leitsa

consultatie

Postări Recomandate

leitsa

Buna ziua,ma numesc Larisa ,va rog asa o intrebare:parintii mei au 2cote de pamint a cite1,5ha,tata me-a daruit cota sa mie, iar mama cota ei a daruit-o fratelui mai mic.Acum mama vrea sa shimbe documentul de pe fratele meu  pe numele meu,deoarece din motive de sanatate fratele meu nu are posibilitate sai ajute,ei traesc la tara,iar eu in Chisinau si posibil ca imi voi lua parintii la Chisinau.Fratele nu are nimic impotriva ,este de acord,poate mama sa schimbe documenul?Daca da -unde sa ne adresam?Ce documente sunt necesare?Va multumesc anticipat..

Buna ziua,ma numesc Larisa ,va rog asa o intrebare:parintii mei au 2cote de pamint a cite1,5ha,tata me-a daruit cota sa mie, iar mama cota ei a daruit-o fratelui mai mic.Acum mama vrea sa shimbe documentul de pe fratele meu  pe numele meu,deoarece din motive de sanatate fratele meu nu are posibilitate sai ajute,ei traesc la tara,iar eu in Chisinau si posibil ca imi voi lua parintii la Chisinau.Fratele nu are nimic impotriva ,este de acord,poate mama sa schimbe documenul?Daca da -unde sa ne adresam?Ce documente sunt necesare?Va multumesc anticipat..

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua,ma numesc Larisa ,va rog asa o intrebare:parintii mei au 2cote de pamint a cite1,5ha,tata me-a daruit cota sa mie, iar mama cota ei a daruit-o fratelui mai mic.Acum mama vrea sa shimbe documentul de pe fratele meu pe numele meu,deoarece din motive de sanatate fratele meu nu are posibilitate sai ajute,ei traesc la tara,iar eu in Chisinau si posibil ca imi voi lua parintii la Chisinau.Fratele nu are nimic impotriva ,este de acord,poate mama sa schimbe documenul?Daca da -unde sa ne adresam?Ce documente sunt necesare?Va multumesc anticipat..

Buna ziua,ma numesc Larisa ,va rog asa o intrebare:parintii mei au 2cote de pamint a cite1,5ha,tata me-a daruit cota sa mie, iar mama cota ei a daruit-o fratelui mai mic.Acum mama vrea sa shimbe documentul de pe fratele meu pe numele meu,deoarece din motive de sanatate fratele meu nu are posibilitate sai ajute,ei traesc la tara,iar eu in Chisinau si posibil ca imi voi lua parintii la Chisinau.Fratele nu are nimic impotriva ,este de acord,poate mama sa schimbe documenul?Daca da -unde sa ne adresam?Ce documente sunt necesare?Va multumesc anticipat..

Daca a facut donatie, nu e posibil. Acum doar fratele poate sa va instraineze dvs. cota sa de pamint prin notar.

Partajează acest post

Link spre post
leitsa

Daca a facut donatie, nu e posibil. Acum doar fratele poate sa va instraineze dvs. cota sa de pamint prin notar.

Buna ziua,dar in caz ca fratele nu este de ocord ce se poate de facut?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua,dar in caz ca fratele nu este de ocord ce se poate de facut?

Teoretic e posibil de anulat donatia prin judecata daca:daca situatia materiala a mamei dvs de la momentul donatiei sa schimbat si ea nu mai poate sa se intretina.

Partajează acest post

Link spre post
leitsa

Teoretic e posibil de anulat donatia prin judecata daca:daca situatia materiala a mamei dvs de la momentul donatiei sa schimbat si ea nu mai poate sa se intretina.

Buna ziua,situatia materiala nu sa schimbat,parintii arau la pensie cind au donat, insa acum sunt batrini(79ani si 82 ani)au nevoie de ajutor,de medicamente...,fratele nu are lucru stabil,este divortat,ii este si lui greu.Daca imi eau parintii la Chisinau clar ca toata intretinerea si cheltuelile mi le asum,spuneti-mi va rog  unde sa ma adresez- pentru a rezolva problema?Fara judecata nu putem anula donatia?Va multumesc foarte mult..

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua,situatia materiala nu sa schimbat,parintii arau la pensie cind au donat, insa acum sunt batrini(79ani si 82 ani)au nevoie de ajutor,de medicamente...,fratele nu are lucru stabil,este divortat,ii este si lui greu.Daca imi eau parintii la Chisinau clar ca toata intretinerea si cheltuelile mi le asum,spuneti-mi va rog unde sa ma adresez- pentru a rezolva problema?Fara judecata nu putem anula donatia?Va multumesc foarte mult..

Din pacate, nu puteti.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum