Lotus

Cмена фамилии...

Postări Recomandate

Laura
irishkkka, я конечно не спец в этих вопросах, но вы можете столкнутся с такой проблемой, как недействительность паспорта, а в результате - невозможность зарегистрировать брак (или подать заявление) :(. так что паспорт все равно придется обновлять.

а на всякий случай, позвоните в ЗАГС, я думаю вы не единственная с таким вопросом, так что вас обязательно проконсультируют.

Eu am patit ceva asemanator, ma rog eu aveam pasaport, buletin nu avusesem niciodata si nu au vrut sa-mi primeasca actele pentru ca era nevoie de buletin, iar sotul avea buletinul expirat,( implinise 25 ani si tot nu-l schimbase) au refuzat categoric sa ne primeasca cererea.

Am facut actele de urgenta.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cacao
ой девочки а у меня такая проблема с паспортом...........

.мне уже уже 5 мес как 25 и я никак не займусь им...так как мы планируем свадьбу...и мне просто в лом все делать 2 раза....как быть ?

Наверное взять себя в руки и преодолеть лень) Я подавала заявление когда мне было 25 лет и 3 месяца) С новым паспортом. А через месяц вышла замуж и сразу же пришла в ЗАГС менять паспорт, паспортистка даже сказала что такой новенький и красивый паспорт жалко дырявить :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
Девочка в тапке

Хорошо, что в наших(украинских паспортах) только новую фотку вклеивают :unsure: Хотя загран все-таки менять прийдется :unsure:

Partajează acest post

Link spre post
peresmeshnik

А я фамилию не меняла, не хотела мороки с документами, да и красивая у меня фамилия. Муж не был против, он даже подумывал мою взять. Дети на фамилии мужа. Никто не возражал, даже свекровь, да у нее и так с сыном разные фамилии, как и у меня с моей мамой. Кстати многие мои замужние подружки мне завидуют, им мужья не разрешили оставить фамилии, даже у одних был скандал на этой почве. Многие мужчины очень трепетно к этому относятся. Может если бы мой муж настаивал я бы тоже поменяла, у него в принципе нормальная фамилия. Но скажу честно, если бы муж был Пупкин или Дурачков или что-то типа такого, я бы ни за что не поменяла(может придумала бы историю, об умирающей бабушку, которая взяла с меня клятву, что я не поменяю фамилию, что б не ранить его чувства). Просто мне жалко портить красивые ФИО.

Partajează acest post

Link spre post
Snegurka

Только что мне в ЗАГСЕ сказали, что при смене фамилии все паспорта (и булетин и загран.) нужно поменять в течение месяца, и за границу в это время выезжать нельзя!

Подскажите, пожалуйста, правда ли это?

У нас медовый месяц сразу после свадьбы, я никак не успею поменять документы :unsure:

Как же быть? Заявление уже подали и я написала что фамилию буду менять...

Partajează acest post

Link spre post
amalica
если бы муж был Пупкин или Дурачков или что-то типа такого...

:unsure::unsure::unsure: +1

Partajează acest post

Link spre post
cacao
Только что мне в ЗАГСЕ сказали, что при смене фамилии все паспорта (и булетин и загран.) нужно поменять в течение месяца, и за границу в это время выезжать нельзя!

У нас медовый месяц сразу после свадьбы, я никак не успею поменять документы :unsure:

Дык если сразу после свадьбы то все нормально. Документы ведь еще месяц действительны!

Partajează acest post

Link spre post
Snegurka
Дык если сразу после свадьбы то все нормально. Документы ведь еще месяц действительны!

Так в том-то и дело, что они действительны лишь для того чтобы успеть их поменять.

Позвонила в паспортный стол, и там мне рассказали душещипательную историю как с границы возвращали девушку которая не поменяла паспорт после свадьбы.

У них вроде как одна база с ЗАГСами, и после заключения брака по старому загран.паспорту выезжать никуда нельзя с первого же дня.

Хотя это и нелогично...

Если кто-то знает ТОЧНО или по собственному опыту, поделитесь, пожалуйста!

Partajează acest post

Link spre post
amalica
Так в том-то и дело, что они действительны лишь для того чтобы успеть их поменять.

Позвонила в паспортный стол, и там мне рассказали душещипательную историю как с границы возвращали девушку которая не поменяла паспорт после свадьбы.

У них вроде как одна база с ЗАГСами, и после заключения брака по старому загран.паспорту выезжать никуда нельзя с первого же дня.

Хотя это и нелогично...

Если кто-то знает ТОЧНО или по собственному опыту, поделитесь, пожалуйста!

Ну конечно это бред а как в таком случае ездить в медовый месяц :unsure: За ночь что-ли зделать этот паспорт ?

Partajează acest post

Link spre post
elena-zagadailov

ой! я так не люблю с этими бумажками по очередям ходить-всю охоту брать фамилию мужа отбивает!

Partajează acest post

Link spre post
Antina

У нас медовый месяц сразу после свадьбы, я никак не успею поменять документы :smoke:

я спрашивала в этой темке у Kristy про это, она написала, что в течение месяца можно выехать без проблем. я тоже собираюсь менять фамилию и съездить после свадьбы на отдых. и что же делать, а вдруг начнут придираться на таможне? им лишь бы денег снять за что-нибудь...

Partajează acest post

Link spre post
Snegurka
я спрашивала в этой темке у Kristy про это, она написала, что в течение месяца можно выехать без проблем. я тоже собираюсь менять фамилию и съездить после свадьбы на отдых. и что же делать, а вдруг начнут придираться на таможне? им лишь бы денег снять за что-нибудь...

Antina, я менять паспорт сразу не буду точно, так как уже наше путешествие оформлено по моему текущему загран.паспорту.

Остается надеяться, что все будет ок.

Ведь на самом-то деле, это ужасно нелогично, что паспорт сразу нужно менять. Тем более загран., в котором никак не отображается смена фамилии.

А булетин на таможне никто не показывает. А даже если и потребуют, так на нем будет печать о том, что он действителен в течение месяца.

Думаю, что они просто некомпетентны и сами не знают что можно а что нет..

Partajează acest post

Link spre post
Antina
Antina, я менять паспорт сразу не буду точно, так как уже наше путешествие оформлено по моему текущему загран.паспорту.

Остается надеяться, что все будет ок.

Ведь на самом-то деле, это ужасно нелогично, что паспорт сразу нужно менять. Тем более загран., в котором никак не отображается смена фамилии.

А булетин на таможне никто не показывает. А даже если и потребуют, так на нем будет печать о том, что он действителен в течение месяца.

Думаю, что они просто некомпетентны и сами не знают что можно а что нет..

я тоже не собираюсь сразу же менять загранпаспорт, а булетин никогда и не вожу с собой, когда выезжаю за пределы Молдовы. думаю, что тебе по незнанию так сказали в ЗАГСе. надо просто узнать про это подробнее у знающих людей, это же где-то должно быть прописано. чтобы в случае чего было что ответить на таможне.

ничего, прорвемся :smoke:

Partajează acest post

Link spre post
AnnaZ
KRISTY

Buna fetelor! Eu sunt mai noua pe aici, cu toate ca citeam de mai mult timp acest forum :unsure:

Eu am o intrebare referitor la schimbul actelor legat de schimbul numelui.

Avem nunta pe 7 iunie si pe 11 vrem sa plecam la mare. Si ma gandeam inainte de plecare sa merg la sectia de pasapoarte sa depun actele pentru schimb si cu pasaportul vechi sa plec la mare. Dar citind pe aici, am inteles ca din moment ce depui actele la schimb de nume, toate actele nu mai sunt valabile.

As vrea sa stiu daca este asa. Va rog cine stie sa imi scrie :pardon:

Mersi muuult!!!

Si eu trebuie sa-mi schimb actele, dar situatia mea e mai buna, am facut nunta pe 16 mai, asa ca pina a pleca la mare mai am ceva timp, in ce priveste schimbarea acteleor, poti sa-ti schimi la inceput buletinul, apoi dupa ce vii de la mare iti schimbi si pasaportul, asa a facut o prietena ... si a mers....doar cind treci frontiera nimeni nu-ti cere buletinul sau certificatul de casatorie, arati pasaportul si gata.....

Partajează acest post

Link spre post
amalica

По поводу поездки за границу после свадьбы могу сказать следующее - вчера была в ЗАГС-е они сказали что передают информацию о смене фамилии через 10 дней после регистрации брака, так что выехать можно будет без проблем а по поводу вьезда обратно - они ничего знают, они в ЗАГС-е не гарантируют что все будет ок. Лучше в аэропорту поинтересуйтесь.

Partajează acest post

Link spre post
ary
По поводу поездки за границу после свадьбы могу сказать следующее - вчера была в ЗАГС-е они сказали что передают информацию о смене фамилии через 10 дней после регистрации брака, так что выехать можно будет без проблем а по поводу вьезда обратно - они ничего знают, они в ЗАГС-е не гарантируют что все будет ок. Лучше в аэропорту поинтересуйтесь.

Dar nu cred ca o sa apara probleme cu plecarea spre casa, e logic sa te lasa sa pleci acasa, ca doar acolo poti sa-ti schimbi actele. Eo o sa ma duc la sectia de pasapoarte si o sa ma interesez sa fiu sigura-sigura :suicide2:

Partajează acest post

Link spre post
amalica
Dar nu cred ca o sa apara probleme cu plecarea spre casa, e logic sa te lasa sa pleci acasa, ca doar acolo poti sa-ti schimbi actele. Eo o sa ma duc la sectia de pasapoarte si o sa ma interesez sa fiu sigura-sigura :suicide2:

Doamna de acolo fata de mine le raspunde unor tineri care doreau sa plece imediat dupa nunta in calatorie. Politica lor e sa nu dai vina pe iei daca ceva nu va fi in regula, adica ei preintimpina dar mai departe faceti ce vreti. Desigur poti sa mergi acolo dar mai bine expediaza o intrebare la Ministerul Dezvoltarii Informationale, ei primesc intrebari si expediaza raspunsuri prin e-mail.

In principiu nu cred ca intoarcerea in tara poate fi o problema, de obicei toti pleaca la odihna imediat dupa nunta, si n-am auzit sa aiba careva din ei probleme.

Partajează acest post

Link spre post
ary
Doamna de acolo fata de mine le raspunde unor tineri care doreau sa plece imediat dupa nunta in calatorie. Politica lor e sa nu dai vina pe iei daca ceva nu va fi in regula, adica ei preintimpina dar mai departe faceti ce vreti. Desigur poti sa mergi acolo dar mai bine expediaza o intrebare la Ministerul Dezvoltarii Informationale, ei primesc intrebari si expediaza raspunsuri prin e-mail.

In principiu nu cred ca intoarcerea in tara poate fi o problema, de obicei toti pleaca la odihna imediat dupa nunta, si n-am auzit sa aiba careva din ei probleme.

Mersi mult pentru sfat! O sa incerc sai contactezi.

Dar mi se pare aiurea ca nu se da macar 1 luna pentru ati schimba numele. De ex. in Romania asa se procedeaza. Sefa mea a fost in luna de miere peste o saptamana dupa nunta cu pasaportul pe numele vechi si nu era stresata deloc ca se poate intampla ceva.

Partajează acest post

Link spre post
amalica
Mersi mult pentru sfat! O sa incerc sai contactezi.

Dar mi se pare aiurea ca nu se da macar 1 luna pentru ati schimba numele. De ex. in Romania asa se procedeaza. Sefa mea a fost in luna de miere peste o saptamana dupa nunta cu pasaportul pe numele vechi si nu era stresata deloc ca se poate intampla ceva.

ary, văd că la voi nunta e cu o zi inaintea noastra, unde o sa sarbatoriti ?

Partajează acest post

Link spre post
ary
ary, văd că la voi nunta e cu o zi inaintea noastra, unde o sa sarbatoriti ?

Da, la noi e pe 7 iunie nunta :sad:

Si sarbatorim in Straseni la restaurantul Struguras. Initial am vrut in Chisinau, dar asa cum rudele mirelui sunt mai numeroase am hotarat sa facem la Straseni nunta (el e nascut in Straseni)

Tu deja esti pregatita de nunta? Cati invitati o sa aveti? Si unde faceti nunta?

Partajează acest post

Link spre post
amalica
Da, la noi e pe 7 iunie nunta :friends:

Si sarbatorim in Straseni la restaurantul Struguras. Initial am vrut in Chisinau, dar asa cum rudele mirelui sunt mai numeroase am hotarat sa facem la Straseni nunta (el e nascut in Straseni)

Tu deja esti pregatita de nunta? Cati invitati o sa aveti? Si unde faceti nunta?

95% suntem pregătiţi :val09: , au ramas ultimele pregătiri de făcut. Noi organizăm petrecerea la restaurantul Mugurel, o să avem in jur de 80 de invitaţi (asta împreună cu copii). Mii frică puţin, aştept mult ziua asta dar parcă tot odată şi aş vrea mai repede să treacă. Tu cum te isprăveşti cu stresul, sau poate nici nu esti stresată ? :sad:

Partajează acest post

Link spre post
ary
95% suntem pregătiţi :val09: , au ramas ultimele pregătiri de făcut. Noi organizăm petrecerea la restaurantul Mugurel, o să avem in jur de 80 de invitaţi (asta împreună cu copii). Mii frică puţin, aştept mult ziua asta dar parcă tot odată şi aş vrea mai repede să treacă. Tu cum te isprăveşti cu stresul, sau poate nici nu esti stresată ? :friends:

Sunt zile in care sunt ingrozita :sad: Dar sunt zile in care sunt foarte linistita.

Noroc ca sunt acum in Bucuresti (noi locuim aici) si ne intoarcem in Chisinau abia sambata. Deoarece cei de acasa sunt mai stresati ca noi si se transmite stresul si noua.

Voi ati ales deja meniul?

Partajează acest post

Link spre post
amalica
Sunt zile in care sunt ingrozita :music: Dar sunt zile in care sunt foarte linistita.

Noroc ca sunt acum in Bucuresti (noi locuim aici) si ne intoarcem in Chisinau abia sambata. Deoarece cei de acasa sunt mai stresati ca noi si se transmite stresul si noua.

Voi ati ales deja meniul?

Da, meniul l-am facut, trebuie doar sa le dam numarul exact de persoane. Si o sa reusiti daca veniti chear in ziua nuntii ?

Partajează acest post

Link spre post
ary
Da, meniul l-am facut, trebuie doar sa le dam numarul exact de persoane. Si o sa reusiti daca veniti chear in ziua nuntii ?

Noi venim sambata acum, adica mai avem o saptamana pana la nunta.

Partajează acest post

Link spre post
ary
Fetelor va doresc casa de piatra, vad ca sunteti pe ultima suta de metri.....nu uitati sa zambiti cat mai mult in ziua nuntii si sa lasati grijile la o parte. Mult succes si asteptam sa ne povestiti cum a fost totul.

Mersi mult de cuvintele calde :da1:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum