LeoTigra

Нитратонометр

Postări Recomandate

LeoTigra

Девочки, кто покупал такую штуку? Где качество+цена самые лучшие?

Nitratonometru2-650x650.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Smile
LeoTigra

да, я его видела

мне интересно,пользовался ли кто-нибудь и мнение о качестве,может есть дешевле или лучшего качества...

Partajează acest post

Link spre post
Irinakoshka

Интерессно тоже, особенно зимой, фрукты закупаем, перед тем как ребенку дать, очень интересен показатель.

Partajează acest post

Link spre post
Svedko

Мы покупали в Москве "Соэкс". Стоил пару лет назад что-то около 100$.

Первое время измеряли всё,что только можно. Потом поняли,что в овощах и сезонных фруктах не так много превышений нормы,как казалось,что будет. На данный момент измеряю в основном овощи, фрукты, ягоды, сезон которых только начинается. Или если не в сезон продаются.

Арбузы и дыни почти не ели в этом году. Попадали только на нитратные... но я и без прибора об этом догадывалась и не жаловала их и раньше.

А клубника,как ни странно, с самых первых ягод в начале сезона была без превышений.

Partajează acest post

Link spre post
Svedko

Кстати,насчет измерений одного и того же продукта несколько раз подряд. Пробовала много раз. Показания колебались в пределах +/-5 единиц. Никогда не было такого разброса,как в статье приведено.

Только,если батарейку пора менять,прибор показывает какие-то бешеные цифры)

Partajează acest post

Link spre post
zirkony

Nitr*metr masoara aproximativ. Valorile nu se poate de spus ca sunt reali. 

Asa tip  de *metr - nu e certificat de institutul de metrologie a rusilor.

Daca vreai sa afli real nitrati nivel - in laborator (ce am gasit, la telecentru, ..medicina preventiva.. cu 150lei orientativ era in price). Sau ai mincat shi la medic - nivelul de nitrati din singe :)

Partajează acest post

Link spre post
volkkodaf
La 01.02.2017 la 16:54, zirkony a spus:

Nitr*metr masoara aproximativ. Valorile nu se poate de spus ca sunt reali. 

Asa tip  de *metr - nu e certificat de institutul de metrologie a rusilor.

Daca vreai sa afli real nitrati nivel - in laborator (ce am gasit, la telecentru, ..medicina preventiva.. cu 150lei orientativ era in price). Sau ai mincat shi la medic - nivelul de nitrati din singe :)

Interesant.... la fiecare procurare sa alergam la laborator??? Serios???

Din cate am discutat cu mai multe persoane de la ANSA aceste aparate nu pot fi verificate metrologic, detin doar certificate de conformitate si sunt de uz casnic, ei singuri folosesc de la producatorul SOEKS (produse in Rusia) nu doar ca sa demonstreze ceva cuiva dar ca se verifice express si apoi sa le ia in laborator.

Aceste aparate verifica rezistenta prin transmiterea unui impuls, in dependenta de rezultatele obtinute si algoritmele stabilite se afiseaza rezultatul, sunt deacord ca este un rezultat generalizat dar pana la urma si ANSA este deacord ca in conditii casnice pot fi utilizate pentru testare rapida.

In procesul de cautare pentru a procura am gasit pe piata nostra nitratometre de la Soeks si Greentest, pana la urma am procurat de la Seoks, modelul Nitrat-Tester 2 de pe situl yaki.md - ei sunt si importatoi oficiali in Moldova, Greentest se vinde la Darwin.

Citind mai multe recenzii si privind o multime de video pe Youtube despre aparatele ambelor producatori am ajuns la concluzia ca Soeks e mai calitativ constructiv, in interior sunt instalate baterii de tipul AAA iar in Greentest acumulatori care peste o perioada isi pierd din capacitate si apoi apar bataile de cap cu cautatul acestor tipuri de acumulatori si schimbatul.

Nitratometru l-am procurat in perioada cand sotia era inasrcinata, presupun ca majoritatea atunci se gindesc in primul rind la sanatatea copilului.

Comanda inregistrata online a fost livrata a doua zi gratuit in tara http://yaki.md/rom/nitratometre ,dupa un an de utilizare dispozitivul lucreaza perfect, bateriile ajung pentru un sezon de utilizare intensiva.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum