tasham

Sfintul casei

Postări Recomandate

tasham

M-am uitat prin teme, dar parca nu am vazut ceea ce ma intereseaza. De aceea voi intreba aici - stiu ca de sarbatoarea Sf. Casei se merge la biserica si se face .... nu prea stiu ce se face de asta si intreb. Iaca sf. casei noastre e Sf. Vasile, am inteles ca tre sa iau o sticla de vin, una de ulei si 2 colaci si sa merg la biserica- cind tre sa merg la vecernie de ajun sau drept in ziua de sarbatoare la slujba de dimineata? De preot tre sa ma apropii sa-i spun ceva? in sens ca este vre-o rugaciune care o citeste p-u acei la care e sf. casei? Tot ce aduc cu mine  - las acolo?

poate este cineva cunoscator care sa ma lamureasca :privet:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Irinka

Natalia, noi tinem hram de Sf. Dumitru. Daca te duci la biserica si intrebi doamna de la lumineri, ea iti explică totul. Noi facem de obicei asa: Luam colaci citi membri sunt in familie, o sticla de vin si una de ulei, bomboane, biscuiti, ceva fructe si un prosop sa acoperi colaceii. Numaidecit duc ceva cald acolo, se zice sa lasi aburi, duc sarmale si placinte. Scriu pe o foaie la sanatate membrii familiei si pun pe masa. După slujba parintele se va apropia de masa si va citi rugaciune pentru sanatatea celor care tin hram in această sărbătoare. Totul de pe masa ramine celor sărmani sau celor care vin sa manince la biserică. Eu niciodata nu am stat pina la urmă sa vad ce se face cu toate ce aduc. Le las de sanatate. 

Partajează acest post

Link spre post
tasham

Natalia, noi tinem hram de Sf. Dumitru. Daca te duci la biserica si intrebi doamna de la lumineri, ea iti explică totul. Noi facem de obicei asa: Luam colaci citi membri sunt in familie, o sticla de vin si una de ulei, bomboane, biscuiti, ceva fructe si un prosop sa acoperi colaceii. Numaidecit duc ceva cald acolo, se zice sa lasi aburi, duc sarmale si placinte. Scriu pe o foaie la sanatate membrii familiei si pun pe masa. După slujba parintele se va apropia de masa si va citi rugaciune pentru sanatatea celor care tin hram in această sărbătoare. Totul de pe masa ramine celor sărmani sau celor care vin sa manince la biserică. Eu niciodata nu am stat pina la urmă sa vad ce se face cu toate ce aduc. Le las de sanatate. 

merci pentru raspuns - in ce zi va duceti? Iaca eu de Sf. Vasile tre sa m aduc pe 13 seara sau pe 14 dimineata???

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Dimineața, în ziua de sarbatoare. 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum