AlionaTurcanu

anularea certificatului de nastere

Postări Recomandate

AlionaTurcanu

Buna seara ! As vrea sa stiu daca pot sa anulez certifcatul de nastere in cazul in care certificatul de nastere al copilului meu a fost facut de catre tatal ei, mentionez ca nu suntem casatoriti oficial, si a scris-o dupa familia lui. Este legal asa ceva sau nu, fiindca am inteles ca nu se poate face asa ceva daca nu suntem legal casatoriti?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna seara ! As vrea sa stiu daca pot sa anulez certifcatul de nastere in cazul in care certificatul de nastere al copilului meu a fost facut de catre tatal ei, mentionez ca nu suntem casatoriti oficial, si a scris-o dupa familia lui. Este legal asa ceva sau nu, fiindca am inteles ca nu se poate face asa ceva daca nu suntem legal casatoriti?

Da, e posibil doar prin judecata în cazul in care întocmirea actului de stare civilă a fost neîntemeiată sau a fost făcută pe bază de acte false (includerea prenumelui tatalui in cazul parintilor necasatoriti urma fie prin acordul comun al ambilor parinti sau la indicatia mamei). Urmează sa va adresati la oficiul de stare civila sa vedeti in baza la ce acte el a inregistrat nasterea copilului cit si includerea sa in calitate de tatat la rubrica respectiva ( in cazul prezentei unor acte false lui ii poate fi intentat si dosar penal).

Totuși, in cazul in care el este tatal biologic al copilului, el in orice caz isi va putea pastra statutul de tata in certificatul de nastere a copilului în cazul intentarii unei acțiuni de stabilire a paternitatii.

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum