Etna

Medic genetician în Chișinău

Postări Recomandate

Etna

Bună ziua!

Unde pot găsit un medic genetician cu experiență în Chișinău? Rog mult să-mi dați contacte.

Mulțumesc!

Cer scuze dacă există așa temă, nu am găsit.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Delfinka

мне рекомендовали Сакарэ Викторию - заведующая отделом генетики в ЦПС, и Ушурелу Наталью - они находятся в подвальном помещении ЦПС, кабинеты рядом. 

Можете сходить на консультацию. 

вот тема про генетику https://mama.md/topic/2638-genetika/page-2?hl=+%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BA

Editat de Delfinka

Partajează acest post

Link spre post
Etna

Delfinka, mulțumesc mult pentru informație!

Partajează acest post

Link spre post
Etna

Și încă o întrebare - a făcut cineva aici în Chișinău testul neinvaziv de depistare a sindromului Down, Edwards, Patau? Știu că e scump și că se face pe baza sîngelui recoltat din venă și dă mai mult 99% rezultat corect. Dar unde anume se face? Ce clinică îl face?

Partajează acest post

Link spre post
Etna

Gata, am găsit informația la Synevo.

Partajează acest post

Link spre post
Delfinka

Dublu test?

Partajează acest post

Link spre post
Etna

Nu, dublu test care se face în primul trimestru și celelalte teste (triplu) care se fac în trimestrele 2 și 3 nu sînt cele mai exacte, marja de eroare prezintă 40%. Aceste teste doar depistează markeri de aberații cromozomiale, dar, iarăși, marja de eroare e destul de mare. Dublu test deja am făcut. Eu am avut în vedere testul care dă exactitate de 99% și se consideră la fel de exac ca și amniocenteza, doar că e neinvaziv, se recoltează sînge din venă. la Synevo costă 13000 lei.

Se reocmandă ca investigație mai adîncă în cazul în care la dublu sau triplu teste se depistează markerii, dar și la vîrsta mai mare de 35 ani a mamei.

Eu am aproape 36 de ani și deaceea cred că aș vrea să-l fac, cu toate că la dublu test rezultatele sunt în regulă. 

Mă mai gîndesc.

Partajează acest post

Link spre post
Him

Пользуйтесь пожалуйста поиском прежде чем создавать темы на форуме. 

Дали ссылку на тему про генетику, эта тема закрыта.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.