Vizitator Autor

Tema pentru cei ce nu si-au vaccinat copiii ( total sau partial )

Postări Recomandate

Vizitator Autor

Salut tuturor. Sunt insarcinata si mi-e frica de momentul in care va trebui sa decid ce sa fac :sa-mi vaccinez sau nu copilul. In timpul timp m-am tot documentat din diverse surse ( germane si americane in special) referitor la reactiile adverse ale vacc. mai ales legatura dintre aceastea si rata copiilor afectati de autism ce e in continua crestere. Am mari dubii in privinta vaccinurilor care sunt absolut inutile pentru bebelusi cum ar fi de ex. cel pt Hep B. Ma intreb... la ce bun medicii injecteaza copiii nostri cu ceva inutil care e si periculos pe deasupra? Nu sunt absolut impotriva vaccinurilor, dar sunt sceptica in ceea ce tine numarul acestora, virsta la care sunt administrate si ultilitatea lor.

Nu locuiesc in Md si desi aici vaccinarea nu este obligatorie (oficial), neoficial esti presat di toate partile, incepind cu pediatrul si terminind cu institutiile de invatamint. Stiu ca e mult de vorbit pe tema asta si nu vreau sa suscitez polemici. Intrebarea mea este adresata mamicilor care au trecut prin asa situatie: cum ati reusit sa infringeti  birocratia de care v-ati ciocnit atunci cind ati inscris copilul la cresa/gradinita/scoala/sport etc.?

Sper ca tema nu va fi inchisa si ca anume in acest subforum anonim putem sa comunicam deschis pe acest subiect controversat.

Va multumesc anticipat pt raspunsuri.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Фунтик

https://mama.md/forum/195-privivki/

в этом подфоруме обсуждались прививки, и есть те, кто не прививают детей, или прививают частично

Partajează acest post

Link spre post
nadisad

Noi am vaccinat copilul, nici n-am stat la dubii. Este total alegerea dumneavoastra, dar vreau sa va spun ca vaccina contra hepatitei B nu este in nici un caz inutila, la moment poti sa te infectezi de hepatita B la stomatolog sau cind iti faci manikiura, puteti sa va molipsiti fara sa stiti, sa aflati de boala numai cind deja e grav. Sanatate.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Adaugi comentarii ca vizitator. Dacă ai un cont, te rog autentifică-te.
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.