Postări Recomandate

Silk

Buna ziua Dna. Brinza!

Avem asemenea situatie: Baiat de 3 ani, de o perioada, din senin, are singerari abundente din nas (singe rosu-inchis). Aceasta nu are loc dupa efort fizic sau emotional. Nu spune ca il doare capul, sau ca are careva discomfort. Medicul ORL ne-a sugerat sa ne adresam neurologului. Am efectuat ECHO-ES computerizata  (Anghiodin-echo/p), cu urmatoarele rezultate:

Ms-73.1 Md-73.1 Ventr III-8 mm FS-140.1 Fd-140.1 T-73.1 Dep-0.0 bVd-111.6 bVs-114.1 Vi-17.5 bFs-139.1 bFd-140.1 BMls-2.4 BMld-2.58

Complexul median fara deplasare, semne echoscopice de dilatare minora a venr. III si lateral pe stinga.

Diagnoza DCM, Sindrom cefalgic

Cu urmatorul tratament:

sirop Biocebral- 10ml dimineata 1luna

comp. Verospiron 0.025 -1/3 pas. dimin 5 zile

comp. Ascorutin 1 pas*2 ori 20 zile

Ca500+D3 200-1 pas/zi 1 luna

ung. Betagin-aplicatii local

Ce parere aveti referitor la tratamentul prescris? 

Din cele ce m-am informat, Biocebralul este supliment. Poate fi acesta inlocuit cu alt preparat, care contine MgB6, si in ce doza?

O alta intrebare: CInd scrie sau deseneaza, nu apasa destul de bine creionul, ca sa se vada ce a desenat. De ex. o linie trebuie sa o  traseze de citeva ori, si sa ii amintesti ca sa apese mai tare cind o deseneaza. Nu are fermitatea miinii, ca sa fie capabil sa o faca. Acest lucru se intimpla, cred, ca si din cauza ca inca nu intelege cum se tine corect pixul. Este neindeminatic la acest capitol. Intr-un final ,il tine corect, insa nu strins. Cu carioca, acuarelele deseneaza bine, caci nu este nevoie de efort, insa cu pixul, dar mai ales cu creionul, e problema. Nu stiu, poate acest lucru este in limitele normei, insa ma ingrijorez, ca sa nu fie vreo problema. Copilul frecventeaza gradinita, si mi se spune ca verbal se descurca bine, insa la activitatile scrise mai are de lucru.

Spuneti-mi va rog, cind se dezvolta aceasta fermitate, si cum sa o antrenam?

Multumesc anticipat!!!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neurolog

Buna ziua.Sa ne lamurim cu singerari mai intii

Fundul de ochi ati efectuat? Analiza de singe?coagulogramma? Electrocardiogramma?

Aratati va rog insemnarea neurologului din cartela, statut neurologic.

Partajează acest post

Link spre post
Silk

Buna ziua!

Fundul ochiului nu l-am efectuat. La inceputul lunii februarie copilului i-a fost efectuata adenotomia. Pentru interventie am efectuat atunci, toate investigatiile, si nimeni nu a avut nici o obiectie la rezultate. Am observat, ca singerarile au inceput dupa adenotomie, care a fost facuta cu anestezie generala. 

In cartela nu este scris nimic mai mult, decit ceea ce am scris mai sus. Mentionez, ca copilul nu spune ca il doare capul sau ca are careva discomfort.  Poate spune ca il doare fruntea, numai atunci, cind are febra. Iata insemnarea din cartela, si rezultatul analizelor. http://s41.radikal.ru/i091/1604/32/4a3c7b293a82.jpg 

http://s017.radikal.ru/i424/1604/c1/9d6b75a311d1.jpg 

Partajează acest post

Link spre post
SANA

Здравствуйте, скажите ,пожалуйста какой диагноз указан в выписке из больницы 5704cbf5ab64b_diagnoz.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Здравствуйте, скажите ,пожалуйста какой диагноз указан в выписке из больницы 

Disfunctie cerebrala reziduala.Sindrom asteno-vegetativ.Paroxisme migrenoase.

Или что вас интересует?

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Buna ziua!

Fundul ochiului nu l-am efectuat. La inceputul lunii februarie copilului i-a fost efectuata adenotomia. Pentru interventie am efectuat atunci, toate investigatiile, si nimeni nu a avut nici o obiectie la rezultate. Am observat, ca singerarile au inceput dupa adenotomie, care a fost facuta cu anestezie generala. 

In cartela nu este scris nimic mai mult, decit ceea ce am scris mai sus. Mentionez, ca copilul nu spune ca il doare capul sau ca are careva discomfort.  Poate spune ca il doare fruntea, numai atunci, cind are febra. Iata insemnarea din cartela, si rezultatul analizelor. http://s41.radikal.ru/i091/1604/32/4a3c7b293a82.jpg 

http://s017.radikal.ru/i424/1604/c1/9d6b75a311d1.jpg 

Buna ziua! As sugera sa luati preparatul ascorutin la moment, sa inareasca peretele vascular. Posibil a fost si o consecinta a anesteziei generale.Daca copilul pina la anestezie nu avea dereglari, asta nu inseamna ca anestezia generala nu poate lasa unele urmari.

Deci folositi ascorutin 20 de zile si urmariti copilul.

Partajează acest post

Link spre post
Silk

Multumesc mult!!!! 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum