Viorella

Obsesie, fanatism?

Postări Recomandate

Viorella

Este vorba de niste rude de ale noastre. De citiva ani buni sint reprezentanti ai unei firme de distributie a produselor (n-o sa numesc ce firma, sa nu para publicitate). Ei au procurat tot ce se putea de la aceasta firma, tot ce au ei in catalog. In fine, e dreptul lor, ca reprezentanti au reduceri, treaba lor cu banii lor. Problema este ca permanent  isi lauda produsele si nu recunosc alternative si  incearca sa le bage pe git la toti cunoscutii produsele lor super-mega ecologice! Desi am vorbit cu ei sa nu-mi mai propuna nimic, oricum se ajunge la asa discutii.

Mai nou, cam de vre-un an si jumatate, s-au legat de o firma chinezeasca, este o doamna X., care face o super diagnostica (iti pui niste casti pe cap si iti spune toata istoria bolilor) si iti recomnda tratament in baza produselor de la firma respectiva. Pai, tot neamul si neamurile-neamurilor stiu de acesta firma si acest aparat minune!

Eu am avut un an nu prea bun din punct de vedere al sanatatii, cind ne intilneam vroiam si eu sa ma mai jelui, intotdeauna primeam sfat - Du-te la doamna X.! Ea iti spune tot ce ai! Iti va scrie tratament. Eu ii raspund ca stiu ce am, doar vreau sa ma jelui... mai in scurt...

O alta istorie a fost cind sotul acestei rude s-au intilnit cu o cumnata de a mea in spital. El o intreaba ce faci? Ea ii raspunde - copilul suspectat de pneumonie, asteptam rindul la renghen.... Ce sfat credeti ca a primit? Du-te cit mai repede la doamna X., ea o sa-ti spuna precis ce ai!

Nu-i sarbatoare, ca sa ne adunam la masa si sa nu auzim istorii depsre produsele lor minune si persoane care s-au vindecat miraculos.

Spuneti-mi, va rog, cum sa reactionez? Am inchis subiectul de mai multe ori, insa vesnic se revine la aceasta  tema.

Ce parere aveti despre asa tip de persoane? Numai eu cred ca sint obsedati de aceste firme?

Presupun ca aveti si voi in anturaj asa cunoscuti, poate nu asa pasionati, cum inchideti subiectul?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fericire

Vedeti, singura, partial ati raspuns la intrebare dvs. "Vreau doar sa ma jelui..."

Asta e semnal pentru ei ca ar mai putea vorbi despre toate timpeniile si le propune la toti. 

Asa oameni cauta pe altii destul de vulnerabili, de fapt, si ei, la rindul lor, au fost vulnerabili - de asta sunt in capcana data.

Cind omul are probleme, e foarte usor sa-l "prinzi" in asa fel de "activitati".

Singura m-am prins la idea ca am fost si eu vulnerabila la unele ciudatenii. Bine ca mi-au venit mintile repede la cap))

De asa oameni nu e usor sa scapi, doar daca nu-i excluzi definitiv din viata ta. De obicei, asa persoane nu sunt bine informate, nu cunosc multe lucruri si brosurile date de firmele XYZ, pentru ei sunt ca o biblie. Nu stiu cu ce ii orbeste si cum naiba le spala mintile, dar o fac cu succes. Ce argment nu le-ai aduce, nimic nu lucreaza, toti is minicnosi, peste tot sunt conspiratii s.a., numai XYZ este adevarul in ultima instanta si va salva lumea.

Da, eu cred asa oameni fanatici si ma stradui sa-i evit. Sa le dovedesti sau sa-i convingi in ceva - pierdere de timp si de sanatate. Da-i in brinza...

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Mi-am amintit de un episod tare fain din serialul rusesc "Между нами, девочками". Acolo bunica se facuse mare business lady, vindea cosmetica si le propunea la toti, accentuind problemele de sanatate la fiecare si de ce au nevoie. Intr-o zi le-a venit un nene-lucrator, ceva sa le repare in casa si ea incepuse sa-i povesteasca de cosmetica miraculoasa si ca sotia lui ar avea nevoie de ea. la care nenea, a inceput sa unfle  capul cu de-ale lui))) Tare amuzant moment))

Iata episodul de care vorbeam. Incepe conversatia la 24:45 sec.

https://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_3668290943&feature=iv&src_vid=7HfcwWnufkw&v=SISaJxJWbn0

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Aaa, ce am vrut sa zic eu cu asta, cine are rabdare, poate folosi asa o tactica - sa vorbeasca despre alte lucruri ciudate ca raspuns))

Drept ca eu nu am asa rabdare, dar stiu oameni care pot astfel raspunde si primesc o mare placere))

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Adaugi comentarii ca vizitator. Dacă ai un cont, te rog autentifică-te.
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.