OliverRado

Moldova iese din fum

Postări Recomandate

OliverRado

Stau azi intr-un loc unde copiii de obicei nu sint . Savurez un cappuccino cu o tigara (mentionez ca intr-o raza de 200m femei si barbati faceau acelasi lucru ) si trece un domn cu un copil , la indemnul tatalui copil a inceput a striga :"Sii fumezi ???" Cum ati fi reactionat?

Eu sint de acord cu toate prevedirile de lege , nu eram la un teren de joaca sau in fata unei gradinite s.a.m.d.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
OliverRado

In local?

Spatiu deschis

Partajează acest post

Link spre post
Moly

Pai copilul s-a oprit asteptind un raspuns sau pur si simplu a aruncat o vorba din mers? Daca pur si simplu a trecut pe linga Dvs si si-a continuat drumul, nu as reactiona nicicum.

Partajează acest post

Link spre post
OliverRado

Explic tatal merge cu un copil si se opreste linga mine . Tatal cu degetul deseneaza pe toate masinile straine un pestisor , copilul ii spune :'hai spune" si incepe a striga . Nu am reactionat in vreun fel . Dar mi s-a intiparit in minte acest moment. Oare trebuie sa ma simt vinovata cumva ?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator raspuns concret

Explic tatal merge cu un copil si se opreste linga mine . Tatal cu degetul deseneaza pe toate masinile straine un pestisor , copilul ii spune :'hai spune" si incepe a striga . Nu am reactionat in vreun fel . Dar mi s-a intiparit in minte acest moment. Oare trebuie sa ma simt vinovata cumva ?

Ce are desenatul pe masinile straine cu "Si fumezi?"? Poti explica concret si coerent situatia, daca tot ai scris pe forum?

Partajează acest post

Link spre post
niusea

Tot ce este posibil ..ca  au mai fost intimplari cind cineva   fuma  si tatal a facut  obs. Si copilului  i sa tiparit asta deja....si daca nu ati facut-o asta  in spatiile interzise nu vad sa va face-ti o problema...  Eu statiam  la statie cu copiii..si  in jurul ei(la un pas) toti fumau.si era fum  din toate  partile..si ma temea-m  si sa zic, cine stie  peste ce nebun dau.

Partajează acest post

Link spre post
OliverRado

Ce are desenatul pe masinile straine cu "Si fumezi?"? Poti explica concret si coerent situatia, daca tot ai scris pe forum?

Hai sa fim mai toleranti si fara astfel de atitudine .

Nu cred ca fiecare tata merge cu copilul sau si striga la oameni . Nu eram numai eu ,au mers mai departe si au mai strigat la citeva persone.cu toate ca noi stateam nu atingeam pe mine.

Partajează acest post

Link spre post
AnaMaria

De cand copii mei erau mici i-am explicat despre cat de periculor este fumatul si in consecinta au fost cateva situatii cand baiatul meu de 4 ani i-a mai spus adultilor pe strada  - De ce fumezi? Nu stii ca poti sa mori? Dar am zambit si am mers mai departe, explicandu-i ca un om mare intelege pericolul si alege ceea ce-i mai bine pentru el. Unii "agresati" au zambit si ei si au incercat sa spuna si ei ceva haios, dar nu s-a suparat nimeni niciodata, mai ales ca "gura copilului adevar vorbeste".

Partajează acest post

Link spre post
OliverRado

De cand copii mei erau mici i-am explicat despre cat de periculor este fumatul si in consecinta au fost cateva situatii cand baiatul meu de 4 ani i-a mai spus adultilor pe strada - De ce fumezi? Nu stii ca poti sa mori? Dar am zambit si am mers mai departe, explicandu-i ca un om mare intelege pericolul si alege ceea ce-i mai bine pentru el. Unii "agresati" au zambit si ei si au incercat sa spuna si ei ceva haios, dar nu s-a suparat nimeni niciodata, mai ales ca "gura copilului adevar vorbeste".

Sint de acord in totalitate cu dvs . Intrebarea mea a fost cum ar fi trebuit sa reactionez ?

Partajează acest post

Link spre post
AnaMaria

Sa zambiti si sa va ganditi totusi la consecintele fumatului. Copiii uneori ne pun in niste situatii incomode, dar sunt sinceri in comentariile lor. Imi aduc aminte o situatie din copilarie - eram la plaja cu parintii si fratele meu de vre-o 4 ani a vazut ceva ce l-a uimit profund si bineinteles a si comentat foarte sincer cu voce tare : Mami, mami, uite cat par are domnul ala pe spate, parca este un urs!

Bineinteles ca toti din jur pe-o raza de 5m care l-au auzit s-au intors sa-l vada pe respectivul "urs", dar nimeni n- a spus nimic fratelui meu, chiar si "ursul" respectiv n-a comentat nimic (banuiesc ca nu i-a placut omului sa auda asa ceva despre el, dar probabil l-a inteles pe copil)

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator raspuns concret

Nu cred ca fiecare tata merge cu copilul sau si striga la oameni . Nu eram numai eu ,au mers mai departe si au mai strigat la citeva persone.cu toate ca noi stateam nu atingeam pe mine.

La inceput ai scris ca cel care a intrebat "Si fumezi" a fost copilul. Acum scrii ca "Nu cred ca fiecare tata merge cu copilul sau si striga la oameni". Reiese ca si tatal a strigat, nu numai copilul? Nu ai explicat normal situatia, iar detaliul ca tatal desena pe masini nu are nici o legatura cu intrebarea care ti-a pus-o copilul. Oricum cred ca un matur nu trebuie sa reactioneze nicicum in asa situatie.

Partajează acest post

Link spre post
OliverRado

La inceput ai scris ca cel care a intrebat "Si fumezi" a fost copilul. Acum scrii ca "Nu cred ca fiecare tata merge cu copilul sau si striga la oameni". Reiese ca si tatal a strigat, nu numai copilul? Nu ai explicat normal situatia, iar detaliul ca tatal desena pe masini nu are nici o legatura cu intrebarea care ti-a pus-o copilul. Oricum cred ca un matur nu trebuie sa reactioneze nicicum in asa situatie.

In primul rind nu inteleg de ce ne tutuim.

Eu am explicat destul de clar stau intr-un loc si nu ating pe nimeni ,dar trece un tata imbracat foarte straniu ,si face lucruri stranii si isi indeamna copilul sa strige la oameni. Intrebarea mea a fost cum ar fi trebuit sa reactionez? Normal ca nu am reactionat in vreun fel dar totusi este neplacut ca un niste straini sa strige la mine indiferent de ce fac eu la moment . Eu doar nu stau in scara lor , sau in spatiu lor de joaca .

P.s nu m-am adresat personal dvs sa imi dati vreo explicatie ,ca sa reactionati astfel si sa treceti fara jena la persoana a II.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator ???

v-au parut stranii inseamna ca nu reactionati nicicum, fumati mai departe

atata filosofie pe loc gol

Partajează acest post

Link spre post
OliverRado

Rog moderatorii sa inchida tema

Partajează acest post

Link spre post
mersedes

Eu fac observatie la cei care fumeaza in lokuri publice. si ma incomoditeaza.... De ce nu? si inca chind vad o femee fumind, sincer mii greata de ea...si de aerul care ese din ea cu rasuflarea... nu inteleg, cum mai poti saruta copilul acasa cu asa miros gretos din gura...(((

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

Cei care fumeaza in spatii deschise sint niste egoisti. Personal nu-mi place deloc cind copilul meu este constrans sa inspire aerul de la cei ce fumeaza si-si "savureaza cafeaua la terasa". Asa va pare voua ca nu deranjati pe altii, dar deranjati si inca cum! Fumati in spatii special amenajate sau la voi acasa. Nu deranjati pe altii.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Mie, de exemplu, mi-i floare la ureche cine fumeaza si cine nu, mai ales daca o fac in locuri unde nu prea deranjeaza pe altii. Care e problema?

De la unii miroase asa a parfum ca ti  se incruseaza ochii si se face greata. Si astia super parfumati stau fara grija, ei nu gindesc ca cineva are alergie la astfel de mirosuri, ca pur si simplu e tare deranjant.

Mai este o categorie tare "placuta", care, tocmai te imbata cind trec pe linga tine sau, dar si mai bine, cind ai de-i suportat zi de zi la servici sau alte locuri publice unde nu-i usor de-i evitat pentru o anumita perioada  de timp - cei cu mirosuri de transpiratie sau din gura. Astia cu mirosul din gura, in genere, am senzatia ca o fac special: cu cit mai puturos, cu atit mai tare se apropie de tine :swoon:

Sa inveti copilul ce e bine si ce e rau, consider normal si bine, dar sa-l indemni special ceva sa strige sau sa spuna, nu stiu cit e de corect. In genere, nu mi se pare corect sa inveti pe cineva din strada cum mai bine sa traiasca si ce mai bine sa faca.

Ei, dar ce ma mir, de asta multi si iubesc sa-si bage nasul in viata altora cu sfaturi stupide (chiar daca nimeni nu i-a rugat), fiindca de mici is invatati ca au dreptul sa intervina in treburile cuiva.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Am mai observat inca un moment. De exemplu, unii tatici fumeaza si nu-i prea doare in cot ca copilul lor inhaleaza niste fumuri de la ei, dar cind vad o femeie fumatoare, doamne ferste ce tragedie, isi permit ceva sa zica, sa comenteze...

Eu inteleg ca fumatul nu e bun si ca ar fi minunat nimeni sa nu fumeze, dar totodata inteleg ca gazele emanate de masina, tot nu sunt aer pur si dauneaza sanatatii si naurii din jur, dar noi oricum permitem copiilor sa se foloseasca de transport si nu alergam dupa fiecare masina si strigam "ai-ai-ai, strici aerul si daunezi copilului meu".

Partajează acest post

Link spre post
OliverRado

Mie, de exemplu, mi-i floare la ureche cine fumeaza si cine nu, mai ales daca o fac in locuri unde nu prea deranjeaza pe altii. Care e problema?

De la unii miroase asa a parfum ca ti se incruseaza ochii si se face greata. Si astia super parfumati stau fara grija, ei nu gindesc ca cineva are alergie la astfel de mirosuri, ca pur si simplu e tare deranjant.

Mai este o categorie tare "placuta", care, tocmai te imbata cind trec pe linga tine sau, dar si mai bine, cind ai de-i suportat zi de zi la servici sau alte locuri publice unde nu-i usor de-i evitat pentru o anumita perioada de timp - cei cu mirosuri de transpiratie sau din gura. Astia cu mirosul din gura, in genere, am senzatia ca o fac special: cu cit mai puturos, cu atit mai tare se apropie de tine :swoon:

Sa inveti copilul ce e bine si ce e rau, consider normal si bine, dar sa-l indemni special ceva sa strige sau sa spuna, nu stiu cit e de corect. In genere, nu mi se pare corect sa inveti pe cineva din strada cum mai bine sa traiasca si ce mai bine sa faca.

Ei, dar ce ma mir, de asta multi si iubesc sa-si bage nasul in viata altora cu sfaturi stupide (chiar daca nimeni nu i-a rugat), fiindca de mici is invatati ca au dreptul sa intervina in treburile cuiva.

Fericire merci . Am aproape un an inregistrata pe forum ,dar cred ca de vreo 2 stau si citesc . Imi place intotdeauna cum priviti lucrurile,la fel si atitudinea dvs fata de ceva anume. Si chiar multumesc pentru feed back pozitiv . Mesajul meu cred ca era ca sa fim mai toleranti si sa nu strigat tot ce gindim cu voce tare .

Eu inca nu am copii sa-i sarut si sa miroare urit sa chestii de genul . Am vazut chiar recent duminica o mama care avea copilul de 4 luni intro mina copilul si in cealalta tigara (alapteaza stiu precis ) dar nici in cazul acesta nu cred ca e corect sa intervii cu sfaturi .

Repet eu am fost indignata de indemnul tatalui ca copilul sa strige la oameni.

Editat de OliverRado

Partajează acest post

Link spre post
LouLou

eu nu as fi reactionat nici cum , l-aș privi patrunzator dar totodata indiferent...

Partajează acest post

Link spre post
Ремедиос

Автор, дался вам этот нервный дяденька))

Вы что-то нарушили? Нет. В чем проблема? Кому-то не нравится, что вы курите? А вам его рожа не нравится, может. Он же не бежит делать пластику. 

Partajează acest post

Link spre post
klara

таких нервных сеичас пруд пруди, как и тех, кто курит по дороге, на остановке и вообще в тех местах, где откровенно хамски это делать. 

вообще, с введением этого антитабачного закона общество так явноразелилась на курильщиков и их ненавистников - честное слово, неужели нет других проблем у людей?.. я не курю, и меня раждражают те, кто курит по дороге, а я плетусь за ним по узкой тропине без возможности обогнать и всю дорогу нюхаю табак, исходящий их его дышла. 

Но не меньше меня раздражают и шибануте борцы-антикурильщики, готовые порвать любого, кто держит в руках сиагерту. Например, есть у нас сосед, ему лет 70-80, Много лет назад сколотил он у нас скамейку перед домом. И вот вылажу я в окно и наблюдаю, сидит дедо на своеи скамеике, курит, припирает мамаша с ребенком, садится рядом и начинает вонять, чтоб тот потушил сигарету.. С херов, спрашивается?? Говорит, я тут с ребенком сижу, а вы курите!! 

офигеть, значит, тот сколотил себе скамеику, и оказывается, неимеет права на неи курить, раз добанутои бабе приспичило тут зад свои посадить. Замечу, что площадки там детскои НЕТ, около скамеки самопроизвольная парковка - больше ничего. 

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Adaugi comentarii ca vizitator. Dacă ai un cont, te rog autentifică-te.
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.