Алая Буква

22.12 LANSAREA CĂRȚII-POVESTE "SOFIA PĂPĂDIA"

Postări Recomandate

Алая Буква
НАЧАЛО: 22/12/2016 - 15:00
МЕСТО: LIBRARIA DIN CENTRU, BD. ȘTEFAN CEL MARE ȘI SFÂNT 126
ЦЕНА: FREE

Cartea-poveste "Sofia Păpădia" este o carte plină de învățăminte. Dar subtil sugerate copiilor. Sugerate prin farmecul lecturii. Îmi amintesc că odată, după un buletin de știri, mă întorceam acasă cu inima grea. Grea pentru că citisem o știre despre o fetiță abuzată. Nu de puține ori am lăcrimat în emisie directă când am citit știri despre copii abuzați, furați sau maltratați.

Și atunci mi-a venit ideea să le spun copiilor, printr-o poveste, cum să se ferească de oamenii răi. Cum să nu se încreadă în oricine le întinde o bomboană. Să aibă curaj să înfrunte răul, așa cum face Sofia-Păpădia în poveste. Este o carte care îi învață pe pici despre bine faci, bine ajungi.

Nu este nici pe departe însă o carte-poveste tristă. Nu. Dimpotrivă. Este o poveste frumoasă, vioaie și din care micii cititori vor învăța anotimpurile, așa cum o fac eu acum cu fiul meu Dan-Andrei, prin desenele realizate de Stela Damaschin Popa. Pictorița cu care colaborez încă de la prima carte apărută în colecția „Povești pentru Dănuț” de la Editura Cartier. Două mame știu rețeta perfectă pentru succesul garantat al unei povești. S-a pus mult suflet și multă culoare în această nouă apariție.

Sofia-Papadia.jpg

Vă asigur că, odată răsfoind-o, picii nu vor mai lăsa cartea din mâini. Cartea-poveste "Sofia-Păpădia" este a treia din colecția "Povești pentru Dănuț".

Stela Popa

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum