Postări Recomandate

vulpita

Buna ziua dna Aneta!Am nevoie de ajutorul dvstra!Ma numesc Irina,27 ani.Săptămînă trecuta am avut un indicent care nupot intelege nici pina acum ce a gosy totuși.Eu cu fetita de 4 luni dorm intro cameră,sotul cu fetita de 3,6ani in alta.Într o dimineata pe la ore 6 sotul a auzit ca un fel de geamate din camera mea,apoi un sunet de cazatura a unui obiect greu,dupa vre 5_7 minute,eu am intrat in camera lui si am inceput vorbi aiureli,ca ma aflu la o nunta si ca hai sa dansam,unde e mama etc,vorba mea era neinteleasa,parca incilceam cuvintele,ma bilbiiam,si nu ma clatinam,nu mentineam echilibru.Aceasta situatie a durat vre 10_15 minute,dupa care eu mi_am revenit si nu intelegeam ce cauta ei in jurul meu si ce stau in coridorul apartamentului.Sotul mia explicat tot,eu nu tin minte absolut nimic,in cammera mea am gasit caminul dat jos si eu am o arsura mare la degetul mic la picior.Pre izrz ca nu ton minte absolut nimic,vind am revenit la realitate vroiam tare la wc cu treaba mica si ma durea capul si in piept .Am chemat ambulanță so dupa simptome miau pus.diagnoza epilepsie,vroiau sa ma duca la Spitalul fe pe Korolenko sau la urgenta nu tin minte precis,dar am refuzat din motiv ca sunt cu copul mic si nu aveam cu cine sa il las.Ei miai zis sa fa EEG si sa ma adresez la un neurolog,eu eri am fa ut eeg si mam adresat la dna Nadejda Grumeza,dR dnei a zis ca mu poate sami puna diagnoza dupa eeg ca trebuie sa stau cel putin o ora la eeg sau pe noapte că sa fie o diagnoza precisa.Eu totusi vreau sa înteleg ce e cu eeg si va rog sami explicati dvstra ce mi sa depistat.Atasez fotografiiile de la EEG in album https://goo.gl/photos/TQvej7WsTNidQiUo7

Astept raspunsul dvs.Multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neurolog

Buna ziua!

Sint de aceeasi parere.Este nevoie de un monitoring mai indelungat si o electroencefalograma in timpul noptii.

Din rezultatul preventiv care ati efectuat pot sa spun ca sunt depistate unele unde suspecte.Dar numai cu acest rezultat nu putem realiza un diagnostic sigur.

Va sugerez sa va adresati la spitalul de urgenta in centrul de epileptologie si sa efectuati un monitoring nocturn desfasurat.

Partajează acest post

Link spre post
vulpita

Buna ziua!

Sint de aceeasi parere.Este nevoie de un monitoring mai indelungat si o electroencefalograma in timpul noptii.

Din rezultatul preventiv care ati efectuat pot sa spun ca sunt depistate unele unde suspecte.Dar numai cu acest rezultat nu putem realiza un diagnostic sigur.

Va sugerez sa va adresati la spitalul de urgenta in centrul de epileptologie si sa efectuati un monitoring nocturn desfasurat.

Dna Anetava mulțumesc multde raspuns!

Dupa toata informatia pe care am cititi din internet,dupa simptome si comportament,eu cred ca am avut insult sau microinsult,sau транзиторная ишемическая атака.Nu e epilepsie dupa simptome.Mai ales ca am un gheb dupa cap la git si mi-au zis ca pisibil din cauza ca acolo sunt prea strinse vasele sangvine nu circula singele corect spre creier si nu ajunge oxigen suficient.Plus la asta am avut in iunie operatie cezariana si erau trombocitele marite,am baut cardiomagnil dupa operatie pt a nu se forma trombe si cheaguri de singe.Posibil sa se format vreun tromb sau cheag si a fost un insult,si nici de cum epilepsie.

Spuneti-mi va rog unde sa ma adresez ca sa verific daca am avut insult sau nu?Stiu ca trebuie sa trec rezonanta magnetică sau angiografia,dar mai intii sa cinsult un medic!Trebuie la neurolog sau la cardiolog?Si daca alaptez pot trece Rez.Magnetică?

Va multumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Sfatul meu sa nu cautati diagnostic pe internet.

Adresativa neurologului pentru un control.

Verificati analizele de singe generala ,biochimica si coagularea.

Neurologul va stabili daca aveti nevoie de investigatii suplimentare.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum