trec

Ne duc cu zăhărelul? Cine are aceeași experiență?

Postări Recomandate

trec

5 minute în urmă am fost telefonată de Olga Cernei, asistența socială teritorială Botanica.

- Aici locuiește bolnavul Alexei?

- Da.

- El poate veni să ia zahărul, carene-a fost trimis ca ajutor din Romania?

- Nu , e imobilizat.

- Are tutore?

- Nu. De ce? Oare zahărul este un obiectiv atît de strategic că e imposibil să-l ia rudele bolnavilor, avînd actele sale și buletinul bolnavului?

- Nu, trebuie să faceți tutela.

Întrun cuvînt, m-au sunat și m-au trimis))) La notar, în altă parte, nu contează. E normal că pentru niște zahăr n-o să mă apuc să fac acte, care nu sunt necesare decăt pentru ei))) Și normal că ei tot înțeleg asta) 

Contează că cineva se îndulcește din zahărul bolnavilor, care sunt imobilizați. Altfel nu complicau atît de mult calea zahărului către bolnav în așa fel ca cel imobilizat să rămînă păgubaș, iar zăhărelul să ajungă la cineva în buzunăraș.)))

Am întrebat, dacă nu se poate totuși să vin cu actele mele și ale fiului. Am primit răspuns că această inițiativă a răsunat în voce, dar a fost închisă.

- De cine?

- Secret.

Am cîteva întrebări.

Prima. De ce , fiind pe sector, nu cunosc, cine e imobilizat și cine nu. N-au compiuter, date, timp?

A doua.Cine e șeful deștept, care e al naibii de principial în acte, are grijă de zahăr și nu de oameni?

A treia. Cît răbdăm?

Și ultima, pentru a face o investigație mai serioasă, ce e cu zăhărelul, cine a mai fost la fel dus cu zăhărelul?

Mulțumesc.

Editat de trec

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tary

Poate scrieti acest mesaj pe portalurile de stiri, si atunci o sa primiti raspuns, altfel nu se rezolva.

Partajează acest post

Link spre post
Silk

In cazul in care beneficiarul e imobilizat, oare cei de la asistenta sociala nu vin la domiciliu sa aduca donatiile?

Partajează acest post

Link spre post
trec

Poate scrieti acest mesaj pe portalurile de stiri, si atunci o sa primiti raspuns, altfel nu se rezolva.

Desigur că am și publicat în ediția de elită Ladies&Gentlemen pe facebooc, am teguit colegii de breaslă. Dar mama.md tot este un portal, unde sunt și ziariști, și persoane, care ar putea pătimi. 

In cazul in care beneficiarul e imobilizat, oare cei de la asistenta sociala nu vin la domiciliu sa aduca donatiile?

Acasă?))) Nu, nu am auzit!))

În rusă.

МНЕ ПОЗВОНИЛИ И СООБЩИЛИ, ЧТО САХАР НЕ ДЛЯ ВСЕХ)))

Позвонили с социалки Ботаника и сообщили, что из Румынии поступила помощь в виде сахара, но нетранспортабельные больные не смогут ее получить, увы, если нет опекуна. То есть, ранее можно было родственникам с своими документами пойти за оказываемой помощью, а сейчас это кому-то стало невыгодным. Ольга Черней ответила на мой вопрос, что такой вопрос прозвучал, но ... Сверху другой указ. Конкретно назвать ответственного за это решение отказалась. Секрет))) . А мне все равно интересно, кому срочно понадобился сахар за счет нетранспортабельных больных без опекунов, ведь понятно, что я не стану бежать к нотариусу из-за несколько кг сахара, как и многие другие. Ольга Черней отметила, что да, это как-то несуразно, но что делать. Они только выполняют указ. 

Позвонили с номера 022532083, кто может ответить, что происходит, буду рада. Хочу передать им, что САХАР ВРЕДЕН В БОЛЬШОМ КОЛИЧЕСТВЕ))) Бедных больных людей, которые выслушивают этот бред и лишают сахара, жаль искренне.

Partajează acest post

Link spre post
azar

Если они сами привезут сахар больным,что они продадут на лево?

Вывод очевиден.

Partajează acest post

Link spre post
azar

Вопрос.

Сколько сахара бы дали,если бы доверенность была.

Очень интересно.

Partajează acest post

Link spre post
olya

Nu am inteles. De ce are nevoie copilul de tutore, daca are mamà?

Partajează acest post

Link spre post
trec

E deja matur, Olea, are 18 ani. Dar aceasta nu înseamnă că eu sunt obligată pentru niște zahăr să fac acte de tutelă ca să-i reprezint voința))

Partajează acest post

Link spre post
trec

Și aici e încă o altă șmecherie la mijloc. Da de exemplu, doamna N e tutore, dar nu poate să meargă, ar putea să trimită fiul mai mare , etcetera. NU. Doar tutorele poate lua  zahărul. De ce? Dacă se tem că zahărul este luat de rude și nu va ajunge la imobilizat, să-l aducă! Ei se tem, ei să-l aducă acasă.  Zahărul trebuie să ajungă la cel, cui el a fost donat. Bănuiesc că totuși multe mame ca și mine nu mai documentează tutelă ( bani, timp) dacă nu au vreo problemă serioasă. Mîine o să dea zahăr numai celor ce s-au născut în martie.)))

Editat de trec

Partajează acest post

Link spre post
lenok123456

Позвонили с номера 022532083, кто может ответить, что происходит, буду рада. Хочу передать им, что САХАР ВРЕДЕН В БОЛЬШОМ КОЛИЧЕСТВЕ))) Бедных больных людей, которые выслушивают этот бред и лишают сахара, жаль искренне.

56fbfee920168_3.jpg

Partajează acest post

Link spre post
trec

Лена, они только выполняют чей-то указ. Но по этому телефону можно моим коллегам журналистам позвонить, а также и другим любопытствующим, куда от нас тикает сахар?))) Может хотя бы им ответят, кто выступил с такой умной инициативой

Partajează acest post

Link spre post
lenok123456

думаю нет такого указа,просто пользуются простотой наших людей...Какая-то инспктор с короной на голове...

Если бы накатать жалобу на них,принесут прям домой

Partajează acest post

Link spre post
trec

2875e751eb10.jpg

Уже в газете. Посмотрим, какая будет реакция)))

Partajează acest post

Link spre post
trec

Astăzi am telefonat din nou. 5 kg de zahăr vor primi ACASĂ cei imobilizați. Iată așa uneori un articol plasat în mai multe mijloace de informare eficient schimbă situația spre binele oamenilor și conștiința celor, care au dat de dulce.))

Partajează acest post

Link spre post
trec

И таки принесли сахар. И показали ведомость, в которой расписались и другие. Вообще мне нравится такой подход. Ведь изначально не хотели, чтоб родственники приехали с документами за сахаром, а сейчас развозят по домам. Вот это. я понимаю, правильный подход к людям. И еще и извинились.))) И я извинилась. Говорю, простите мне привычку писать статьи. Простили))

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum