Oxana34

Îndemnizația pentru întreținerea copiilor sub tutelă/curatelă și adoptați.

Postări Recomandate

Oxana34

Buna seara,

D-le Grigore dati-mi va rog o consultatie.

Din luna martie 2016 am luat sub tutela in familia noastra un copil abandonat in maternitate de catre mama sa. Copilul se afla pina in prezent la noi ,pregatim cererea pentru al adopta. Doamna ce la abandonat a fost decazuta din drepturi la data de 01.08.2016 ,tatal nu se cunoaste cine e. Intrebarea mea este -  am dreptul la indemnizatia pentru copilul luat sub tutela ? daca da pe ce perioada va fi calculata aceasta si unde(la ce instanta) sa ma adresezi pentru ca sa o primesc? Dupa ce vom adopta copilul va beneficia el de indemnizatia pentru copil adoptat?

Va multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna seara,

D-le Grigore dati-mi va rog o consultatie.

Din luna martie 2016 am luat sub tutela in familia noastra un copil abandonat in maternitate de catre mama sa. Copilul se afla pina in prezent la noi ,pregatim cererea pentru al adopta. Doamna ce la abandonat a fost decazuta din drepturi la data de 01.08.2016 ,tatal nu se cunoaste cine e. Intrebarea mea este -  am dreptul la indemnizatia pentru copilul luat sub tutela ? daca da pe ce perioada va fi calculata aceasta si unde(la ce instanta) sa ma adresezi pentru ca sa o primesc? Dupa ce vom adopta copilul va beneficia el de indemnizatia pentru copil adoptat?

Va multumesc anticipat.

Da, aveți dreptul de la data acordării concediului pentru îngrijirea copilului ( la locul dvs. de munca si cu conditia ca copilul nu a implinit 3 ani). Va adresati la Casa teritoriala de asistență socială de la locul dvs. de domiciliu/sa de munca.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum