baghira21

judecata cu Termocom

Postări Recomandate

baghira21

Buna ziua, Domnule Jurist.

Va rog, ajutati-ma cu un sfat profesional. Am primit chemare in judecata privind neachitarea datoriei fata de Termoelectrica. Noi avem instalata incalzire autonoma si nu am achitat bonurile care veneau. Inteleg ca nu am sanse in lupta cu intreprinderea, dar

1. daca am posibilitate legala de a apela la Codul civil punctul 267, in privinta la termenul de prescriptie de 3 ani, respectiv sa cer judecatorului sa deminuieze datoria pentru anii precedenti 

2.in cazierul juridic o sa fie inscriere in caz de judecata si cum se poate de solutionat daca nu vreau sa apara asa inscriere

3.pentru ca la judecata sa participe cineva din protectia consumatorilor  - cum se oformeaza?

P.S. Apartamentul apartine persoanei ce este pensionar dupa virsta. Eu sunt fiica, unica. Sotul si eu suntem pensionari.

Editat de baghira21

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa
4 часа назад, baghira21 сказал:

Buna ziua, Domnule Jurist.

Va rog, ajutati-ma cu un sfat profesional. Am primit chemare in judecata privind neachitarea datoriei fata de Termoelectrica. Noi avem instalata incalzire autonoma si nu am achitat bonurile care veneau. Inteleg ca nu am sanse in lupta cu intreprinderea, dar

1. daca am posibilitate legala de a apela la Codul civil punctul 267, in privinta la termenul de prescriptie de 3 ani, respectiv sa cer judecatorului sa deminuieze datoria pentru anii precedenti 

2.in cazierul juridic o sa fie inscriere in caz de judecata si cum se poate de solutionat daca nu vreau sa apara asa inscriere

3.pentru ca la judecata sa participe cineva din protectia consumatorilor  - cum se oformeaza?

P.S. Apartamentul apartine persoanei ce este pensionar dupa virsta. Eu sunt fiica, unica. Sotul si eu suntem pensionari.

1. Da, aveți posiblitate

2. Nu va fi nici  o înscrieire (în cazier se indica doar antecedentele penale)

3. Reprezentantii Agenției de protectie a consumatorilor nu vor participa în astfel de litigiu.

Totuși vă recomand sa luati cunostinta si cu următorul act normativ:

http://lex.justice.md/document_rom.php?id=7D7A7EDD:A430988D

Anexa nr.7

la Regulamentul cu privire la modul

de prestare şi achitare a serviciilor locative,

comunale şi necomunale pentru fondul locativ,

contorizarea apartamentelor şi condiţiile deconectării

acestora de la/reconectării la sistemele de încălzire
şi alimentare cu apa

Partajează acest post

Link spre post
baghira21

multumesc mult

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum