Vizitator Nu ma duce capul

Cum sa traiesti cu 3500 lei

Postări Recomandate

Vizitator Nu ma duce capul

Buna, fetelor. Sunt divortata si am un copil mai special. Am mai scris aici pe forum, incerc sa fac cunostinta cu cineva, sa am si eu un suflet alaturi. Spuneti-mi va rog frumos, e normal ca un om sa-ti spuna ca asa-i in Moldova, si ca 3500 asta-i salariu mediu? :lol:. Scuzati-ma, da eu asa asalariu nu pot imparti, doar de vreo 2 saptamiini sa manince omul rabdari prajite :lol:. Si-s multi, fetelor, din astia, trecuti de 40 de ani. Si nu stiu unde sa gasesti unul ca sa-i poti imparti salariul si sa nu te doara capul de numarat banutii. Voi ce ziceti, is proasta eu ca nu pot imparti asa bani, si-mi mai zic ei ca de ce eu la bani ma gindesc, da cind le spun ca eu nu cred ca sunt in stare sa ma invat a imparti asa sume mititele, nu vor ei sa manince rabdari prajite, imi zic ca trebuie sa ma invat a ma multumi cu putinul :lol:. Cu cit de putin, fetelor, ar trebui sa ma invat a multumi? Inteleg ca sunt cu copil cu nevoi speciale, dar stiti, cind aud de asa "sume" enorme, apoi imi trece de toate celea :angry:. chiar va rog sa-mi spuneti, cu cit de putin ar trebui sa ma multumesc? Intr-o vreme credeam, ca daca vine un barbat cu 5000 lei, o sa ne fie greu, da acum matinca suma asta o sa-mi para ca din poveste, dupa ce dau numai peste din astia, care au cite 3000 :lol:.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Irinica

Zice ca din zacrutce si cu bors poti trai cu asa bani :lol:. Eu i-am spus ca pot sa-i umplu zacrutcele numai cu aer :lol:. Mi-a spus ca mama ii pune in borcan mincare si-si ia cu el, la care i-am spus ca eu, din pacate, chiar daca am sa trec curs special la mama lui ca sa ma invat cum sa-i repartizez 3000 lei ca sa ne ajunga, orcum n-am sa pot trece, ca-i tare complicat cursul :lol:. Fetelor, si nu-i numai unul asa, sunt multi :lol:. Eu nu inteleg, ei chiar nu se stimeaza, barbatii acestia? Scuzati-ma, am vrut sa intru anonim, dar vad ca pe forum s-au facut schimbari, si va ramine mesajul cu numele meu aici.

Editat de Irinica

Partajează acest post

Link spre post
fania

Nui nimic rusinos draga Autor ca ati scris ce aveti pe suflet neanonim. Eu am mai citit postul dvs cind ati scris ca doriti un barbat alaturi. Poate pare straniu insa doresc sa intreb din ce cauza aveti nevoie de sot /barbat? Eu din postul de mai sus vad ca dvs aveti mai mult nevoie de bani. Nu luati postul meu ca unu rautacios, pur si simplu pt mine personal eu nu ma vad casatorita a 2a oara; tatal meu a murit si mama dupa un an foarte mult dorea sa se recasatoreasca,insa pe tot parcursul casniciei il comanda pe taica si zicea ca din cauza lui nu are timp sa se dezvolte. Acum are pe cineva si mie jele sincer de amicul ei ca procedeaza fix cum inainte,insa ii acorda atentie (adica hranit, spalat,calcat) -astai totul legat cu lucru,chiar si o relatie dragostoasa are nevoie de mult timp,bani si nu trebuie sa te astepti ca vei primi tot atit cit depui.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Dar eu nu vad problema in a dori un partener alaturi. Eu mai inainte nu ma gindeam defel ca voi muri cindva, dar de la o seama de vreme, tot mai tare inteleg ca asta e firesc si ca se poate intimpla orice in viata.

I-am zis sotului, daca cumva dau ortul popii, sa nu stea sa tinjeasca. Totuna e mai vesel in doi si mai usor. Clar, daca e cum zice vorba "шило на мыло", adica, al doilea nu e mai bun decit primul sau chiar mai aiurea, pai, mai bine singur. La ce bun, adaugator la problemele existente, inca un sac de dust in spinare?

Ce priveste insasi tema, tot incepeam ceva sa scriu si stergeam, fiindca nimic de incurajare nu am de spus. Cu asa bani nu-i usor sa te descurci, mai ales cind ai copil, iar daca copilul mai are nevoie de ceva suplimentar, se complica situatia si mai mult.

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Eu nu am nevoie de bani, ma descurc si singura. Dar am nevoie de un barbat pe care sa-l pot stima. Pe un barbat care se multumeste cu 3500 lei si la care mama ii pune in borcan mincare nu am cum sa-l stimez. Barbatul de obicei vine si-i da femeii salariul ca ea sa-l repartizeze in asa mod, ca sa poate din el achita toate cele necesare. Scuzati-ma va rog frumos, dar eu cu matematica stau bine, si oricum asa sume nu le pot repartiza )). Eu, avind asa copil, cisting mai mult, si nu-mi pune nimeni in borcan. De numarat banutii costa efort si timp. Am intrebat barbatulr respectiv daca stie el cit cheltuie pe zi, si a zis ca nu, mama stie :lol:. Mama stie tot :lol:, el stie doar a aduce 3500 acasa, ca asa-s salariile in Moldova :lol:. Un indemn mamelor de baieti: invatati-va fiii sa aiba dorinta de a cistiga mai mult si a trai mai bine, din asta si nivelul testosteronului creste )). Din 3500 cred ca nu creste nimic, numai burta, la un barbat trecut de 40 de ani :lol:.

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Eu cred ca pentru a nu sta in skinarea mea ar trebui macar 5000 sa cistige (si tot cam va trebui de numarat banutii), da cu 3500 lasa mama mai departe sa-i puna in borcan :lol:

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Ei cred, ca eu, cu copilul pe care il am, trebuie sa ma uit la ei ca la un dar cazut din ceruri :lol:, si inca se mai si mira cin le zic "multumesc, nu" :lol:.  Chiar mi-i interesant, cu cit ati spune voi ca eu sa ma multumesc? 

Partajează acest post

Link spre post
Blanche

Aici sint mai multe aspecte. Daca barbatul are un acoperis deasupra capului, deja e un plus. Salariul ar trebui sa fie macar 5000. Intotdeauna e greu cind este un copil la mijloc, nu conteaza daca e sanatos sau are nevoie de ingrijiri speciale. Cumnata mea ramasese cu 1 baiat si cind s- a recasatorit noul sot ii aducea 4000 lei pe masa pentru cheltuieli lunare iar cind venea vorba de cheltuieli legate de baiat, sotiorul strimba din nas si o trimitea sa apeleze la tata baiatului. Asa ca a divortat si de asta si e singura acum. Asta a fost alegerea ei. Draga autoare, consider ca inca nu ati avut norocul de a intilni acel barbat care va fi al dvs., nu ba grabiti ! 

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Cheltuielile legate de copilul meu le fac eu, si acoperisul deasupra capului tot al meu e. Si alegerea mea e sa am un  barbat pe care sa-l pot stima, si de grabit nu ma grabesc )).

Partajează acest post

Link spre post
Blanche

Nu m- am referit la situatia dvs, am zis la general. Personal tot nu as accepta linga mine si la casa mea un barbatel care sa- mi aduca 3500 lei lunar si sa vrea deservire ca de 10 mii. Din pacate la noi in tara asa e mentalitatea majoritatii barbatilor, daca se casatoreste cu o femeie care are copil apoi trebuie sa- i dai medalie ca mare fapta de eroism a facut. Decit asa, mai bine singura! 

Partajează acest post

Link spre post
Blanche

Barbatul trebuie sa fie un zid de piatra pentru femeie, sa fie descurcaret. Sotul meu de ex.nici nu stie exact ce salariu am, poate doar sa ma intrebe in gluma- ti- au dat pensia?  Dar cunosc foarte multe familii in care se cistiga foarte bine dar sotii nici nu au ce vorbi unul cu altul. Ai impresia ca fiecare isi traieste viata cum ii place si se intilnesc doar de sarbatori sau vara pe-0 saptamina in concediu. Asa tot nu e normal.

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

De acord ca barbatul trebuie sa fie ca un zid si descurcaret, si deja fiecare femeie decide cum anume vrea sa fie "zidul" ei.

Partajează acest post

Link spre post
fania
В 22.3.2017 в 16:07, Blanche сказал:

Nu m- am referit la situatia dvs, am zis la general. Personal tot nu as accepta linga mine si la casa mea un barbatel care sa- mi aduca 3500 lei lunar si sa vrea deservire ca de 10 mii. Din pacate la noi in tara asa e mentalitatea majoritatii barbatilor, daca se casatoreste cu o femeie care are copil apoi trebuie sa- i dai medalie ca mare fapta de eroism a facut. Decit asa, mai bine singura! 

exact, atunci cind  ai un buget anume, nu poti cheltui mai mult decit iti permiti. 

eu cind eram domnisoara erau baieti care doreau si ei un loc cald sub soare,sa se casatoreasca din interes, si cred intotdeauna au existat, si rau in asta nu vad deloc, fiecare are telurile sale in viata. eu tot am avut relatii in care am dat si relatii in care am luat, la barbati ii fix asa; ei nu sunt o exceptii; cind erau mamontii erau alte vremuri insa mamontii demult au murit))

Partajează acest post

Link spre post
mersedes

Eu cred ca la noi in moldova un barbat minimum trebue sa aduca 10000 lei in casa. In alt mod el nu prea poate fi socotit de barbat. 

Partajează acest post

Link spre post
OceanDrive

Eu cred ca la asa virsta un barbat deja trebuie sa primeasca un salariu mai mare. Asta nu este atit de nereal la noi in Md cum zic unii.  Cu 3500 poate sa se multumeasca un " stundent"care n-are de intretinut familia. Alta intrebare kind cineva se deprinde la un loc de munca, in colectivul dat si deja nu vrea sa iasa din zona sa de comfort. (Cum de exemplu sotul meu. Sint luni kind primeste doar in jur de 4.5..lucreaza la % desi e ca administrator intrun supermarket renumit. Noroc ca eu primesc cu mult mai mult, noua ne ajunge pt tot de ce avem nevoie , si eu deja nui mai zik nimic). 

Acum deja la virsta mea eu tot nu mash lega cu un barbat care primeste 3500) sal tirii eu din urma.

Partajează acest post

Link spre post
papa123456

зарабатывал 4000 - не хватало

зарабатывал 20000 - не хватает

стал зарабатывать периодически по 100.000 в мес

один хрен не хватает

Editat de papa123456

Partajează acest post

Link spre post
huva

все элементарно просто

больше зарабатывая, человек расширяет горизонты потребностей, отсюда и увеличиваются растраты... замкнутый круг 

эту тему хорошо описывает Зеланд

Partajează acest post

Link spre post
fania

Coasta de Azur "se odihneste"....In Moldova barbatii bogati asa si asteapta sa apara cineva si ei sa se ocupe cu finantarea femeilor. Eu am crezut ca oamenii se casatoresc din cauza iubirii si nu dupa grosimea portofelului; dupa unele posturi, cred ca casatoria / intilnirea dintre 2 persoane ii fix ca prostitutia ,cine se vinde mai scump... trist fetelor

Partajează acest post

Link spre post
leylah

Ооо, еще один проповедник пришел. Сейчас нас всех научит, как правильно жить))))

Ждем ваших советов, о учитель)))

Partajează acest post

Link spre post
leylah

Аааа, ну-ну)))

Папа123456, завидовать плохо) То, что вы не смогли создать семью, это еще не значит, что нужно раздавать всем указания.

Partajează acest post

Link spre post
OliMioli

так папа вроде консультировался, что делать с задолжавшей, но умершей тёщей. 

или у вас в планах её убить?

Editat de OliMioli

Partajează acest post

Link spre post
OceanDrive

Жеесть )))))):lol:

Пы.сы. нас щас всех накажут за оффтоп !!))

Partajează acest post

Link spre post
OliMioli

доктора, срочно сбегайте за доктором модератором)))) 

дядька снова бьётся в конвульсиях)))

Partajează acest post

Link spre post
OliMioli

ему до сих пор плохо, очень! но всё никак не потеряем)))

Partajează acest post

Link spre post
OceanDrive

Не дождемся видимо )) :lol:

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Adaugi comentarii ca vizitator. Dacă ai un cont, te rog autentifică-te.
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.