Lo-li-ta

Помощь Матвею, 2 годика, аллергия

Postări Recomandate

Lo-li-ta

Двухлетнему Матвею и его мамочке нужна помощь. Ребенок страдает атопическим дерматитом сложной формы. Аллергия почти на все продукты. Чтобы пройти обследование и системное лечение, необходимо собрать около 10 тыс. евро.

Вот что пишет мама:

Никогда не предполагала, что окажусь в подобной ситуации. Но... Значит, так надо. Я не задаю бессмысленных вопросов: почему? за что? и т.д. Я пытаюсь найти верный ответ на вопрос: для чего мне это послано?

Испытание даётся по силам. Я знаю! Просто я попала в колею и бегаю по замкнутому кругу. Это так страшно, когда твой ребёнок просит кушать, а ты ничего ему не можешь дать. Только грудное молоко и мясо кролика. А малышу уже два годика. Даже на гречку, на которой мы с ним долго сидели пошла сильная аллергическая реакция. Кабачки, запасенные с лета закончились. А на покупные замороженные был сильный приступ. Видно, обработаны химией....

Атопический дерматит, анафилактические реакции, отеки Квинке, бронхоспазмы и ларингоспазмы, теперь ещё и анемия. Начал худеть. Обследовались и у нас, и в Москве в январе месяце. Аллергия практически на все продукты. От экстремально высокого уровня до "низкого". При попытке ввести продукты из "низкого" уровня снова реакции. И это под прикрытием Кетотифена и Зиртека.

К сожалению, наша медицина предлагает только купировать приступы (пока скорая приезжает, я сама делаю инъекцию Дексаметазона), ингалятор с Вентолином и антигистаминные. На вопрос о госпитализации отвечают, что нет смысла, т. к. уколы я сама ему делаю, а чем нас кормить они не знают. И "перерастет"... Но до этого нам с ним надо дожить и что-то есть. Он постоянно просит грудь, т.к. голодный. Слава Богу, что есть молоко, которое его поддерживает. Он у меня по виду крупный ребёнок. Все удивляются, как с такой диетой и практически только на груди может быть такой карапуз....

Подобными сложными случаями занимаются в специализированной клинике в Германии в городе Нойкирхен. Они подходят к проблеме системно, исследуют весь организм и под наблюдением врачей вводят новые продукты. Стараются не прибегать к адреналину, стероидам и гормонам.

Всё упирается в презренный металл...

И тут я возвращаюсь к вопросу: для чего мне послано это испытание? Для того, чтобы научиться любить, чтобы научиться просить и принимать помощь, и научиться быть благодарной. Принцип "ты одна, исходи только из собственных сил" ни к чему хорошему не приведёт. Только сейчас осознала, что фраза моего любимого писателя М. А. Булгакова: "никогда никого ни о чем не просите..." она же от лукавого.

"Просите, и дано будет вам. Стучите и откроют. "

Я стучу... И прошу о помощи в сборе средств для организации обследования и лечения своего сына в Германии.

P. S. Прошу всех своих друзей и знакомых прокомментировать мой пост, что я реальный человек, это не фэйк.

Спасибо! Господи, помоги!

Счета и реквизиты:

PayPal: liolika@mail.ru

VICTORIABANK
номер счета: 225909804110172894980
IBAN: MD18VI225911508170944263
SWIFT: VICBMD2X
SOROCEAN OLGA
ИЛИ НОМЕР КАРТЫ: 6764114705612978

ENERGBANK (для карты VISA) :
СЧЕТ: 225900000001802
IBAN: MD39EN225900000001802845
SWIFT: ENEGMD22
SOROCEAN OLGA 
или КАРТА: 4090375081584277

------------------------------------------------------------------------------------
Nu mi-am imaginat niciodata ca o sa ma confrunt cu o situatie similara. Daca s-a intimplat inseamna ca asa trebuia sa fie. E ca un test pentru fortele mele. Doar ca ma aflu intr-o situatie dificila si ma rotesc fara sfarsit cautind solutia. E frustrant, groaznic, cind copilul tau iti cere de mincare, iar tu nu ii poti oferi nimic. Doar alaptarea te mai salveaza si carnea de iepure, care la virsta de 2 ani nu-i asigura tot necesarul de microelemente si vitamine. Chiar si la hrisca a avut o reactie alergica puternica, hrisca – cea care era principala hrana a lui si a mea mult timp. Rezerva de dovlecei congelati din vara s-au terminat, iar la o portie de dovlecei cumparata din magazin a avut o reactie urata de alergie...se vede ca erau crescuti cu diferite chimicate...
Dermatita atopica, reactii anafilactice, edem Quincke, bronho si laringo-spasme, acuma si anemie – astea sunt diagnozele... Ne-am consultat si la noi, si la Moscova in luna ianuarie. Are reactii alergice practic la toate produsele alimentare, indiferent de nivelul alergic “minim” sau “maxim” al produsului. Si toate aceste reactii apar chiar si cu utilizarea concomitenta a preparatelor Zyrtek si Ketotifen.
Din pacate medicina noastra ne propune doar “ascunderea” acestor manifestari alergice ( deja m-am invatat eu pina la venirea ambulantei sa-i fac injectie cu Dexametazon) cu inhalatii cu Ventolin si preparate antihistaminice. Nici nu se pune problema internarii in spital, caci mai mult de atat ei nu ii pot face nimic...nici o alta hrana alternativa care nu i-ar da alergie nu ne propun...pur si simplu nu au solutii pentru noi...
E posibil ca odata cu virsta aceste reactii alergice sa dispara, dar pina atunci eu ce sa-i ofer sa manince? Alaptarea a fost si este salvarea noastra in tot acest timp... Fizic e un baietel ca toti altii,vazindul asa “pufos” nimanui nici nu i-ar veni prin cap ca e alaptat si are o dieta stricta ce include doar 2-3 produse alimentare...
Cazuri asemanatoare ca a baietelului meu sunt tratate cu succes la o clinica specializata in Germania, in orasul Neukirchen. Ei analizeaza problema ca un tot intreg, studiind tot organismul si sub supravegherea medicilor introduc noi-alimente in meniul copilului. Nu utilizeaza adrenalina, steroizi si hormoni.
Insa, ne confruntam cu lipsa de bani...
Se zice “Bate, si ti se va deschide”...Eu indraznesc sa bat la inimile dvs, si sa cer ajutor pentru a stringe suma necesara pentru plecarea in Germania, efectuarea analizelor si tratamentului atat de necesar fiului meu. 
Ps. Rog toti prietenii si cunoscutii mei sa comenteze la aceasta postare, ca eu sunt o persoana reala si nu este nici un fake.

Rechizitele bancare:
PayPal: liolika@mail.ru

VICTORIABANK (pentru cardul MAESTRO) :
numarul contului: 225909804110172894980
IBAN: MD18VI225911508170944263
SWIFT: VICBMD2X
SOROCEAN OLGA
sau numarul cardului: 6764114705612978

ENERGBANK (pentru cardul VISA)
СONТ: 225900000001802
IBAN: MD39EN225900000001802845
SWIFT: ENEGMD22
SOROCEAN OLGA 
sau CARD: 4090375081584277

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum