Viorella

Concediu pe motiv de boala

Postări Recomandate

Viorella

Buna ziua! De pe 1 februarie anul curent am iesit la serviciu, din concediu de maternitate. Acum sint nevoita sa-mi iau concediu pe  motiv de boala.

Intrebare: Mi se cuvine plata pentru perioada cit voi fi in concediu pe motiv de boala?

Contabila  imi zice ca trebuie sa am cel putin un an lucrat cu contributii la Fondul Social ca sa-mi poata ca sa ma drept la plata, este adevarat?

Marturisesc ca ma 5 ani de stagiu, inclusiv perioada concediului de maternitate.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua! De pe 1 februarie anul curent am iesit la serviciu, din concediu de maternitate. Acum sint nevoita sa-mi iau concediu pe motiv de boala.

Intrebare: Mi se cuvine plata pentru perioada cit voi fi in concediu pe motiv de boala?

Contabila imi zice ca trebuie sa am cel putin un an lucrat cu contributii la Fondul Social ca sa-mi poata ca sa ma drept la plata, este adevarat?

Marturisesc ca ma 5 ani de stagiu, inclusiv perioada concediului de maternitate.

Nu e corect. Dvs. Aveți dreptul la indemnizație în legătură cu incapacitatea temporară de a munici, avînd un stagiu de cotizare mai mare de 3 ani.

Partajează acest post

Link spre post
Viorella

Va multumesc de raspuns!

Partajează acest post

Link spre post
Viorella

Dupa operatia de diskectomie, pe ce termen se deschide foaia de boala? Cine stabileste acest termen?

Pot solicita sa ies din nou in concediu pentru ingrijirea copilului, daca deja am iesit la munca (copilul inca nu are 3 ani, problema e ca gradinita de linga casa nu va deschide anul acesta o grupa cresa)

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Dupa operatia de diskectomie, pe ce termen se deschide foaia de boala? Cine stabileste acest termen?

Pot solicita sa ies din nou in concediu pentru ingrijirea copilului, daca deja am iesit la munca (copilul inca nu are 3 ani, problema e ca gradinita de linga casa nu va deschide anul acesta o grupa cresa)

Da, aveți dreptul sa ieșiți din nou în concediu de ingrijire a copilului pina va implini 3 ani Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum