Vizitator Нотя

Хочу жить,но...

Postări Recomandate

Vizitator Нотя

Я не буду много писать.20 октября ушла из-за болезни моя мамочка,которая была для меня всем.12 ноября пришел парень из армии,дождалась. Сегодня я узнала,что на днях он мне изменил...

Я не собираюсь ничего с собой делать,просто не знаю как это все перетерпеть,пережить.Рядом никого

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Kaori

соболезную...это действительно большая утрата...она теперь вас будет оберегать сверху...ей там лучше...им всем там лучше,чем нам здесь...

а на солдатика забейте. Обидно...да,но жизнь не закончилась .вы молодая и все у вас будет..даже лучше..)) встретите хорошего молодого человека и все закрутится...так и отвлечётесь от грустных мыслей...удачи вам и всего наилучшего.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Autor, sa stiti ca in viata apar deseori momente cind iti pare ca totul e negru in jur. Si, nu o data ma conving ca atunci cind vine un moment greu sau o problema, imediat vin si altele din urma (cel putin la mine e asa).

Clar ca pe urma trece, la toate trebuie timp.

Imi pare rau pentru mama dvs. Eu iata tot am pierdut bunicuta mea scumpa zilele trecute si nu am putut fi linga ai mei si sa-mi iau ramas bun de la ea. Cind s-a termnat toate "procedurile" de inmormintare, deja rasuflasem un pic mai usor, caci imi faceam mari griji pentru mama, cum ea va rezista, cind colo, suntem anuntati ca o alta napasta a dat peste cei dragi, pe socrul meu cu mare greu l-au reanimat, mai nu l-am pierdut si pe el. 

Si se intristeaza situatia si mai tare ca, daca se intimpla ceva, doar eu voi putea veni in md. La sot au expirat pasapoartele rom si md, iar cetatenie canadiana inca nu avem.

Sa zic ca am un mare k@k@ pe suflet, e putin spus. Nu am chef nici de sarbatori, nici de nimic. Dar ce sa fac? Trebuie sa ma tin in miini. Mai trag cite un bocet, apoi ma iau in miini si imi caut de griji, ma scriu/vorbesc cu prietena, mai comunic aici pe forum, mai citesc/vizionez ceva sa-mi preocup creierul, sa nu ma gindesc doar la probleme.

Straduiti-va sa fiti preocupata mereu cu ceva, sa nu lasati timp creierului sa rugume problemele si mai tare sa va inglodati. Cu cit mai ocupata veti fi, cu atit mai putin  va veti gindi la el. Iar ceea ce tine de mama dvs, pentru asta trebuie timp. Doar timpul tamaduie ranele sufletesti. Ea mereu va trai la dvs in suflet si, credeti-ma, daca ea va vede de acolo unde e ea acum, sunt sigura ca tare ar fi intristata sa va vada suferind si plingind.

Odata sau mai tirziu, asta se intimpla (pierderea celor dragi) si niciodata nu vor vi momente "potrivite" pentru asta. Cit de tare nu ai fi pregatit moral ca cineva tare drag intr-o buna zi se va stinge din viata, totuna tare doare.

Va inteleg, dar cint de banal nu suna, viata continua si trebuie de mers inainte. Timp, pentru toate trebuie timp...

Succes si cit mai multe ocupatii:)

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Ната

Дорогая Автор, только время Вам поможет и близкие Вам люди,

10 лет назад у меня умер папа, я была беременна младшей дочкой, было очень больно, потом я надеялась что родится дочка и я вся в заботах забуду боль, но дочка родилась с врожденным пороком сердца и боль добавилась, я боялась спать, слушала если она дышит, но Слава Богу у нас хорошая динамика, в расплату за то что я занималась дочкой, муж нашел другую женщину и долго меня обманывал. так я и жила. Полгода назад я нашла друга детства, мы общались с ним каждый день, он был очень добрым и хорошим человеком, но на прошлой неделе его не стало, мне больно, я плачу каждый день, но я стала общаться с его сестрой, друзьями, и мне становится легче и я знаю что и папа и он где-то далеко и оберегают нас, мысленно я не перестаю с ними общаться.

Мама всегда будет у Вас в сердце, а за того парня скажите спасибо, что Ваш ангел уберег от него сейчас пока Вы молодая, это не Ваш человек, у Вас еще будет хорошая, чистая любовь.

Partajează acest post

Link spre post
rolya

Соболезную и сочувствую вам.

Даже не представляю,как вам сейчас тяжело((((

Постарайтесь не давать себе время размышлять,загружайте себя рутинными делами,пройдет время и боль притупится.

Сейчас в это может трудно поверить,но придет время и вы будете улыбаться и радоваться жизни и обязательно будете счастливы,я вам этого от всей души желаю!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Ната

и еще, один взрослый человек сказал, на свете есть необратимые вещи, и нельзя смотреть назад, иначе упремся в стену, все время надо смотреть вперед, надо жить 

Partajează acest post

Link spre post
Dawulea

Соболезную.

Все, что случилось с Вами - это больно и трудно. Но я верю в то, что вы не просто преодолеете этот жизненный период, а еще и станете счастливой, встретите своего человека, наладите жизнь!

Заботы, дела, творчество - то, во что можно уйти с головой, могут отвлечь от горя. Хоть ненадолго. Прогулки на свежем воздухе могут помочь дышать и спать ночью.

Вы спрашиваете, как с этим справиться, как пережить. Ну хоть и банально, но со временем все поутихнет. А память о Вашей мамочке останется с Вами, мысленно она всегда будет Вам опорой и поддержкой!

Сил Вам и Счастья!

Partajează acest post

Link spre post
OliMioli

соболезную... 

вам сейчас тяжело и нужна любая поддержка. хорошо, что вы написали хоть на форум, если не к кому обратиться. 

желаю вам быть сильной, искренней и честной перед самой собой, это по жизни помогает. то, что случилось в отношениях с молодым человеком, оставьте, значит не ваше это. пусть вам в жизни попадаются только добрые люди.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Автор*

Дорогой автор, вам сейчас только время помощник! У меня 2 года назад умер родной и близкий мне человек - мой папа. Обширный инфаркт и все, нет человека. Для меня эта была первая потеря, сильная, страшная. Я бежала на помощь к живому папе, а когда пришла, то его уже не стало. Жизнь у меня разделилась на до и после. Я не знала как жить.  Срывалась на своем ребенке. Потом сразу же предательство мужа и тяжелый развод. С собиранием справок и доказательством органам о защите прав ребенка, о том, что я хорошая мать ( это все проделки были бывшего мужа).

Но время все решает. И как бы банально не  звучало, что оно все лечит, так оно и есть. Душевные раны никуда не уйдут, но они поутихнут.

Сил вам, терпения все пережить.

Partajează acest post

Link spre post
Nefrit
Автор, соболезную.... 

Очень тяжело терять близких.

Жизнь это бесценный дар, который вам подарила мамочка. 

Уверенна что она хотела бы видеть вас счастливой и успешной.

Сейчас вам очень тяжело, но вы должны идти вперед. 

После черной жизненной полосы обязательно наступит белая, время вылечит раны.

Как легче пройти этот период, не знаю. Может быть работа, учеба, много, чтобы занять мысли...

На МЧ забейте, не стОит он ваших слез и страданий. Хоть это и больно, но наверное хорошо что он "отсеялся" сейчас. (только урод может сделать больно страдающему человеку). 

Partajează acest post

Link spre post
Experia

Greu sa gasesti cuvinte destule pentru diminua macar un pic din durere, atit pentru autor, cit si pentru  Nata ,dar si pentru Fericire.

Asa e dat in viata la unii, pentru ca pare uneori ca altii traiesc doar de la bine in sus. Dar iata ca la multi,parca cind iti pare ca lucrurile s-au asezat si merg spre bine , vine cite ceva si da totul peste cap.

Putere tuturor sa reusiti sa treceti peste pierderi  si dezamagiri si sa va recapatati speranta ca va veni si binele .

Apropo, Fericire, eu din mesajele pline de pozitivism , pe care le-ati scris pina acum,niciodata nu m-am gindit ca ati trecut prin atitea,chiar si pierderea unui copil,daca am inteles corect,daca nu, sa ma iertati, va rog .

Dar mie mi-ati parut mereu un om fericit,mereu pe val si plin de viata.Inseamna ca sunteti o fire puternica si care reusiti sa treceti cu brio peste greutati. 

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Apropo, Fericire, eu din mesajele pline de pozitivism , pe care le-ati scris pina acum,niciodata nu m-am gindit ca ati trecut prin atitea,chiar si pierderea unui copil,daca am inteles corect,daca nu, sa ma iertati, va rog .

Dar mie mi-ati parut mereu un om fericit,mereu pe val si plin de viata.Inseamna ca sunteti o fire puternica si care reusiti sa treceti cu brio peste greutati. 

Merci de cuvinte bune. Eu am venit in tema sa sustin autorul, dar singura m-am jeluit oleaca:)

Eu sunt de parerea ca daca eu trec prin kaka, asta nu inseamna ca toti tre sa stea in aceeasi stare si daca e posibil sa fii mai pozitiv in anumite momente, de ce sa ratezi sansa? Mutra inacrita, oricum nu aduce nimic bun.

Nu ma consider puternica, desi a trebuit sa trec prin unele pierderi tare dureroase. Consider ca am putut duce in spinare ce am dus, doar din simplu motiv ca ii iubesc mult pe cei apropiati.

Cind am dat aripile in jos de tot, mi-a fost de ajuns sa-mi imaginez cita durere vor avea parintii, sotul, buneii, prietena ca eu am dat slabiciune si nu am avut curaj sa trec peste tot. Aceeasi pisca ma incuraja. Cind vedeam cum cauta blindete si dezmierdare, vrei nu vrei, iti dai seama ca tu trebuie sa depui efort. Seara bocesti, dimineata capul sus.

Si daca vezi ca altcuiva i se face bine pe suflet de la sfaturile sau vorbele tale, de ce sa nu te imparti? Mie de multe ori mi-au ajutat cuvintele bune, mi-au dat viata si curaj sa ma ridic in picioare. Cineva zice ca vorbele nimci nu inseamna, dar eu sunt sigura ca un cuvint bun poate da aripi cuiva si tot cuvintul poate pe cinva nimici. 

Si ca am luat vorba de pisica, autor, poate luati o pisicuta? Sa vedeti cita bucurie o sa va aduca, o sa caute blindete si ele asa de bine inteleg cind e dureros pe suflet, se aseaza pe brate si incep asa de blind a sforai. Animalutele atit de multa caldura si bucurii aduc. Daca aveti posibilitate si dorinta, ar fi o idee tare buna.

Partajează acest post

Link spre post
Experia

Merci de cuvinte bune. Eu am venit in tema sa sustin autorul, dar singura m-am jeluit oleaca:)

Eu sunt de parerea ca daca eu trec prin kaka, asta nu inseamna ca toti tre sa stea in aceeasi stare si daca e posibil sa fii mai pozitiv in anumite momente, de ce sa ratezi sansa? Mutra inacrita, oricum nu aduce nimic bun.

Nu ma consider puternica, desi a trebuit sa trec prin unele pierderi tare dureroase. Consider ca am putut duce in spinare ce am dus, doar din simplu motiv ca ii iubesc mult pe cei apropiati.

Nici eu nu-s de parere ca daca tie ti-e rau,apoi sa faci si altora la fel.Chiar daca,uneori,fara sa vrea,omul care trece prin probleme,o face inevitabil. 

Doar ca,unii oameni daca sunt doboriti,nu se mai pot ridica si merg cum ii duce valul.Pur si simplu,nu mai au puteri sa se ridice singuri pe ei,daramite sa-i mai ajute si pe altii.De aceea si ziceam ca sunteti puternica,pentru ca ati reusit sa treceti peste greutati si pierderi fara sa va pierdeti . 

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Adaugi comentarii ca vizitator. Dacă ai un cont, te rog autentifică-te.
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.