Vizitator mama

mama + fiica

Postări Recomandate

Vizitator mama

Fetelor salut!

Am o dilema care m-a pus pe ginduri si chiar nu stiu ce sa fac. Fiica mea are 12 ani si e dezvolta fizic binisor dar nu asta e problema. De ceva timp ma tot intreaba de la ce virsta am inceput eu sa ma intilnesc cu baietii. la inceput credeam ca e doar un interes ca in fine sa aflu ca fiica-mea are un admirator cu 2 ani mai mare si care ar vrea sa se intilneasca cu ea. Am ramas socata dar nu i-am spus nimic deoarece am aflat citind despre asta in jurnalul ei personal. Stiu ca e un lucru urit ca am citit dar scopul scuza mijloacele.  Ea nu zice nimic stiind ca eu sint categoric impotriva dar in acelasi timp observ ca fete din clasa ei au inceput intilnirile de prin clasa a V-a.

Asta e normal sau eu sint un dinozaur?

La fiicile proprii de la ce virsta le-ati permis sa iasa in oras la intilnire cu un cavaler? Sau de la citi ani le veti permite?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fericire

Copii nu am, dar o sa va zic despre mine. Eu am inceput asa zisele intilniri la 13 ani, clar ca totul era foarte copilareste si se limita totul la un sarut sau doua pe obraz. Intilnirea mai serioasa a inceput la 16 ani.

Mama mea nu era impotriva, ea a vazut ca ma dezvolt mai devreme si a inceput discutiile, sa zic, mai prietenoase. Ii sunt recunoscatoare ca a observat chestia asta si nu s-a indepartat de mine. Poate mai primitiv ducea ea toate discutiile si ma informa, oricum asta mi-a dat de inteles ca mama mea ma considera deja matura si desinestatatoare, si deciziile luate pot avea si consecinte. Ea vorbea cu mine destul de deschis, aducind exemple din tineretea ei si a prietenelor/colegelor. Clar ca toate acele exemple aveau si un mesaj ascuns "fii atenta, daca faci si tu asa, o sa ai astfel de probleme". Dar toate avertizarile astea erau indirecte, nu ma afectau personal si nu ma jigneau cu nimic. Eu apreciam ca mama imi povesteste diferite istorioare si vorbeste cu mine de parca as fi de seama ei.

Eu stiam ca mama mea are incredere mare in mine si niciodata nu ma controla aspru, dar eu nu vroiam sa o dezamagesc si ma straduiam sa fie totul ok. 

Unica ce va pot spune, cu cit mai tare acum o sa o faceti pe sefa, o sa-i impuneti ceva, cu atit mai multe proteste o sa aveti din partea ei. Acum e momentul sa-i aratati ca-i sunteti  prietena care poate asculta, sfatui ceva. Ea nu trebuie sa se teama de dvs, ci sa aiba incredere ca exista mama care o va sustine si intelege. 

Clar ca trebuie sa fie si control, si sfaturi, si intrebari, dar totul sa fie facut intr-o forma mai molcaluta, mai prietenste, mai in gluma:)

Partajează acest post

Link spre post
JenikaMarchenko

надеюсь ничего что отвечаю на русском) 

я сама в 12 лет первый раз влюбилась) конечно это были просто детские чувства, когда просто от одного взгляда этого парнишки было огромное счастье..у нас были взаимные чувства.. но мама тоже считала что нам рано.. и как вы понимаете, маму я не слушалась..тайно встречались..на мой взгляд ничего криминального в этих отношениях не было.. мы просто гуляли по парку, писали друг другу письма со стихами :) мое мнение, что если дети действительнот захотят видеться, как бы родители не протестовали-найдут выход.. у меня у самой растет дочь, и я надеюсь если случится такая ситуация с ней, я думаю мне хватит смелости признать что она имеет на это право.. я думаю лучше не запрещать дочери..разговаривать с ней об этом,можно пригласить парня на чаепитие..просто чтобы знать с кем ваш ребенок проводит время..во всяком случае так вам будет спокойнее я думаю..когда знаешь с кем твой ребенок

Partajează acest post

Link spre post
padrujka

da-tii pace fetei

ca vazand ca colegele se intilnesc, vrea si ea sa fie in rand cu lumea

de jurnal sa nu va mai atingeti

ca e FOARTE urat

daca afla fiica, o sa fie mare suparare si pierdere de incredere

faptul ca nu va zice, da dovada ca ea stie ca n-o s-o intelegeti, ceea ce-i tot o neincredere in dumneavoastra

tre sa fiti mai aproape de fata dumneavoastra

cred ca e rau cand copilul se teme sa va povesteasca despre ceva

puteti sa aflati despre unele greseli prea tarziu

cred ca ar trebui sa o scoateti singura la vorba, sau sa asteptati sa va povesteasca ea

dar daca veti incepe discutia cu "eu ti-am spus ca nu se poate", n-o sa aflati adevarul de la ea

copilul daca va simti sustinere va va povesti mai multe, iar dumneavoastra foarte atent(pentru ca asa-i varsta) sa incercati sa o invatati, cum trebuie sa se comporte o fata in "relatie", CAND sa spuna NU si CUM sa spuna NU

fiica vazand intelegere din partea dumneavoastra, in viitor, va cere sfatul vostru cand va avea nevoie, dar nu a prietenelor de 12 ani...

(vad ca toti am scris in acelasi moment))))

Editat de padrujka

Partajează acest post

Link spre post
JenikaMarchenko

и да..есть девочки которые в 12 еще в куклы играют, а есть кто развивается быстрее..наверное важно разговаривать с ребенком на темы любви, отношений..чтобы между вами было доверие..в таком случае вы будете знать об этих отношениях, что между ними происходит..может где то даже остережете от глупостей

Partajează acest post

Link spre post
JenikaMarchenko

da-tii pace fetei

ca vazand ca colegele se intilnesc, vrea si ea sa fie in rand cu lumea

de jurnal sa nu va mai atingeti

ca e FOARTE urat

daca afla fiica, o sa fie mare suparare si pierdere de incredere

faptul ca nu va zice, da dovada ca ea stie ca n-o s-o intelegeti, ceea ce-i tot o neincredere in dumneavoastra

tre sa fiti mai aproape de fata dumneavoastra

cred ca e rau cand copilul se teme sa va povesteasca despre ceva

puteti sa aflati despre unele greseli prea tarziu

cred ca ar trebui sa o scoateti singura la vorba, sau sa asteptati sa va povesteasca ea

dar daca veti incepe discutia cu "eu ti-am spus ca nu se poate", n-o sa aflati adevarul de la ea

copilul daca va simti sustinere va va povesti mai multe, iar dumneavoastra foarte atent(pentru ca asa-i varsta) sa incercati sa o invatati, cum trebuie sa se comporte o fata in "relatie", CAND sa spuna NU si CUM sa spuna NU

fiica vazand intelegere din partea dumneavoastra, in viitor, va cere sfatul vostru cand va avea nevoie, dar nu a prietenelor de 12 ani...

(vad ca toti am scris in acelasi moment))))

да и все дружно одно мнение выразили ))

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Mama

Multumesc fetelor, stiu ca nu am procedat corect dar de cind s- a inceput procesul ei de maturizare s- a schimba, e mai agresiva, raspunde inapoi, e obraznica. Cu capul inteleg ca e perioada de trecere dar cu inima... si sfatul ca sa-l inviat pe flacau la ceai nu poate fi realizat. Eu sint profesoara la liceu iar el este elevul meu, care nu se numara printre favoritii mei,

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Mama

Sint profesoara lui de matematica si deja de cind am aflat parca am o parerea nu prea buna despre el. E conflictual, permanent incerca sa- si injosesca colegii si eu categoric nu admit acesta lucru

Partajează acest post

Link spre post
fania

Consider normal ca la 12 sa apara simpatie,dragoste intre adolescenti,insa cum zic si alte fete ii dragoste infatila,explicatii fetei despre contraceptie si care sunt efectele relatiilor sexuale.

Nui spuneti nici intrun caz cai cititi jurnalul,adolescentii is firavi si pot repede intra in depresie,da asa jurnalul ii lucru bun si informativ.

Explicatii ca asta nui Ultima dragoste si tinerii se mai despart si nui mare tragedie. Mama mea nu mio explicat absolut nimic si inca o auzit ca ma intilnesc cu un baiat si vesnic se ridea de mine,astai tot foarte potlogaros.

Cunoscute de ale mele invita la cina si parintii partenerului si Le explica la ambii ce si cum.

Partajează acest post

Link spre post
padrujka

fetelor le plac baietii rai

faptul ca ati aflat va facut mai multe probleme numai si dureri de cap

faptul ca e agresiva si obraznica stiti ca e datorita varstei

la mine asa varsta sa inceput la 14 ani

si stiti ca dureaza cam multisor perioada asta de maturizare

va doresc multa multa rabdare si intelepciune

nu-i puneti conditii, mai bine dati-i sfaturi daca le cere

Partajează acest post

Link spre post
JenikaMarchenko

Multumesc fetelor, stiu ca nu am procedat corect dar de cind s- a inceput procesul ei de maturizare s- a schimba, e mai agresiva, raspunde inapoi, e obraznica. Cu capul inteleg ca e perioada de trecere dar cu inima... si sfatul ca sa-l inviat pe flacau la ceai nu poate fi realizat. Eu sint profesoara la liceu iar el este elevul meu, care nu se numara printre favoritii mei,

ну не обязательно чаи с вами пить.. знаю что моя свекровь своей дочке в 13-14 лет когда та влюбилась и начала встречаться с парнем, просто говорила приходите домой чай попейте, фильм дома посмотрите.. как раз было холодное время года. т.е. она себе в своей комнате, на кухне..а дети себе рядом своими делами занимаются..во всяком случае вы точно знаете где и чем занимается ребенок..

Partajează acest post

Link spre post
fania

Acum am citit mesajul dvs ca baiatul ii agresiv. Atunci imprietenitiva cu fata si poate va fi mai linistita ,cumpatata si va vedea singura ca baiatul nui de nasul ei. Copii intotdeauna isi cauta granita in comportament cu parintii, spunetii cu ton calm ca nu vii comod cind fata raspunde urit si ati dori sa conversati altfel

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Mama

Eu poate sint categorica dar nu sint de acord cu cina romantica intre neamuri inainte devreme. Dupa spusele fetei mele ca am vorbit putin cu ea, am intrebat daca ii place de cineva, a zis ca simpatizeaza un baiat dar nimic mai mult. Adica il simpatizeaza dar el nu stie de asta. In familia mea tatal meu fiind medic si mama directoare nu prea am vazut baieti pina in clasa a 9.

Partajează acest post

Link spre post
fania

ну не обязательно чаи с вами пить.. знаю что моя свекровь своей дочке в 13-14 лет когда та влюбилась и начала встречаться с парнем, просто говорила приходите домой чай попейте, фильм дома посмотрите.. как раз было холодное время года. т.е. она себе в своей комнате, на кухне..а дети себе рядом своими делами занимаются..во всяком случае вы точно знаете где и чем занимается ребенок..

Правильно делала Ваша свекровь,так дети будут доверять родителям, а сексом заниматся много ума и времени не надо ,могут и у тебя под носом. Так что детей учить надо что такое хорошо и что-плохо

Partajează acest post

Link spre post
fania

Eu poate sint categorica dar nu sint de acord cu cina romantica intre neamuri inainte devreme. Dupa spusele fetei mele ca am vorbit putin cu ea, am intrebat daca ii place de cineva, a zis ca simpatizeaza un baiat dar nimic mai mult. Adica il simpatizeaza dar el nu stie de asta. In familia mea tatal meu fiind medic si mama directoare nu prea am vazut baieti pina in clasa a 9.

Am inteles eu pin la urma,eu am dat exemplu, acolo intilnirile cu parintii au scopul de a vedea ce fel de parinti si dc permit de ex domnisoarei sa vina in ospetie la baiat. Nu locuiesc in Moldova si deatita in Germania astai o practica foarte des intilnita.

Ps nu uitati dupa ce stati pe forum sa stergeti cronica,adolescenta fiind vedeam ce citesc si scriu parintii mei

Partajează acest post

Link spre post
padrujka

si sa nu va dea in cap sa-i spuneti baiatului s-o lase in pace pe fata voastra

Partajează acest post

Link spre post
Kaori

ой самой страшно,как и что будет с моей дочкой...боюсь и незнаю как начать разговор еще до всего интересного...хотя у нас очень доверительные отношения,да и маленькие мы еще,но первая любовь была еще в садике,хотя она этого уже и не помнит...но все же как уберечь от глупости в нашем мире разврата.

Editat de Kaori

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Poate si nu e frumos sa citesti ce scrie fiica, dar eu as fi citit. Uneori nu ai idee ce se petrece in capul lor si inscrierile iti dau aceasta sansa. Pentru mine ar fi o varianta buna sa anticipez anumite lucrurui, sa inteleg ce zace la ea in suflet si de ce are nevoie. Clar ca toate astea e bine de aflat comunicnd, dar nu intodeauna iese relatia mama-fiica atit de apropiata si deschisa.

Eu agende n-am avut. Mama mea de multe ori nu stia ce se face in sufletul meu, dar uite discutitnd mereu cu mine, dind exemple si povestindu-mi istorioare de-a lor din tinerete intr-un mod tare hazliu, m-a facut sa inteleg ca asa teme sunt ok, toti prin asa perioade trec, deseori rezultatele nedorite sunt din cauza deciziilor luate incorecte si tot asa...

Prietena mea e profa si fiica ei tot a inceput sa se intilneasca cu un baiat de care ei nu-i placea. Greseala  pe care ea a facut-o e ca, i-a zis fetei ca nu-i place de baiat, ca i-a vazut parintii la adunare si ca sunt needucati si inca ceva in acest stil. Fata imediat s-a infoiat in pene si ii facea mai tare in ciuda. Dupa ce prietena a inteles ca tactica a fost gresita, cu scirtiit i-a zis ca, de fapt, ea e in drept sa se intilneasca cu cine ii place si ca daca are nevoie sa se adreseze la mama, ca ea mereu o va ajuta tr-a-la-la. Fata nu i-a mai povestit nimic mamei, dar peste scurt timp, ea singura nu mai vroia sa se vada cu acel baiat. Cind prietena a intrebat-o de ce, ea a zis ca s-a plictisit, nu are despre ce comunica.

Cum au zis fetele mai sus, nici intr-un caz sa nu-i ziceti nimic rau de baiat. Fetele is curioase, si sut sigura ca ea singura va va intreba despre el daca va ajunge sa se intilneasca cu acel baiat.

Dar stiti, mai este asa un moment, in scoala multi copii ne pot parea super buni, altii tontalai si rai, dar cind cresc, viata multe ii invata si pe multi ii schimba radical. 

Multe mame se tem ca fetele lor sa nu dea peste un dobitoc si asta e firesc, doar ca, trebuie de invatat fetele sa stie cine ele sunt, ce merita si cum sa se aprecieze. Faptul ca mamele ponegresc sau injosesc alegerea fetei, nu da decit efectul invers. 

Stiu ca e mult mai usor de a da sfaturi si e cu totul altceva cind esti pus in situatie, dar e posibil. Uneori, ma gindesc ca daca tactica mamei era alta, eu aveam sa fac multe lucruri in ciuda. Dar ma bucur ca i-a ajuns rabdare si prin exemplele sale, nu am repetat greseala ei din tinerete.

Editat de Fericire

Partajează acest post

Link spre post
niusea

Poate si nu e frumos sa citesti ce scrie fiica, dar eu as fi citit. Uneori nu ai idee ce se petrece in capul lor si inscrierile iti dau aceasta sansa. Pentru mine ar fi o varianta buna sa anticipez anumite lucrurui, sa inteleg ce zace la ea in suflet si de ce are nevoie. Clar ca toate astea e bine de aflat comunicnd, dar nu intodeauna iese relatia mama-fiica atit de apropiata si deschisa.

Eu agende n-am avut. Mama mea de multe ori nu stia ce se face in sufletul meu, dar uite discutitnd mereu cu mine, dind exemple si povestindu-mi istorioare de-a lor din tinerete intr-un mod tare hazliu, m-a facut sa inteleg ca asa teme sunt ok, toti prin asa perioade trec, deseori rezultatele nedorite sunt din cauza deciziilor luate incorecte si tot asa...

Prietena mea e profa si fiica ei tot a inceput sa se intilneasca cu un baiat de care ei nu-i placea. Greseala  pe care ea a facut-o e ca, i-a zis fetei ca nu-i place de baiat, ca i-a vazut parintii la adunare si ca sunt needucati si inca ceva in acest stil. Fata imediat s-a infoiat in pene si ii facea mai tare in ciuda. Dupa ce prietena a inteles ca tactica a fost gresita, cu scirtiit i-a zis ca, de fapt, ea e in drept sa se intilneasca cu cine ii place si ca daca are nevoie sa se adreseze la mama, ca ea mereu o va ajuta tr-a-la-la. Fata nu i-a mai povestit nimic mamei, dar peste scurt timp, ea singura nu mai vroia sa se vada cu acel baiat. Cind prietena a intrebat-o de ce, ea a zis ca s-a plictisit, nu are despre ce comunica.

Cum au zis fetele mai sus, nici intr-un caz sa nu-i ziceti nimic rau de baiat. Fetele is curioase, si sut sigura ca ea singura va va intreba despre el daca va ajunge sa se intilneasca cu acel baiat.

Dar stiti, mai este asa un moment, in scoala multi copii ne pot parea super buni, altii tontalai si rai, dar cind cresc, viata multe ii invata si pe multi ii schimba radical. 

Multe mame se tem ca fetele lor sa nu dea peste un dobitoc si asta e firesc, doar ca, trebuie de invatat fetele sa stie cine ele sunt, ce merita si cum sa se aprecieze. Faptul ca mamele ponegresc sau injosesc alegerea fetei, nu da decit efectul invers. 

Stiu ca e mult mai usor de a da sfaturi si e cu totul altceva cind esti pus in situatie, dar e posibil. Uneori, ma gindesc ca daca tactica mamei era alta, eu aveam sa fac multe lucruri in ciuda. Dar ma bucur ca i-a ajuns rabdare si prin exemplele sale, nu am repetat greseala ei din tinerete.

Poate si nu e frumos sa citesti ce scrie fiica, dar eu as fi citit                Eu as face acelas lucru...Nu trebuie sa citesti  unui om care el este deja maturi si el isi asterne viata, dar atit timp cit copii sunt la virsta cind   parintii trebuie sa-i ocroteasca ...nu vad nimik rau.Mie imi place sa privesc emisiuni de gen, criminal...la Rusi este  ka... Slestvie Veli, Ocinaia stavca ...si tot asa.. uite cite  am vazut sinucideri si tot acestea era scris prin jurnalul...adolescentului..minorului...

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Самая красивая

12 лет девочке для свиданий наедине - это очень рано. У девочек в это время только формируется характер и свое я. Тем более, если парень проблемный, то большая вероятность, что оставит ее с разбитым сердцем в юном возрасте, что в свою очередь может сказаться очень негативно на формирование личности молодой девушки и ее самооценки. Много наблюдала таких ранних девочек. В большинстве своем около 20 выходили замуж, необязательно за первого бойфренда, а к 25 годам, когда уже оба  взрослели, разводились и  получалась молодая разведенка с ребенком. Но знаю и исключения.

Partajează acest post

Link spre post
Xoxma

молодая разведенка с ребенком - как-то фи так говорить..

Partajează acest post

Link spre post
Konfetka

fetelor le plac baietii rai

Nu la toate. Mie, de exemplu, imi placeau botanii tot timpul. Baieti destepti, care vorbesc putin.

La tema. Cind am avut si eu 12-13 ani, la noi s-a format o gasca cu baieti si fete. Si mama ne permitea sa stam la noi acasa. Asa ea putea controla ce facem fara sa ne interzica sa ne vedem cu baietii care ne simpatizau. Toate mamele fetelor din gasca noastra erau multumite mamei mele.

Poate ii propuneti sa vina la voi acasa, motivind ca afara e frig.

Partajează acest post

Link spre post
Irusika

Да пусть дети дружат. Язык не поворачивается назвать это встречанием.

Но смотря на то какие сейчас дети в 12-14 лет, я б рассказала о том,что не факт, что он её единственный,и чтоб планов пока никаких не строила.

Ну и на всякий случай про предохранение тоже бы напомнила

Partajează acest post

Link spre post
Катя

Могут быть встречалки достаточно серьезные в юном возрасте. Я познакомилась с мужем в 14 лет, и встречались мы вполне серьезно, и дружбой это назвать язык не поворачивается, мы любили и целовались не в щёчку. Мама была в курсе, восторга у нее наши отношения не вызывали, но я хорошо училась, дома точно в 9 вечера была. Так что явных причин для запретов не было. А в 20 я вышла замуж за него. Так что бывает по всякому.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Mama

Salut fetelor, va multumesc pentru pareri. Vreau sa spun ca intotdeauna am avut relatii prietesti cu fiica- mea. Imi spune ades ce se intimpla dar de la un timp nu o recunosc. In primul rind m- a rugat sa nu vin la ea in clasa ca colegii sa nu rida. In clasa nu prea are prietene deoarece eu sint ca profesoara destul de severa si copiii se tem ca ea mi- ar spune mie ce se intimpla la ei in clasa. Am avut sansa sa iau ore la ea in clasa dar am refuzat deoarece si asa copiii spun ca la copii prof se pun note mari. Si la orice nota colegii ar spune- daca e fiica-sa clar ca are 10 ! In al doilea rind vad ca vorbim pe toate temele dar uite de iubire nu vrea sa spuna nimic. Sotul lucreaza in politie si nici nu vrea sa auda de intilnit mai inainte de 16 ani! Mai pe scurt avem o familiei vesela!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Adaugi comentarii ca vizitator. Dacă ai un cont, te rog autentifică-te.
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.