Olina

Contract de locatiune

Postări Recomandate

Olina

Buna ziua,

Spuneti-mi, va rog, daca partile nu vor sa inregistreze contractul de locatiune a unui bun imobil incheiat pe un termen de 4 ani la organul cadastral teritorial, este prevazut undeva ca e obligatoriu? Despre inopozabilitatea fata de terti suntem la curent.

Multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua,

Spuneti-mi, va rog, daca partile nu vor sa inregistreze contractul de locatiune a unui bun imobil incheiat pe un termen de 4 ani la organul cadastral teritorial, este prevazut undeva ca e obligatoriu? Despre inopozabilitatea fata de terti suntem la curent.

Multumesc anticipat.

Nu este obligatoriu pentru valabilitatea contractului.

Partajează acest post

Link spre post
Olina

Multumesc mult ptr raspuns. Dar de ce atunci Cam. de Licent. nu accepta sa i se prezinte asemenea contract neinregistrat la cadastru? 

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Multumesc mult ptr raspuns. Dar de ce atunci Cam. de Licent. nu accepta sa i se prezinte asemenea contract neinregistrat la cadastru? 

Vreau sa fac o corectarea la consultia anterioara: De fapt este obligatoriu de a inregistra: Articolul 43 Legea cadastrului bunurilor imobile Înregistrarea drepturilor de folosinţă, de arendă

(1) Dreptul de folosinţă, de arendă asupra bunului imobil pe un termen mai mare de 3 ani este supus înregistrării obligatorii. La cererea titularului, dreptul de arendă poate fi înregistrat şi pe un termen mai mic de 3 ani.

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Olina

Dl Popa, imi cer scuze dk pun prea multe intrebari, dar Legea cadastrului e superioara prevederilor Codului civil? nu ar trebui sa fie totusi o concordanta intre cod si lege in cazul dat? de ce codul permite neinregistrarea, iar Legea cad. obliga ? (e clar ca aceasta convine statului, ca sa scoata niste bani in plus din noi

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Dl Popa, imi cer scuze dk pun prea multe intrebari, dar Legea cadastrului e superioara prevederilor Codului civil? nu ar trebui sa fie totusi o concordanta intre cod si lege in cazul dat? de ce codul permite neinregistrarea, iar Legea cad. obliga ? (e clar ca aceasta convine statului, ca sa scoata niste bani in plus din noi

Legea cadastrului nu contravine Codului Civil, fiind o lege speciala.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum