CalanceaViorica

uzi bebelus

Postări Recomandate

CalanceaViorica

Buna ziua Aneta! Fetita mea acum are 4 luni. La 3 luni am trecut la toti medicii de specialitate. La neurolog initial sa uitat la miini si picioare daca nu este incordata si ne-a spus sa facem masaj si ne-a dat tratament  Pantogam (de 2 ori pe zi), Cinarizin (de 2 ori pe zi) si totodata am facut Uzi la cap la copil de 3 luni. Rezultatele sunt urmatoarele: "Structurile medii cerebrale nu-s deviate. Caile lichidiene sunt permiabile. Ventriculii laterali la nivelul coarnelor anterioare simetric dilatate la 4-5 mm, cu semne de periventriculita. Ventricolul trei- 6-7 mm. Se vizualizeaza fisura introtalamica, fisura interemisferica- 4 mm, spatiul sinocortical- 3-4 mm, spatiul craniocortical- 4 mm. Fenomene de staza moderata. Pulsatia vaselor cerebrale moderata."

Medicul neurolog initial fara a vedea uzi-ul ne-a prescris tratament cu Pantogam (de 2 ori pe zi), Cinarizin (de 2 ori pe zi), ulterior dupa ce a vazut uzi-ul a spus sa continuam tratamentul timp de o luna. Imi fac griji ca sunt cam multe medicamente, inclusiv pantogamul am citit ca este pentru linistire, iar fetita mea e foarte cuminte, maninca bine, doarme practic toata noaptea, nu este agitata. As vrea sa aflu daca e un tratament adecvat sau e nevoie sa mai consult un alt neurolog?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neurolog

Buna ziua!

Ce va deranjeaza la copil?

Cum se dezvolta copilul?

In cartele esta descrierea statutului neurologic de catre neurolog? Ar fi bine sa scanati sa vad.

Cum a crescut capusorul timp de 4 luni? Copilul tine capul? Apuca cu minute? Incearca sa se rostogoleasca?

Ati efectuat si fundul de ochi?

Partajează acest post

Link spre post
CalanceaViorica

Buna ziua!

Ce va deranjeaza la copil?

Cum se dezvolta copilul?

In cartele esta descrierea statutului neurologic de catre neurolog? Ar fi bine sa scanati sa vad.

Cum a crescut capusorul timp de 4 luni? Copilul tine capul? Apuca cu minute? Incearca sa se rostogoleasca?

Ati efectuat si fundul de ochi?

Buna ziua si multumesc pentru raspuns.

La copil nu ma deranjeaza nimic, e foarte activa, cuminte, zimbareata si vorbareata. Conform controalelor lunare nu am avut careva probleme, cu exceptia faptului ca glanda timus este marita si la moment ne este interzis sa punem careva vaccini pina la 6 luni.

Copilul tine capul foarte bine, apuca in minute tot ce ii cade in cale si duce la gurita, iar astazi s-a rostogolit prima data singura. Dimensiunile la perimetrul cranian sunt: 1 luna-38 cm, 2 luna-39,5 cm, 3 luna-40,5 cm, 4 luna-42cm.

Ce tine de concluzia neurogolului si oculistului, Va transmit poze din cartela si uzi la cap.

Multumesc anticipat.

5761777d6cbee_DSC05968.jpg576177954602c_DSC05971.jpg5761779f7445a_DSC05972.jpg576177a8750df_DSC05973.jpg576177af86755_DSC05974.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Buna ziua! In diagnoza copilului scrie ca are torticolis, acest lucru se trateaza cu masaj.

Dar dupa descrierea dvstra nu vad necesitatea administrarii de pantogam si cinarizina.

Repetati usg prin fontanela la virsta de 6 luni.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum