РИША

Redobîndirea cetățeniei Române 7

Postări Recomandate

Delfinka

https://chisinau.mae.ro/local-news/1909

Anunț important pentru solicitanții de servicii consulare

Vă comunicăm că, începând cu data de 27 iulie 2020, Secția Consulară a Ambasadei României la Chișinău își va relua gradual activitatea pentru depunerea cererilor de obținere a documentelor de stare civilă (înregistrare primară a nașterii, înscriere naștere și căsătorie în registrele de stare civilă românești) și călătorie (pașaport electronic) doar pentru solicitanții ale căror programări au fost anulate în context COVID-19. Solicitanții vor primi un e-mail cu data noii programări, cererile fiind reprogramate cu respectarea ordinii cronologice a anulării acestora.

În continuare, vor fi eliberate documentele de călătorie (pașapoarte electronice) și de stare civilă (certificate de naștere și de căsătorie) deja întocmite. Suplimentar acestor servicii, Secția Consulară procesează solicitări de vize aferente călătoriilor esențiale (reîntregire a familiei, situații medicale, transportatori, personal medical), precum și pentru vize de lungă durată în scop de studii, respectiv de muncă (doar pentru lucrători înalt calificați și lucrători sezonieri în agricultură), astfel:

• solicitările de vize de studii pot fi depuse doar de către persoanele care au fost admise la studii și dețin scrisoarea de acceptare la studii emisă de către Ministerul Educației și Cercetării (nu și de către cele care doresc să se înscrie la o unitate de învățământ din România sau să depună dosarul);
  • solicitările de vize de muncă pentru lucrători înalt calificați trebuie însoțite de avizul eliberat de către Inspectoratul General pentru Imigrări din România, pe care este înscrisă mențiunea „Înalt calificat”, iar cele pentru lucrători sezonieri în agricultură de avizul pe care este înscrisă mențiunea „Sezonier”, precum și de un document emis de către angajator, din care să rezulte codul CAEN și să fie descrisă activitatea desfășurată în sectorul agricol.
  • Celelalte tipuri de vize de muncă încă nu se procesează!
2020_07_22_program.jpg

Accesul pe teritoriul Consulatului României este permis numai în următoarele condiții:

• Purtarea obligatorie a măștii de protecție!
  • Lipsa simptomelor asociate COVID-19 (temperatură ridicată, tuse, rinoree, respirație dificilă)!
  • Menținerea distanței fizice (mai mare de 1,5 m)!
  • Prezentarea email-ului cu data programării!

În sala de așteptare nu va fi admisă prezența a mai mult de 8 persoane, în același timp. Facem apel la responsabilitatea dvs. și vă îndemnăm să nu vă prezentați la Secția Consulară însoțiți de minori, tocmai pentru protejarea acestora.

Nu se permite accesul aparținătorilor/rudelor/prietenilor!

Subliniem că măsurile de protecție de mai sus sunt necesare atât pentru protejarea  dumneavoastră, cât și a personalului consular și sunt conforme cu normele și recomandările autorităților române și ale Republicii Moldova în contextul pandemiei de COVID-19.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
LouLou

pe 16.07 am ieşit în ordin, pe 24.07 am primit citaţia - în 8 zile a venit, foarte repede:rolleyes:
dosarul a fost depus in noiembrie 2017 - aproape 3 ani de aşteptare...
azi am completat încă odată cererea pe econsulat pt jurămănt, imi scrie ca se procezează...ştie cineva cît durează procesarea ?
aştept, sau merg la intermediari ?

Editat de LouLou

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

Ei lucreaza acuma cu juramintele?

Partajează acest post

Link spre post
irusia1983

Добрый день подскажите серьезных людей .Мне нужно подать на свидетельство о рождении румынское. Можно ли по доверенности  делать документы?

Partajează acest post

Link spre post
LouLou
Acum 2 ore, Ingrid a spus:

Ei lucreaza acuma cu juramintele?

am sunat azi la intermediari, ei zic ca primesc comenzi 
eu cred ca o sa mai astept, poate se va procesa curind cererea de pe site si reusesc  sa ma programez singura

Partajează acest post

Link spre post
cristalyna
7 часов назад, LouLou сказал:

pe 16.07 am ieşit în ordin, pe 24.07 am primit citaţia - în 8 zile a venit, foarte repede:rolleyes:
dosarul a fost depus in noiembrie 2017 - aproape 3 ani de aşteptare...
azi am completat încă odată cererea pe econsulat pt jurămănt, imi scrie ca se procezează...ştie cineva cît durează procesarea ?
aştept, sau merg la intermediari ?

Aveți răbdare, la mine o lună să procesat și tot am reușit. La intermediar posibil acum tot atîta sa așteptați plus eurasi sa plătiți. Intermediarii sunt buni la transcriere dar și acolo trebuie să-ți meargă.  La juramint faceți singură!

Editat de cristalyna

Partajează acest post

Link spre post
cristalyna
5 часов назад, irusia1983 сказал:

Добрый день подскажите серьезных людей .Мне нужно подать на свидетельство о рождении румынское. Можно ли по доверенности  делать документы?

069031419 alina scrob.

Partajează acest post

Link spre post
LouLou
Acum 3 ore, cristalyna a spus:

Aveți răbdare, la mine o lună să procesat și tot am reușit. La intermediar posibil acum tot atîta sa așteptați plus eurasi sa plătiți. Intermediarii sunt buni la transcriere dar și acolo trebuie să-ți meargă.  La juramint faceți singură!

multumesc !!
o sa astept atunci si eu, daca nu se proceseaza peste 3-4 saptamini, atunci voi apela la ei ( 
eu pina acum am facut totul singura, am si ajutat colegi de la serviciu la depunerea dosarului ca sa nu dea bani in vint,
sper sa reusesc si de data asta

Partajează acest post

Link spre post
cristalyna
20 часов назад, LouLou сказал:

multumesc !!
o sa astept atunci si eu, daca nu se proceseaza peste 3-4 saptamini, atunci voi apela la ei ( 
eu pina acum am facut totul singura, am si ajutat colegi de la serviciu la depunerea dosarului ca sa nu dea bani in vint,
sper sa reusesc si de data asta

Nu face să dați bani la această etapă. O să reușiți singura sunt sigură. Acum sa fie ap și la transcriere as face singură. Nu e așa de strashnik, și oricum intermediarii mai neserioși îți aduc certificate in 3 luni că și cum ai depune personal. 

Editat de cristalyna

Partajează acest post

Link spre post
Milaia5

Здравствуйте подскажите пожалуйста,  муж получил орден, я ещё нет, хотя подавали документы вместе.

Подскажите кто подавал  вместе, тоже была разница  во времени выхода ордена? Или я просто зря беспокоюсь,подорвали в сентябре 2017 года.

Partajează acest post

Link spre post
cristalyna
9 часов назад, Milaia5 сказал:

Здравствуйте подскажите пожалуйста,  муж получил орден, я ещё нет, хотя подавали документы вместе.

Подскажите кто подавал  вместе, тоже была разница  во времени выхода ордена? Или я просто зря беспокоюсь,подорвали в сентябре 2017 года.

Nu la toți vine odată. O sa dați jurămintele separat apoi daca vă veți aștepta atunci la transcriere se poate împreună deja. 

Partajează acest post

Link spre post
leoleaOlea

Salutare!

În sfârșit după 3 ani de așteptare am ieșit în ordin. De obicei când apare ordinul în lista pe econsulat.ro

Sau acum în contextul covid oricum nu e posibil de programat? 

Partajează acest post

Link spre post
cristalyna
20 минут назад, leoleaOlea сказал:

Salutare!

În sfârșit după 3 ani de așteptare am ieșit în ordin. De obicei când apare ordinul în lista pe econsulat.ro

Sau acum în contextul covid oricum nu e posibil de programat? 

Trebuie și scrisoarea sa ajungă apoi daca este inclus ordinul dvs in lista de pe sait puteți va programa, dar pin nu apare nu e posibil. Eu zilnic verificăm pin nu a apărut, a durat puțin dar se face pin la urmă

Partajează acest post

Link spre post
taniuwa

Eu tot am primit scrisoarea, si ordinul este, dar.... Din nou in asteptare,  din cauza covidului. Consulat este inchis.

Partajează acest post

Link spre post
leoleaOlea
16 часов назад, taniuwa сказал:

Eu tot am primit scrisoarea, si ordinul este, dar.... Din nou in asteptare,  din cauza covidului. Consulat este inchis.

Ordinul este în lista pe sait econsulat? Nu puteti să vă programați?

21 час назад, cristalyna сказал:

Trebuie și scrisoarea sa ajungă apoi daca este inclus ordinul dvs in lista de pe sait puteți va programa, dar pin nu apare nu e posibil. Eu zilnic verificăm pin nu a apărut, a durat puțin dar se face pin la urmă

Mulțumesc frumos @cristalyna

Partajează acest post

Link spre post
LouLou

image.png.04af0f3e67983f65abc60ee353cafff5.pngLa mine așa o situație, am reușit să trimit cererea si acum aștept procesarea,
Dar am selectat, din greșeală, ordinul din 2018, și m-am bucurat prea devreme... 
Trebuie să aștept cel din 2020, care încă nici nu a apărut.
În așa caz, cererea mea este nulă ? mai fac una cînd pot selecta ordinul meu ?

Partajează acest post

Link spre post
cristalyna
17 часов назад, LouLou сказал:

image.png.04af0f3e67983f65abc60ee353cafff5.pngLa mine așa o situație, am reușit să trimit cererea si acum aștept procesarea,
Dar am selectat, din greșeală, ordinul din 2018, și m-am bucurat prea devreme... 
Trebuie să aștept cel din 2020, care încă nici nu a apărut.
În așa caz, cererea mea este nulă ? mai fac una cînd pot selecta ordinul meu ?

Mdaaa, probabil va trebui sa mai faceți o cerere, faceți schiță de pe acum căci cu cît mai repede se deschide schiță cu atît mai repede se procesează. 

Partajează acest post

Link spre post
taniuwa
В 04.08.2020 в 15:49, leoleaOlea сказал:

Ordinul este în lista pe sait econsulat? Nu puteti să vă programați?

Mulțumesc frumos @cristalyna

Da, nu pot. Astept deschiderea consulatului.

Partajează acest post

Link spre post
LouLou

Azi mi-a zis cineva că se poate depune dosarul pt redobîndire prin procura, cum a fost cindva, tare demult.
Îmi vine greu să cred că e adevărat, 
a mai auzit cineva  de aşa ceva? 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum