Ella09

Strabism Devergent pe fon neurolоgic

Postări Recomandate

Ella09

Buna ziua,am inceput a observa acum 4 luni ca fetitei mele de 1,9ani ii fuge un ochisor spre timpla, am mers la oftalmologi, la care ei exclud ca ar avea fata o problema...am mers la multi neurologi..pareri impartite...care ne trimit la RMN, care zic ca va trece de la sine, care ne'a dat tratament cinarizin,holicin,magnilon,cartan,pantotin,alleva..argumentind ca copilul e foarte activ. Precizez ca copilul s'a nascut sanatos...se dezvolta bine..doarme bine..se alimenteaza bine...a avut o lovitura la cap in luna mai 2016..a vomitat..poate fi aceasta un motiv!??! Va rog ajutati-ma, la cine as putea apela??? Sint disperata...strabismul progreseaza si la ochiul sting deja, acum de cind primim tratamentul!!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neurolog

Buna ziua! Confirm necesitatea de a efectua RMN cerebral in caz de strabism pe fon neurologic.

Ochiul face strabism permanent sau e periodic?

Partajează acest post

Link spre post
Ella09

Buna ziua...strabismul se manifesta periodic...nu pérmanenet...in timpul plinsului si dupa...la obstacol..si departare...am efectuat inca un consult oftalmologic...ne-a prescris ochelari -0.75 cu axa 78 °....argumentind ca e o miopie slaba ..si strabismul se manifesta din motiv ca ceva cu corneea ochiului.Dar nu imi pot explica faptul ca de ce apare si cind plinge...

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Ca un raspuns de ce apare in timpul plunsului ar fi o incordare musculara posibil.

Daca strabismul nu este permanent urmariti copilul.Daca nu va trece dupa purtarea ochelarilor,atunci efectuati Rmn.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum