Taniusecika

Вопрос

Postări Recomandate

Taniusecika

Добрый день,

в мае 2016 года муж продал квартиру, осенью тоже 2016 купил другую, дороже той что продал.

 

должен ли он платить налог?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Taniusecika

Скажите пожалуйста на мой вопрос ответа нет?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Taniusecika

Добрый день, 

Григории вы на вопросы выборочно отвечаете?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Добрый день, 

Григории вы на вопросы выборочно отвечаете?

НЕ должен платить налог если проданное им квартира являлось основным жильем:

cт 40 НК (6) Прирост или потеря капитала от продажи, обмена основного жилья или отчуждения его иным способом не признается в налоговых целях.

 

 

ст. 5 п. 46) Основное жилье – жилье, которое удовлетворяет в совокупности следующим условиям:

a) состоит в собственности налогоплательщика не менее трех лет;

b) составляет место жительства/пребывания налогоплательщика в течение последних трех лет до момента отчуждения.

__________

Legile Republicii Moldova

1163/24.04.97 Codul fiscal //Monitorul Oficial 62/522, 18.09.1997

__________

Legile Republicii Moldova

1163/24.04.97 Codul fiscal //Monitorul Oficial 62/522, 18.09.1997

__________

Legile Republicii Moldova

1163/24.04.97 Codul fiscal //Monitorul Oficial 62/522, 18.09.1997

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Taniusecika

Cпасибо

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aduil
В 10.02.2017 в 13:29, GrigorePopa сказал:

НЕ должен платить налог если проданное им квартира являлось основным жильем:

cт 40 НК (6) Прирост или потеря капитала от продажи, обмена основного жилья или отчуждения его иным способом не признается в налоговых целях.

 

 

ст. 5 п. 46) Основное жилье – жилье, которое удовлетворяет в совокупности следующим условиям:

a) состоит в собственности налогоплательщика не менее трех лет;

b) составляет место жительства/пребывания налогоплательщика в течение последних трех лет до момента отчуждения.

__________

Legile Republicii Moldova

1163/24.04.97 Codul fiscal //Monitorul Oficial 62/522, 18.09.1997

__________

Legile Republicii Moldova

1163/24.04.97 Codul fiscal //Monitorul Oficial 62/522, 18.09.1997

__________

Legile Republicii Moldova

1163/24.04.97 Codul fiscal //Monitorul Oficial 62/522, 18.09.1997

Buna ziua! Iar in cazul cand nu e locuinta de baza? Parintii au cumparat in 2002 un imobil cu 3000$,au investit in reparatie( documente confirmative nu detin). Acum vor sa o vanda si impozitul pe venit e foarte mare. E posibil ca creseterea de capital sa fie calculata reesind din diferenta dintre valoarea de vanzare minus valoare cadastrala si nu din valoarea de procurare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum