Irinica

pensie alimentara

Postări Recomandate

Irinica

Buna ziua. Am divortat de sot, si are datorii la pensia alimentara. Cu ceva timp in urma a inceput sa plateasca pensia, in loc de 1397 lei plateste 1000 lei. Am fost contactata de executorul judecatoresc in privinta recuperarii acestei datorii. Eu am nevoie de bani, dar nu-i o nevoie stringenta, daca va continua sa plateasca cite 1000 lei lunar. El nu are bunuri inregistrate pe numele lui, sau daca chiar si are, ele au o valoare mica. Ma gindesc ca acum a inceput a cistiga cit de cit, si-si va acumula mai multe pe viitor. Eu nu vreau sa-i recuperez banii acum, ma gindesc ca pe viitor pot surveni probleme serioase cind o sa-mi trebuiasca multi bani, si sa-i recuperez atunci. Este posibil de scris o scrisoare executorului ca sa nu intreprinda acum recuperarea banilor, dar sa o faca cind voi avea eu nevoie mai stringenta? Sau care sunt metodele de a ma asigura, ca datoria asta va ramine, caci dupa cum am inteles de la executor, daca el nu incepe recuperarea lor acum, eu trebuie sa renunt la serviciile lui si sa primesc 1000 lei pe luna, iar de restul banilor executorul nu poarta raspundere? Si, executorul ma intreaba, din ce imi plateste fostul sot pensie, din datorie, sau din pensia prezenta? Si aici eu nu prea inteleg diferenta, ori plateste din datorie si pe lunile prezente se fac alte datorii, ori plateste pensia curenta, iar cei 397 lei pe care nu-i plateste, se adauga la datorii, de ce are asta atita importanta?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Irinica

Pur si simplu u vad rostul sa ia acum executorul un televizor vechi si sa i-l vinda ca sa-mi dea mie vreo 1000 lei, daca eu pe viitor pot avea nevoie de bani mult mai mult? Vreau sa ma asigur ca banii acestia vor raminea ca datorie, si nu vor fi anulati, si executorul isi va face treaba cind voi avea eu nevoie.

Problema e ca acest executor a inceput a lucra de nu demult, precedentul nu m-a contactat niciodata.

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Dle Grigore, nu e nevoie sa-mi mai raspundeti, am rezolvat deja.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum