Vizitator Dreptate

Cum sa procedez?

Postări Recomandate

Vizitator Dreptate

Buna ziua!Am hotarit sa scriu aici,poate cineva imi da un sfat!Nu stam bine cu parintii sotului,se implica prea mult in viata noastra,la fel si sora sotului cu mii de cerinte,noi sintem peste hotare si ne este un pic greu,doar sotul lucreaza eu stau cu 2copii,soacra a venit la noi cu traiu si sau inceput problemele,doamne fereste de le-ai zice ceva,sr aprind,eu mereu am tacut in fata lor inca de la bun inceput cind ne am casatorit erau probleme,lor nu le place de mine ca eu sint fara parinti,si se tot iau de mine,au fost momente cind ma si numeau cuvinte urite,cind se incepea cearta erau toti in capu meu,cum ar fi "tu taci ca nu ai cuvint" abia cind am nascut baietelul ma jigneau ziceau ca eu nu-l ingrijesc cum trebuie,ca o mama adevarata trebuie sa spele pelincele cu mina nu in masina de spalat,multe si de toate,tot plingeam si taceam,pina ne-am mutat de la ei(inca traiam pe atunci la Md)acum o perioada a fost ok,eu nu prea vorbeam cu ei,pentru ca am pus tot la inima si nu mai aveam incredere deja,imi doaream sa fim aparte si sa fim fericiti,si uite ca acum cind sintem peste hotare s-au inceput iar,vor sa se mute la noi.La mine sotu e foarte linistit si e ajutator ,ia ajutat cu ce a putut eu nus contra lor,iam zis sotului ca in ospetie las sa vie dar cu traiu nu sint de acord,noi tot avem viata noastra,plus nu vreau iar sa ma conduca cum vor ei.Nici nici nustiu cum sa procedez,sotu tot e indispus nu stie ce sa faca,mie imi vine sa imi iau lumea in cap,nu cred ca o sa rezist.Poate gresesc eu cu ceva,ce sa fac,orce n-as face is rea oricum.va rog fara sa ma judecati!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
azar

Вас не осуждать а поддержать надо.

Разговаривайте с мужем и гоните их метлой,доведут вас до развода.

Пусть мама мужа живет с дочкой и ее учит как стирать и жить.

Сволочи ваши родственники по мужу,пользуются вашей добротой,перестаньте молчать,ваша жизнь только вас касается.

Partajează acest post

Link spre post
niusea

Buna ziua!Am hotarit sa scriu aici,poate cineva imi da un sfat!Nu stam bine cu parintii sotului,se implica prea mult in viata noastra,la fel si sora sotului cu mii de cerinte,noi sintem peste hotare si ne este un pic greu,doar sotul lucreaza eu stau cu 2copii,soacra a venit la noi cu traiu si sau inceput problemele,doamne fereste de le-ai zice ceva,sr aprind,eu mereu am tacut in fata lor inca de la bun inceput cind ne am casatorit erau probleme,lor nu le place de mine ca eu sint fara parinti,si se tot iau de mine,au fost momente cind ma si numeau cuvinte urite,cind se incepea cearta erau toti in capu meu,cum ar fi "tu taci ca nu ai cuvint" abia cind am nascut baietelul ma jigneau ziceau ca eu nu-l ingrijesc cum trebuie,ca o mama adevarata trebuie sa spele pelincele cu mina nu in masina de spalat,multe si de toate,tot plingeam si taceam,pina ne-am mutat de la ei(inca traiam pe atunci la Md)acum o perioada a fost ok,eu nu prea vorbeam cu ei,pentru ca am pus tot la inima si nu mai aveam incredere deja,imi doaream sa fim aparte si sa fim fericiti,si uite ca acum cind sintem peste hotare s-au inceput iar,vor sa se mute la noi.La mine sotu e foarte linistit si e ajutator ,ia ajutat cu ce a putut eu nus contra lor,iam zis sotului ca in ospetie las sa vie dar cu traiu nu sint de acord,noi tot avem viata noastra,plus nu vreau iar sa ma conduca cum vor ei.Nici nici nustiu cum sa procedez,sotu tot e indispus nu stie ce sa faca,mie imi vine sa imi iau lumea in cap,nu cred ca o sa rezist.Poate gresesc eu cu ceva,ce sa fac,orce n-as face is rea oricum.va rog fara sa ma judecati!

Imi pare foarte rau prin ce trece-ti.Eu cred ca doar discutia su sotul, si  hotarirea impreuna, va hotari.

MI-ar fi interesant, ce zice sotu la toate acestea? 

Partajează acest post

Link spre post
azar

Если вам некому вас защищать,муж спокойный,учитесь защищать себя сами.

Свою семью в том числе.

Partajează acest post

Link spre post
padrujka

вы и ваш муж не хотите чтоб они с вами жили

но и не знаете как отказать

не хотите никого обидеть

наберитесь смелости и скажите что вы думаете

смело но мягко

а потом и резко если не поймут

вам что важнее чтоб свекровь не обиделась или ваша счастливая семейная жизнь и здоровые нервы

для всех хорошим не будешь

ну и взвесьте все за и против

если она вам будет по дому помогать, может с ребенком сидеть,чтоб и вы работали

а работая не так много вы и будете вместе

но всё же я тоже была бы против

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

Care ajutor? De la asa neamuri iti iese tot pr ochi. Nu, eu as spune in ospetie , poftim, in rest fiecare cu familia lui la casa cui il are. Amin.)

Partajează acest post

Link spre post
Moretta

Buna ziua!

Cu ce ocazie vin cu traiul la voi? 

Tare imi plac asa neamuri....

Le-asi zice in fata cum este - casa mea in care locuieste familia mea. si numai a mea...in ospetie-poftim, vreti cu traiul - cautati-va locuinta aparte.

Socrioara las s-o ia pe fiica-sa de o mineca si sa traiasca impreuna.

Nu le permiteti sa-si bage nasurile in familia voastra a doua oara.

Editat de Moretta

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Dreptate

Multumesc pu sustinere!chiar incep sa realizez ca ar trebui sa fac ceva,dar nu am curaj,nu cred ca ii dovedesc pe 3,daca m-au luat inainte nu cred ca mai pot sa fac ceva,sotul meu uneori e epuizat si el,nu vrea sa ramana rau fata de ei,sau nustiu ce sa cred,normal ca e familia lui,dar cum raminem noi?nu le zice nimic,doar zice "da bine",ma mir,el de parca nu e de a lor,e total alt om,linistit,omanos,odata n-ar ridica vocea,el nici sa se certe nu stie.E prea bun,si i-am zis ca nu ajungi tu de parte cu atita bunatate,in ziua de azi nu se mai pretuieste bunatatea nici chiar de ai tai.Off am atitea pe suflet,cer scuze poate prea mult scriu.Am nevoie de un umar,m-am inchis in mine,prea multe s-au acumulat.

Partajează acest post

Link spre post
Moretta

Cu toata rusinea/frica si cu tot curajul spuneti-le...de altfel, ei isi aranjaza bine cururile, sa ma scuzati, iar d-stra o sa va simtiti straina in propria casa.

Gasiti orice argument, ca e mic apartamentul si trei familii nu incap, ca aveti doi copii care au regimul lor si cu atitea pesoane in casa va fi tare complicat pentru ei, la urma urmei sinteti o familie care VREA SA TRAIASCA aparte de toate neamurile.

ce nu sint alte  locuinte care se dau in chirie, daca asa de tare vor sa locuiasca linga voi, ori numai decit la fundul feciorului vrea sa traiasca?

autor, stati in chirie? puteti sa le spuneti ca stapinul ap. nu permite rezidenta a mai mult de 4 persoane, ca contractul de arenda la fel nu prevede un numar mai mare de 4 locatari...nascociti ceva la urma urmei.

Editat de Moretta

Partajează acest post

Link spre post
fania

Chiar nu se permite multe persoane in apartament,dc e mic. Si cu ce ocazie?cu ce se vor ocupa?chemati o data politia de migratia,sau cum se zice la voi si ziceti ca in apartamentul cutare ginditi ca Stau ilegali.

Mi se pare cum povestiti cas oameni de genul ca dc Le zici in fata ce aveti pe suflet sau ca vau facut rau,o sa raspunda :cei cu tine draga nora, esti bolnava si altuiesti. EU leash spune in fatza ca nu merge si eu Personal nus de acord,nu inainte de a vb cu sotul

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

Nu se va termina cu bine, daca veti permite cuiva sa intervina in familia voastra. Si sa nu permiteti ca ei sa se mute la voi. Gasiti orice motive, doar sa nu-i luati pe cap, ca mai apoi nu veti avea viata.

Eu sunt curioasa, cu ce nas va conduc ei pe voi, fiind asa departe de voi? Nu pot sa-si traiasca viata, fara sa va scurme? Grijile griji, dar aici miroase rau a tiranie si fatarnicie.

Si ce daca nu aveti parinti? Nu sunteti minor si deja aveti familia voastra. Nici pe sot nu l-ati infiat, ci v-ati casatorit, aveti locul, rolul si mandria Dumneavoastra. Fiti femeia si Doamna familiei, sotie si mama. Gatul care conduce capul :))))

Deveniti adulti, ca de altfel nu va vor lasa sa va maturizati.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Autor, nici intr-un caz nu-i primiti la voi!!!

Trebuie numaidecit sa ziceti NU. Daca nu parintii,a tunci alti oameni o sa va calaresca mereu. Cum zice vorba "scapi de dracu si dai peste tat-so". 

Lor ce, le este fain, n-au cu ce se ocupa la ei, putine griji si probleme au si hai sa se ocupe de viata fiului si a nurorii. Sora lui e nemaritata, nefericita sau ce-i acolo ca asa se baga si la voi sa va "fericeasca"?

Aveti niste socri needucati si fara simt omenesc. Asa monstri nu trebuie imblinziti so primiti in casa. Astia nu au masura si cit bine nu le-ai face, cit de frumos nu te-ai comporta, scopul lor e sa va transforme in covoras de la intrare.

Si inca un moment, autor, ca sunteti fara parinti nimic nu inseamna - soarta e cruda uneori si situatii in viata sunt diferite (numai penetru asa moment ei nu merita stima, caci un om normal la cap niciodata nu ar mentiona acest moment), sunteti o fata educata si buna la suflet. 

Problema nu-i in dvs, ci in bunatatea sotului dvs, ca el nu poate nimic reprosa. Eu nu o data am scris ca nu consider corect ca nora sa se certe cu soacra, toata informatia si jeluielile trebuie spuse sotului, iar el deja mamei lui. 

N-ati incercat sa vorbiti cu sotul, chiar ii place asa situatie, cind el nu e stapin la el in casa, cind cineva mereu il siciie la urechi ce si cum sa faca? Incercati mai intii poate cu el sa discutati si sa aranjati lucrurile. Sa va fi tinut piept el de la inceput, nu ajungeati unde ati ajuns.

Dar daca el asa si va continua sa taca, aratati-va coltii, ei tre sa stie limita. Buna nu le-ati placut, atunci o sa le placeti rea. 

Nu va framintati si nu cautati buba acolo unde ea nu-i (de dvs vorbesc acum). Buba rea e nemureala sotului si asa buba tre de tinut la distanta, de altfel, otraveste viata la toti.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Varianta cu chiria (fetele mai sus ceva au scris), ar merge, doar ca temporar.  Dar din start, la sigur le puteti spune ca in casa unde stati la gazda nu se permit rude cu statul/traitul mai mult de 3 zile. Dar aici poate fi un alt moment "haideti sa cautam gazda mai incapatoare si unde se permit mai multi"...Asa oameni se vircolesc ca serpii si caute cum sa se oploseasca mai bine pe capul cuiva.

In cazul meu cu sotul (avem si noi unele nuante), numai ca nu cu socrii ci cu copilasul mai mare din familie (care considera ca toti ii sunt datori si toti tre sa-i danseze talanica cind apare dorinta). Tot se incercau manipulari si variante interesante in adresa noastra:)

Doar ca in cazul nostru, ignorul a ajutat cel mai bine, de altfel, ii spuneai ceva - se supara, ii explicai - nu intelegea si, tot asa. La un moment dat, mi-am bagat piciorul si am inteles ca limititnd discutiile la maxim si neatragind atentia la aberatii si cerinte, e cea mai eficienta metoda.

Partajează acest post

Link spre post
padrujka

tre sa hotarati-ori va certati cu soacra

ori mai tarziu o sa va certati si cu soacra, ca vii sila de ea, si cu sotul, ca a tacut cand trebuia sa vorbeasca

daca el nu-i poate explica mamei sa nu-si vire nasul, atunci daca veti trai impreuna tot o va face pe placul mamei, ca sotia tre sa taca si sa inteleaga ca e mama

ori se va rupe intre voi doua

deam ati trait cu ea si stiti ce va asteapta

chiar mai vreti inca???

sunteti gata sa inghititi si sa rabdati doar pentru ca ea sa nu se supere
din cate am inteles ea si asa nu va prea iubeste

apoi daca o sa o primiti la voi no sa va iubeasca mai tare

poate va mai face fata vreo cateva zile

da pe urma tot asa o sa fie

stiu despre ce vorbesc.ca am trait si eu cu socrii

не наступайте на те же грабли

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Situatia autoarei mi-a amintit de cazul unei cunostinte. Mreu petreceam vacantele la bunei si ma duceam uneori in ospetie la o tinara familie, ea tot era blinda si cum se cade, uneori mai stateam cu fetita ei cind ea avea nevoie si des eram martor la scenele de sfadalaie cu socreta ei scumpa.

Tot asa, nimic nu-i placea ce face nora, ca nu spala cum trebuie, ca nu gateste cum trebuie... mai pe scurt, totul nora facea nu dupa regulile soacrei. Sotul ei era insotitor de tren, cu saptaminile nu era acasa si toate necajelile erau pe capul acestei fete.

Ea mereu rabda totu, plingea in basmaluta si, intr-o zi, se vede ca o ajunsese cutitul la git si cind socreta i-a reprosat ceva, nora cu voce tare calma i-a zis "mama, daca nu-ti place ceva, du-te-n p.m"

Fetelor, trebuia sa vedeti fata soacrei:))) Inghitea noduri, ea nu s-a asteptat la asa o intorsatura. S-a intors si s-a dus acasa. Dupa asta, nu si-a mai bagat nasul, in genere, venea tare rar in orpetie si doar cind feciorasul era  acasa. Si nora prinsese deja la caracter, a inteles ca daca nu va opune rezistenta, o va ingiti soacra tot cu papuci.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Multumesc pu sustinere!chiar incep sa realizez ca ar trebui sa fac ceva,dar nu am curaj,nu cred ca ii dovedesc pe 3,daca m-au luat inainte nu cred ca mai pot sa fac ceva,sotul meu uneori e epuizat si el,nu vrea sa ramana rau fata de ei,sau nustiu ce sa cred,

Uitati-va, dvs deja sunteti rea in fata lor. Tot asa de rea o sa ramineti si cind o sa le spuneti NU.

Cit despre sot, chiar daca parintii lui se vor supara pe el, el e fiul lor, si peste o perioada le va trece. 

Din propria-mi experinata va spun (din experienta cu unele rudenii dar si alte cunostinte), n-o sa se primeacsa sa-i impacati pe toti in asa caz. Cineva se va bosunfla la sigur, si acel cineva va fi acel care iubeste sa manipuleze si incalece pe altii.

Partajează acest post

Link spre post
Irusika

Не не не...

Любовь родителей должна быть на расстоянии,какими бы хорошими они не были.

"Мой дом-моя крепость" а какая может быть крепость,если туда не хочется возвращаться?

Partajează acest post

Link spre post
niusea

Daca si sotul d-ra, nu va  interveni si el, nu se va rezolva nimik.

Eu tin minte odata ceva soacrei nu ia covenit, si mia reprosat ceva ,foarte dur, si sotul asa cum estemamalui, linistit...ia zis: mai mult asta sa nu aud, si de atunci niciodata ,nu mi sa reprosat nimik...si asta a fost o singura data, nu mai vorbesc deacum de cazul d-ra.  Ele daca au luat-o inainte cu jigniri ,asa si o s-o tina ,atita timp cit si sotul, tace.

Partajează acest post

Link spre post
niusea

Eu cred ca ele se mai folosesc de  ..calmul fiului(fratelui), si  isi permit multe,si o sa se foloseasca si  acum, si o sa vina, si o sa  intre in drepturi ,pina cind nu o sa lua-ti impreuna decezia cu sotul,c a trebuie de trait doar, noi(familia noastra) separat.Atit timp cit nu au venit, spune-ti-le  ca le cauta-ti o gazda(undeva in alt capat, asa ca sa nu  le mai fie a veni prin ospat)   )))))))))))))

Partajează acest post

Link spre post
niusea

daca o sa ceda-ti si o sa vina sa locuiasca cu voi, o sa ajunge-ti ca o sa  sriti: ce sa fac ?ca soacra deja  la ademenit si la  imbrobodit pe fiusu..si-l intoarce in potriva mea.

Partajează acest post

Link spre post
padrujka

я думаю автор знает что нужно отказать

а вот как это сделать??

я вот тоже наверное не смогла бы сказать нет в лицо

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

Cu noi traieste soacra, a fost o decizie constienta si adulta. Dar, paradoxul, eu sunt cea rea, care cauta nod in papura si o controlez pe ea :)))) un pic exagerez, dar se intampla.

Chiar daca nimeni nu ne conduce, nu se sufla in bors, tot ne sufocam intr-o casa si uneori ne certam.

Daca era sa vina socrul, sau eu sau el, plecam de acasa :))))

Si nu imi este frica ca ma vor displace, m-am saturat sa-i impac pe toti si eu sa raman pagubasa. Da nu nafig asa viata, numai una avem, si pe aia sa ne-o strice cineva, ca are chef de manipulat oamenii.

Partajează acest post

Link spre post
Xoxma

Не молчите. Защищайтесь. Потом жалеть будете, что рот не закрывали бестактным людям.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Cind se umple paharul, spui NU, chiar daca pina atunci nu stiai cum sau iti era incomod s-o faci.

In cazul autoarei, daca ea nu vrea sa zica direct care-i rproblema si, cica sa pastreze relatia buna intre ei, atunci va trebui sa caute o mie si una argumente de ce socrii nu tre sa vina la ea si asta te epuizeaza tare, caci se incep sute de intrebari, drame si isterii din partea nemurelii. Si de fiecare data tre sa explici una si aceeasi, sa-i convingi si sa te prefaci  ca, de fapt, tare ii iubesti, doar ca asa s-au creat conditiile. Uffff...

Daca pe scurt si foarte clar - atunci ramine varianta cea mai dura, dar si cea mai efectiva. I-ai trimis - au inteles, s-au suparat si si-au luat de-o grija:)

Personal l-as fi dirijat pe sot sa ia masuri cu mamicuta lui, iar daca nu era niciun rezultat, avea sa-i cer permisiunea ca eu sa ma clarific. Desi, nu-mi plac astfel de confruntari, mai ales cu nemureala, dar nici toata satra pe  capul meu n-as fi suportat.

Daca sincer, eu m-am dezvatat sa traiesc sub un acoperis cu cineva. Chiar daca ne impacam bine cind traiam cu ai mei in md (cu mici exceptii), totuna ma simt mai confortabil in doi (eu si sotul). 

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Adaugi comentarii ca vizitator. Dacă ai un cont, te rog autentifică-te.
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.