ailatan

Furt savirsit de dadaca (17 ani)

Postări Recomandate

ailatan

Buna ziua! fiind in cautarea unei noi bone pentru copilul meu, am postat un anunt pe 999.md. dupa mai multe apeluri de diferite persoane m-am oprit, de comun acord, la una din ele. e o domnisoara de 17 ani, dar cu intelegerea ca pentru a lua decizia finala sa vina intr-o zi (pe un timp nedeterminat) pentru a observa cum se va descurca cu micutul si ce intrebari pot aparea in prealabil. iata ca nu trece toata ziua si primesc un apel de la sot ca dadaca a furat notebook-ul (mai apoi am depistat si un telefon mobil). valoarea totala de furt la ziua actuala e de 9000lei. dupa un apel la 902, persoanele au fost gasite a doua zi si bunurile recunoscute. 

politia contiunuu imi zice ca e minora, din familie social vulnerabila si sa o iert caci este judecata de apoi (tatal bea, iar mama decedase dupa o boal oncologica, venise cu partenrul in CH pentu a gasi un loc de munca) si ca eu as fi nedreapta (eu care am fost furata). dupa citeva discutii si cereri cu lacrimi in ochi de la faptasa,  am cerut despagubire de 5000lei (suma pe care intii de toate ei au pronuntat-o). m-am oprit la aceasta suma din mai multe considerente: valoarea furtului, riscul la vatamarea copilului, care si asa deja trecea printr-un tratament dupa o cazatura avind o rana mare pe frunte si inca cu pansament medical (sotul a gasit copilul in hol si usile deschise), faptul ca a umblat prin geanta sotului cautind cheile si cel mai probabil si bani, ca am fost nevoita sa plec de la serv primind mustrare in cele de urma, etc. acum refuza aceasta despagubire sub pretextul ca pot da doar 3000lei si pina la urma sunt eu amenintata ca daca nu iau suma respectiva, se va face plingere si pe mine ca: as fi luat-o la serv ca minora?!!! tatal ei nu s-a prezentat nici pina acum pentru a semna depunerea ei...iar eu dupa cite stiu, adolescentii sunt apti de munca de la 16ani, si doar de la 15 e nevoie de acordul parintilor....plus la toate sunt mai mult ca sigura ca partenerul ei este organizatorul acestui furt, intrucit fata s-a prezentat la mine fara telefon mobil, iar dupa furt telefonul era stins, si cu atit mai mult ca dupa discutiile cu politia criminala s-au confirmat intii fotografiile lui si abia apoi ale fetei. consider ca si el ar putea fi tras la raspundere incit nu a anuntat organele de politie despre furt (sub pretextul ca s-a temut). d-nul Popa sunt destule nuante ale acestui caz! va rog, sa-mi spuneti ce articole, cine va avea de suferit si ce se poate de rezultat in cazul dat. din ce puncte de vedere sa analizez si eu situatia Va multumesc! 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua! fiind in cautarea unei noi bone pentru copilul meu, am postat un anunt pe 999.md. dupa mai multe apeluri de diferite persoane m-am oprit, de comun acord, la una din ele. e o domnisoara de 17 ani, dar cu intelegerea ca pentru a lua decizia finala sa vina intr-o zi (pe un timp nedeterminat) pentru a observa cum se va descurca cu micutul si ce intrebari pot aparea in prealabil. iata ca nu trece toata ziua si primesc un apel de la sot ca dadaca a furat notebook-ul (mai apoi am depistat si un telefon mobil). valoarea totala de furt la ziua actuala e de 9000lei. dupa un apel la 902, persoanele au fost gasite a doua zi si bunurile recunoscute.

politia contiunuu imi zice ca e minora, din familie social vulnerabila si sa o iert caci este judecata de apoi (tatal bea, iar mama decedase dupa o boal oncologica, venise cu partenrul in CH pentu a gasi un loc de munca) si ca eu as fi nedreapta (eu care am fost furata). dupa citeva discutii si cereri cu lacrimi in ochi de la faptasa, am cerut despagubire de 5000lei (suma pe care intii de toate ei au pronuntat-o). m-am oprit la aceasta suma din mai multe considerente: valoarea furtului, riscul la vatamarea copilului, care si asa deja trecea printr-un tratament dupa o cazatura avind o rana mare pe frunte si inca cu pansament medical (sotul a gasit copilul in hol si usile deschise), faptul ca a umblat prin geanta sotului cautind cheile si cel mai probabil si bani, ca am fost nevoita sa plec de la serv primind mustrare in cele de urma, etc. acum refuza aceasta despagubire sub pretextul ca pot da doar 3000lei si pina la urma sunt eu amenintata ca daca nu iau suma respectiva, se va face plingere si pe mine ca: as fi luat-o la serv ca minora?!!! tatal ei nu s-a prezentat nici pina acum pentru a semna depunerea ei...iar eu dupa cite stiu, adolescentii sunt apti de munca de la 16ani, si doar de la 15 e nevoie de acordul parintilor....plus la toate sunt mai mult ca sigura ca partenerul ei este organizatorul acestui furt, intrucit fata s-a prezentat la mine fara telefon mobil, iar dupa furt telefonul era stins, si cu atit mai mult ca dupa discutiile cu politia criminala s-au confirmat intii fotografiile lui si abia apoi ale fetei. consider ca si el ar putea fi tras la raspundere incit nu a anuntat organele de politie despre furt (sub pretextul ca s-a temut). d-nul Popa sunt destule nuante ale acestui caz! va rog, sa-mi spuneti ce articole, cine va avea de suferit si ce se poate de rezultat in cazul dat. din ce puncte de vedere sa analizez si eu situatia Va multumesc!

Adresați o intrebare concreta sau veniți la o consultație personală.

Partajează acest post

Link spre post
ailatan

pot sa iau ca bona o domnisoara de 17 ani, conform codului muncii fara acordul parintilor? ce pedeapsa poate fi aplicata pentru furtul savirsit (in valoare de 9000lei)

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

pot sa iau ca bona o domnisoara de 17 ani, conform codului muncii fara acordul parintilor? ce pedeapsa poate fi aplicata pentru furtul savirsit (in valoare de 9000lei)

Da, puteți de la 16 ani. Dar puteți fi atrasa la raspundere contravențională( daca nu au expirat de 3 luni de la cazul dat)pentru:

Articolul 55/1. Utilizarea muncii nedeclarate

Utilizarea muncii nedeclarate

se sancţionează pentru fiecare persoană identificată cu amendă de la 100 la 150 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice,

Art. 186 cod penal

2) Furtul săvîrşit:

b) de două sau mai multe persoane;

c) prin pătrundere în încăpere, în alt loc pentru depozitare sau în locuinţă;

d) cu cauzarea de daune în proporţii considerabile

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 300 la 1000 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 4 ani( în cazul minorului 2 ani)

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum