Tatianabelenciuc

Durere de cap

Postări Recomandate

Tatianabelenciuc

Buna  ziua doamna Aneta,copilul meu de 2 ani si 5 luni este foarte nervos,tipa,ma loveste(desigur ca un copil cu minuta),etc si noaptea trecuta sa trezit plingind si a zis ca il doare capul,in restul zileleor imi zicea ca il doare capul doar daca il mai intrebam ocazional ,,ce te doare?"el zicea capu doale aicea si arata.Care ar fi cauza durerilor de cap la copil asa mic?Neurologul azi mia prescris verospiron 1/3 dim 2+ si 2-;noofen 1/3 dim si amiaza,cavinton 1/3 amiaza si seara si valfen 1/3 pe noapte.Astept raspunsul dumneavoastra referitor la tratament si macar  ceva referitor la durerile de cap de la ce pot fi?Mentionez ca de multe ori sa lovit cu capul fara urmari vizibile

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neurolog

Buna ziua!Nevazind copilul eu nu va pot spune care ar fi cauza de dureri,sau sunt adevarate dureri sau sumularea(copii la virste mici des simuleaza auzind de la cineva de dureri de cap).

Plinsul nocturn poate fi cauzat de cosmaruri nocturne sau de o hiperactivitate nocturna.

Ce investigatii ati facut?

Anterior ce probleme ati avut?

Partajează acest post

Link spre post
Tatianabelenciuc

Buna ziua!Nevazind copilul eu nu va pot spune care ar fi cauza de dureri,sau sunt adevarate dureri sau sumularea(copii la virste mici des simuleaza auzind de la cineva de dureri de cap).

Plinsul nocturn poate fi cauzat de cosmaruri nocturne sau de o hiperactivitate nocturna.

Ce investigatii ati facut?

Anterior ce probleme ati avut?

Nam idee cum ar stimula,cind imi zice ca il doare nu este pasiv,se joaca ca de obicei!A CAZUT DE MULTE ORI CA ORICE COPIL,nervos tare!]

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Ce investigatii ati efectuat?

Concret si detaliat descrieti prin ce se manifesta nervozitatea,in ce situatii.

In general cum este somnul?Scrisneste din dinti?Vorbeste in somn?Tresare?Cit de des plinge prin somn?

Partajează acest post

Link spre post
Tatianabelenciuc

Ne-a vazut doar neurologul,asa investigati nam facut!Mai inainte am trecut un aparat simplu care nea spus ca are tensiune intracraniana!Noapte vorbeste prin somn si sa speriat de citeva ori,incepea sa tipe!

Partajează acest post

Link spre post
Tatianabelenciuc

Primeste tratament cu noofen si cavinton si transpira excesiv cind doarme!Poate fi in cauza tratamentului?

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Posibil este vorba la copil despre pavor nocturn,сosmaruri noctirne care uneori pot fi la copii mici si trec de la sine.Se trateaza in cazul cind sunt foarte frecvente.Vorbitul in somn la fel, se indica tratamentul daca copilul zi de zi in somn vorbeste nu doar diua trei cuvinte, da zeci de minute si practiz in fiecare noapte.

Ar fi bine sa efectuati analizele de singe,sa examinati fundul ochiului.

Un cazuri de treziri nocturne frecvente cu tipat si vorbit se efectuaza electroencefalograma.

Preparatele pot da difetite reactii adverse, dar ar fi bine sa intrebati meficul care v-a examinat in caz ca este nevoie de cirectat doza sau de schimbat preparatul.

Partajează acest post

Link spre post
lisi4ika

это консультация специалиста!

для своего вопроса окройте новую тему

Editat de Фунтик

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum