tatiana_86

Stomatita la copii

Postări Recomandate

tatiana_86

Buna ziua. Am doi copii, baiat de 7 ani si fetita de 1 an 11 luni. ambii au stomatita. fetita a avut febra 38 o saptamina, am administrat ibufen 7 zile, oralsept pentru git, am prelucrat gurita cu aftaplus gel, albastru de metilen, romanita si parti aeriene de sunatoare. acum de 2 zile a aparut si la baiat, febra in prima zi 39,6 apoi periodic 37,5 sau 38. tratez la fel, doar fara ibufen. Spuneti-mi va rog se poate de dat preparate antifungice( fucis dt sau fluconazol/fluzon)? daca da in ce doze? si daca ajuta in cazul stomatitei inhalatiile cu nebulaizer( sol fiziologica + decasan). multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
LudmilaTanasieva

Buna ziua,Tatiana.Din cate am inteles,este vb despre o Stomatita virotica,deci nu avem indicație da folosim in caz de infecție virotica preparate antimicotice/antifungice in nici in caz.In acest caz sunt indicate preparate antivirale gen aciclovir.Dar cel mai bine ar fi sa consultați un medic pedodont la cabinet,caci Stomatologul,ca si orice alt medic,nu poate nici pune DS online si nici indica tratamentul corect.La toată lista enumerata mai sus eu as adauga BIOR sub forma de gel sau spray oral si as exclude albastru de Metilen .Cat mai mult lichid,exclus alimente condimentate,murate,marinate,foarte sărate,pastile de lisobact si crema sau gel aciclovir,controlul temperaturii corpului,supra 38,5 o scădem.

Partajează acest post

Link spre post
ta-ty

Buna ziua. Spuneti va rog, stratul alb pe limba sugarului este neaparat stomatita sau poate si resturi de la laptic? In orice caz cum pot fi inlaturate si daca e cazul. Multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum