kisitoka

Copilul repeta un cuvint de citeva ori

Postări Recomandate

kisitoka

Buna ziua. Avem asa o problema:

De vreo 2 zile, baitelul (3 ani) repeta un cuvint de citeva ori, odata am numarat chiar pina la 7 ori. Anume la fraza "ia ho4iu". Vorbeste bine, restul cuvintelor le pronunta corect si bine, uneori ca orice copil mai scapa cuvinte le mai incurca dar inca se invata a vb bine.
Dar fraza: "ia ia ia ia ia ia ia  ho4iu" ma sperie. Cind il rog sa spuna mai incet, sau sa fie lmai linistit, parca repeta mai putin. Propozitiile de tipul:"ia idu", ia smotriu , ia kushaiu. Nu repeta scest cuvint "ia".

Acuma spune: "Klubniku ho4iu ia" (pune la sf acel ia) si singur intelege ca ceva nu e bine cu acel "ia" repetat de citeva ori
Am avut tic nervor vreo luna si ceva in urma, ia trecut, am lecuit. Posibil sa fie legat cu asta? sau e doar o coincidenta. Anume cind vrea sa exprime dorinta si de emotii se blocheaza la acest cuvint. 
Va rog mult sa ma ajutati sa inteleg cauza si ce sa fac mai departe.
Poate au mai fost cazuri la alti copilasi.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
kisitoka

Poate mamicele s-au intilnit cu asa situatie. la noi deja cu icetul trece aceasta simptoma

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Buna ziua!

Pentru orice eventualitate faceti o vizita la neurolog care a dat tratamentul pentru tic nervos.

Dar totusi este o repetare numai la fraza ia hociu, prin care copilul manifesta o nerabdare, o dorinta imediata de a obtine.

Urmariti copilul.Daca va continua asa fel de repetari puteti cinsulta si psihologul de copii si logopedul.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum