Cornelush

Nevroza?

Postări Recomandate

Cornelush

Buna ziua doamna doctor!

Nu m-as gindi niciodata ca simptomele ar fi de geneza neurologica, daca nu s-ar intensifica/aparea anume in momente stresante.

Am probleme cu gitul - faringe, laringe, nu pot identifica concret. Am senzatii de obiect strain, dureri ascutite in grosul gitului (nu ca in timpul unei raceli), probleme cu vocea, citedata brusc ragusesc sau simt o dificultate in procesul vorbirii si in deglutitie. Am senzatii de arsura citeodata. Am spasme in git. Si toate acestea apar in momente stresante, adica cind sunt ocupata cu ceva nu simt nimic din ceea ce am descris mai sus, dar cind ceva nu merge ok, toate acestea incep sa ma deranjeze deodata.

Eu sunt emotiva si am momente  si de anxietate, cindva mai demult chiar primeam alprazolam si ma ajuta. Cum credeti poate fi o forma de nevroza?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neurolog

Buna ziua!

Pentru a stabili o natura neurotica a simptomelor inainte de toate este nevoie de exclus probleme organice care se pot exarceba in timpul stresului.

Este greu de spus fara o examinare.

Sau poate ati mai efectuat careva investigatii?

Simptomele pot fi cauzate de anxietatea pe care o aveti, atit anxietatea poate mari simptomele de alta natura.

Este nevoie totusi de mai multe detalii.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum