunicika, da? Al meu baiat acum are 2 ani si 9 luni, dar se cam alinta la mincatul singur si imbracat:( Cum crezi cind e mai bine sa mergem sa ne interesam acum in primavara?

Salut Viorelia

La inceput erau 15 acum sunt 20. Trebuie sa te preintimpin ca pe periada lunilor iunie iulie gradinita nu o sa lucreze-fac reparatie generala la bucatarie si concedii. Dar daca totusi te hotarasti te sfatui sa te inscrii de pe acum pentru grupa din toamna. Nu am avut probleme cu inscrieirea timp de o luna am inceput a fregventa gradinita. Cel mai bine du-te si vorbeste cu directoare d.Svetlana e o femeie cumsecate si-ti va spune care e situatia pentru cazul vostru, ceea ce-ti pot spune eu e ca copilul e fericit, merge cu placere la gradinita iar parintii multamiti ( pe cit e de posibil pentru ca ca acasa cu mama si tata nu e nicaiari :blush: ).

Succese :blush:

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator ANA31

Fetita mea mai mare frecventeaza aceasta gradinita de la 2 ani, la ei in grupa sint inregistrati 25 copii, dar nu vin toti pina la 20. diferenta dintre cea cu plata suplimentara nu e mare, unica este alimentarea. dorina (fetita) merge cu placere. si practic in fiecare vara se inchide pentru lunile iulie, august. anul trecut a fost deschis bazin, anul acesta va lucra sau nu, nu stiu. dna Svetlana e o femeie interesanta ,dar cu multa atentie discuta cu orice persoana.

Partajează acest post

Link spre post
lilia

salut.vreau sati spun sa nu eziti .deoarece e o gradinita de nota 10.fetita mea a frecventato si am ramas numai cu anintiri frumoase.

Partajează acest post

Link spre post
SELI

Noi tot vom merge in septembrie la aceasta gradinita. Mi-a facut o impresie foarte buna.

Partajează acest post

Link spre post
SELI

Fetelor dupa cum am scris mai sus, de la 1 septembrie baietelul meu frecventeaza gradinita aceasta.

Am ramas tare multumita atit de conditiile grupei, gradinitii, cit si de comportamentul educatoarelor. Doamnele se straduie sa acorde timpul necesar tuturor copiilor. Toti copii sunt bine ingrijiti, schimbati la timp si linistiti in caz ca pling.

Danuts fregventeaza grupa cu servicii suplimentare. Pe lista sunt 19 copii, dar zilnic frecventeaza doar 10-13 copii. Maxim au fost 16 copii.

Ii hranesc de 4 ori + fructe proaspete la ora 11. In fiecare zi carne, unt, cascaval, suc.

La Danuts in grupa sunt copii de la 1 an 7 luni pina la 3 ani, majoritatea de 2 ani.

Copii sunt ajutati de educatori sa manince, sa se imbrace.

Citiva copii nici nu vorbeau pina la gradinita, iar acum au inceput cite putin sa vorbeasca.

Fac multe ocupatii: ritmica, arta vorbirii, dezvoltarea vorbirii, educatie fizica, arta plastica, modelare, cunoasterea mediului inconjurator.

Deseori vine teatru de papusi.

Acum ca este frig afara, la dinsii in grupa functioneaza convector+ au sa mai procure zilele acestea inca unul. Este cald in grupa.

Am sa incerc sa atases citeva poze, ca sa vedeti si voi cu ochii proprii si sa av faceti concluzia. Sper ca nimeni nu o sa se supere de o asa lamurire lunga.

Tati cu Dani prima zi la gradinita:

ed01fbe270fc.jpg

Dani cu doamna Nina (educatoarea):

8906d4ff5dda.jpg

Dormitorul (este incapere aparte de incaperea unde i-au masa si se joaca):

3162b9195e57.jpg

Camera sanitara:

e8c09dae0611.jpg

Masutele:

ea90e007f5c1.jpg

7e88f5921a20.jpg

Vestiarul:

d067ec93e043.jpg

Topogan in grupa:

d1c5b1694d32.jpg

Dani in grupa:

df634af3fad6.jpg

Teritoriul gradinitei:

28cbbfba34f9.jpg

Ma iertati de atitea foto, dar tot e mai bine cind vezi totul cu ochii tai. :)

Editat de natavic

Partajează acest post

Link spre post
Viorelia

Super. Foarte amanuntita informatie si foarte utile sunt pozele. Asa macar iti poti face o impresie chiar si cum arata. Multumesc

Partajează acest post

Link spre post
SELI
Super. Foarte amanuntita informatie si foarte utile sunt pozele. Asa macar iti poti face o impresie chiar si cum arata. Multumesc

Viorelia, daca ai nevoie de detalii mai amanuntite, poti apela la mine. O sa fiu bucuroasa sa te ajut.

Partajează acest post

Link spre post
Viorelia
Viorelia, daca ai nevoie de detalii mai amanuntite, poti apela la mine. O sa fiu bucuroasa sa te ajut.

Stii cumva daca aceasta gradinita intr-adevar se inchide pe 3 luni vara? daca e asa atunci nu e convenabil pentru mine, eu lucrez si nu am cu cine sa-mi las copilul. Iar daca nu, atunci ai putea sa-mi zici daca e mai bine de venit pina in iarna si de vorbit su Dna Directoare sa va ce si cum sau deja mai inspre primavara, cum crezi? Al meu baiat e mai mare si ma ghindesc sa-l dau la primavara. Noi la anul in iulie vom avea 4 asa cred ca vom merge deja in grupa de 4 ani. Sunt din aceste grupe cu plata suplimentara?

Mulrumesc frumos

Partajează acest post

Link spre post
Ericika

Daca nu va suparati, care sunt preturile la grupa de stat si la cea comerciala?

Partajează acest post

Link spre post
Beauty

numai ce vin de la aceasta gradinita. impresiile generale sunt pozitive,cu toate ca am vazut si cite ceva din ce nu mi-a placut. i-am spus directoarei ca am venit pt viitor insa nici n-a auzit, m-a intilnit cu fraza: "locuri nu-s", parca era o fraza invatata, care o spune tuturor. cu toate ca parca nu-s multi copii in grupa. daca vreti sa mergeti la aceasta gradinita, cred ca trebuie sa va inregistrati din timp ... si... am sensatia ca nu e nevoie sa mergeti la director, mergeti direct la - matei basarab,4 (RONO).chiar ea mi-a zis sa merg sa ma inregistrez la dir.de invatamint.

natavic, copilul tau merge in grupa de stat sau cu serv.suplimentare?

Editat de vio1

Partajează acest post

Link spre post
SELI
Daca nu va suparati, care sunt preturile la grupa de stat si la cea comerciala?

Precis pot sa va spun la cea cu servicii suplimentare. In grupa cresa 600 lei lunar, dintre care 200 lei sunt pentru mincare adaugator. Adica daca nu mergeti la gradinita citeva zile, atunci din 200 lei se scad pentru fiecare zi 10 lei. In mincare adaugator intra fructe proaspete, sucuri, iaurturi, cascaval.

Din ceilalti 400 lei se face salariu adaugator pentru educatori, pentru crearea mediului inconjurator in grupa, pe terenul de joaca, si pentru administratie.

Noi nu dam bani pentru procurarea jucariilor, sau a altceva. Noi nu am adus nimic de acasa in afara de pijama.

Servicii suplimentare de educatie. Ritmica, Arta vorbirii pe linga celelalte obiecte obligatorii.

Grupe pina la 20 copii.

Cu fiecare an ce va trece aceasta suma va creste cu 100 lei.

Plus trebuie de achitat si bonul de la stat.

Noi mergem din septembrie si am acitat bonul de la stat 1 singura data -70 lei.

In grupele de stat sunt copii mai multi, de la 24 in sus. Am inteles ca acolo se plateste fondul grupei 100 lei si plus bonul de la stat. Plus bani pentru jucarii, pentru rechizite, olita, stergar, set de lengerie pentru pat. Nu au cele 2 servicii educationale. De aceste costuri nu sunt sigura, caci asa date mi-a dat educatoarea cind m-am interesat eu vara de aceasta gradinita. Atunci ea mi-a zis ca in grupele simple plata lunar este in mediu 300-400 lei lunar cu tot cu bon.

Partajează acest post

Link spre post
SELI
Stii cumva daca aceasta gradinita intr-adevar se inchide pe 3 luni vara? daca e asa atunci nu e convenabil pentru mine, eu lucrez si nu am cu cine sa-mi las copilul. Iar daca nu, atunci ai putea sa-mi zici daca e mai bine de venit pina in iarna si de vorbit su Dna Directoare sa va ce si cum sau deja mai inspre primavara, cum crezi? Al meu baiat e mai mare si ma ghindesc sa-l dau la primavara. Noi la anul in iulie vom avea 4 asa cred ca vom merge deja in grupa de 4 ani. Sunt din aceste grupe cu plata suplimentara?

Mulrumesc frumos

Viorelia aceasta gradinita s-a inchis 2 ani la rind pe lunile iulie-august, caci au facut reparatie capitala intr-un an in grupe si anul acesta in bucatarie. Dar in realitate ea se inchide pe 2 saptamini in august, ca si orice gradinita cind vopsesc. Nu cred ca parintii ar fi de acord sa se vopseasca in acelasi timp cind copii lor alearga pe teren sau stau in grupe pline cu acest miros de vopsea. Este daunator.

Noi nu traim pe acest sector, dar ne-a placut gradinita. In orice gradinita se incepe sezonul de formare a grupelor din primavara pina la 1 iulie. Adica cel mai bine, daca esti pe sectorul Riscani, e ca tu sa te duci si sa depui din timp cererea la RONO a sect Riscani. si apoi sa vii si sa vorbesti cu d-a directoare.

Noi invers am facut, mai intii am vorbit cu directoarea si deoarece inca grupele nu erau formate ea a vorbit amabil cu noi si ne-a lamurit ca nu putem sa nimerim in aceasta gradinita fara indreptare de la RONO si ca daca reusim sa o obtinem atunci ea ne ea in grupa, mai ales ca i-am dat de inteles ca dorin in grupa cu servicii suplimentare. Ea ne-a sfatuit sa zicem ca traim la gazda pe undeva pe aproape, in realitate avem viza de residinta la Botanica.

Ne-am dus la RONO si am vorbit frumos cu doamna si i-a a verificat de la d-a directoare daca ea ne ea (a sunat-o si a primit confirmare) si i-am spus o adresa fictiva din apropierea gradinitii si ea ne-a dat indreptarea.

Uite asa am primit noi loc in aceasta gradinita si fara nici un ban.

Grupe cu servicii suplimentare este pentru fiecare virsta.

numai ce vin de la aceasta gradinita. impresiile generale sunt pozitive,cu toate ca am vazut si cite ceva din ce nu mi-a placut. i-am spus directoarei ca am venit pt viitor insa nici n-a auzit, m-a intilnit cu fraza: "locuri nu-s", parca era o fraza invatata, care o spune tuturor. cu toate ca parca nu-s multi copii in grupa. daca vreti sa mergeti la aceasta gradinita, cred ca trebuie sa va inregistrati din timp ... si... am sensatia ca nu e nevoie sa mergeti la director, mergeti direct la - matei basarab,4 (RONO).chiar ea mi-a zis sa merg sa ma inregistrez la dir.de invatamint.

natavic, copilul tau merge in grupa de stat sau cu serv.suplimentare?

Da directoarea e un pic aroganta, trebuie sa ai o tactica mai speciala cu ea.

Dar ce nu ti-a placut la gradinita in afara de directoare?

Mergem in grupa cu servicii suplimentare.

Partajează acest post

Link spre post
SELI

Salutari mamicilor!

Vreau sa ridic aceasta tema, pentru ca sa ma impartasesc cu ultimele mele concluzii referitor la aceasta gradinita.

Dupa 4 luni de mers la aceasta gradinita, impresiile mele au ramas aceleasi, ba chiar pot sa spun ca nu regret nici un pic ca am ales aceasta gradinita. Nu vreau sa fac reclama, ca nu am nici o legatura cu personalul gradinitei.

Vreu sa spun ca eu vad rezultate la baietelul meu. Vocabularul lui s-a dezvoltat. Au aparut multe cuvinte noi, pe care spre marea mi-a rusine nici eu nu le folosesc. Modeleaza, deseneaza cu acuarela. De cind merge la gradinita maninca mai bine, si ceia ce imi place maninca toate felurile de mincare, si casute si legume si supici. Acasa lapte nu bea, dar la gradinita toata cana. Mincarea e foarte gustoasa si nu odata am vazut cum educatoarele se straduie ca copiii sa manince totul din farfurii.

De educatori pot sa spun numai ca sunt de la Dumnezeu, intr-atita isi dau sufletul pentru copiii acestia. Imi place ca pentru orisicare o sa gaseasca cuvinte sa-l linisteasca.

Mi-a placut mult cum au organizat ei matineul de la Anul Nou. Ei au facut repetitii si cu profesorul de dans si de cintec. Am sa plasez ceva foto. Toti copii au fost incadrati in program: care au avut rol in poveste, care au avut poeziii. Nimeni nu a stat fara treaba! :xm_01:

Aici asculta atent:

3f2eefd4b75d.jpg

Cu ce ochi se uita ei la Mos Craciun:

1c88cdabd586.jpg

Aici danseaza si cinta:

dbcc495fc20a.jpg

Aici ureaza:

a988ba5dd0b4.jpg

Aici Danuts asteapta Gogosica:

5417e84eafb1.jpg

Grupa nr.5:

b4d4f808b14c.jpg

Cu mami la braduts:

69ac738061a6.jpg

Danutsica:

cc154935696f.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Beauty

natavic...ma convingi sa-mi dau copilul la gradin.de pe sect (25) :xm_01:

Partajează acest post

Link spre post
Beauty

chiar ma gindeam sa te-ntreb daca nu s-a schimbat ceva la gradinita (in negativ :xm_01: )

Partajează acest post

Link spre post
SELI
natavic...ma convingi sa-mi dau copilul la gradin.de pe sect (25) :xm_01:

Ba, deloc.

Doar voi puteti sa hotariti la ce gradinita sa mergeti, numai dupa ce a-ti vizitat-o si numai dupa ce ti-au raspuns la toate intrebarile.

Eu doar dau indicii care gradinita ar fi bina sa o viziteze parintii, care sunt in cautarea uneia.

Dar stii vorba: ceia ce imi place mie, tie poate sa nu-ti placa.

Partajează acest post

Link spre post
SELI
chiar ma gindeam sa te-ntreb daca nu s-a schimbat ceva la gradinita (in negativ :xm_01: )

Ba, nu. Ceia ce pot spune de noi.

Am uitat sa mai adaug ca la matineu d-na directoare Svetlana a adus copiilor 2 cutii mari cu jucarii, din cele bune si calitative cum ar fi Chicco.. Aceasta se datoreaza faptului ca noi mergem in grupa cu servicii suplimentare. La cele de stat nu a fost asa surpriza!

tarifele s-au schimbat?

Din cite stiu eu, nu. Asa si achitam 600 lei lunar. Din an in an taxa se mareste cu cite 100 lei, deoarece apar servicii suplimentare. Plus bonul de la stat.

Acum sunt aceste tarife, dar stiu eu ce o sa fie la anul???

Dar oricum chiar sa fie si mai mari, nu cred ca o sa caut alta gradinita.

Editat de natavic

Partajează acest post

Link spre post
Beauty

am fost la ac.gradinita. am vrb si cu directoarea. am scris mai sus. retraiesc sa nimerim la o educatoarea cumsecade..voi ati stiut din timp la ce educator veti nimeri?

Partajează acest post

Link spre post
SELI
am fost la ac.gradinita. am vrb si cu directoarea. am scris mai sus. retraiesc sa nimerim la o educatoarea cumsecade..voi ati stiut din timp la ce educator veti nimeri?

Beauty, dar ce virsta are copilul tau? Noi cind ne-am inscris la gradinita directoarea ne-a facut cunostinta cu educatoarele d-na Nina si d-na Natalia. Eu stiu ca ele an de an duc grupa cresa (copii pina la 3 ani) cu servicii suplimentare. Dar la anul vom avea alti educatori. Dar cred eu ca vor fi la fel de buni.

Partajează acest post

Link spre post
Beauty

1 a si 10l-acum. cind il voi da va avea 2 a si.....3-5 luni. vreau cu serv suplim.

Partajează acest post

Link spre post
SELI
1 a si 10l-acum. cind il voi da va avea 2 a si.....3-5 luni. vreau cu serv suplim.

Atunci precis ve-ti fi in grupa la d-na Nina. Adica in grupa in care mergem noi acum. Poate si vom fi colege.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum