mihaelamocanu1989@gmail.com

DESCIFRARE REZULTAT USG la creier si Vitamine pentru creier.

Postări Recomandate

Buna ziua,Doamna Aneta. voi atasa mai jos rezultatul usg-ului bebelusului meu de 10 luni. Am fost la control la neurolog si dumnealui mi`a zis ca este totul in regula, totusi mi`a prescris cateva tipuri de vitamine , precum si un medicament. La medicamentul cu nr.2 Holicin-nu stiu cum corect se administreaza inainte sau dupa masa... Poate imi explicati dumneavoastra chiar sunt necesare toate medicamentele daca cu bebe e totul in regula? nu stiu ce sa fac. Plus ca la Cahul nici nu se gasesc astfel de medicamente in farmacii. Va multumesc anticipat pentru raspuns,56ed40b9d2ffd_20160319_135655.jpg56ed40a3eac2f_20160319_135716.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neurolog

Buna ziua!

Nu vad descrierea insasi examenului neurologic.

Cum se dezvolta copilul? Cum creste capusorul?

Ati avut careva probleme in timpul nasterii? Cum doarme copilul?Cum se sprijina pe picioruse? Ce stie sa faca la 10 luni?

Medicul a stabilit o diagnozs, dar nu este clar pe baza la ce.

Pina cind nu luati medicamente.

Partajează acest post

Link spre post

Buna ziua si va multumesc de raspuns. Asa dar copilul adoarme doar la sin, se trezeste de 3-4-5 ori pe noapte ca sa suga. In perioada cand ii apar dintii este agitat si plingacios atit ziua cat si noaptea. In rest este linistit si zimbaret.Sociabil, reactioneaza cand ma vede pe mine, pe surioara, bunei, tata, copii. Nu ne da pupa noua, doar poate sa dea pupa pozelor.

Merge doar tinut de ambele maini, paseste pe toata talpa, prin casa merge tinindu`se de mobila, patuc. Sta bine in fundulet, se taraie de la 9 luni,se ridica din fundulet in picioare tot sprijinindu`se de ceva.

Circumferinta capului la 10 luni jumatate este de 47 cm.

Manipuleaza bine cu obiectele, Tine bine in maini biscuiti, paine etc. si le duce la gurita.

nu spune cuvinte, doar pronunta unele silabe: ma-ma -ma, na-na-na, mi-mi-mi.

reactioneaza cand il strig si cand il cert.

Am nascut dupa 24 de ore dupa ce mi "s`a rupt apa". La nastere nu era "uscat", era acoperit de grasimita "vernix". Pina acum s`a dezvoltat conform graficului medicului de familie. 

Avem doar o intrebare : cand vede ceva ce ii place, sau cand se agita/enerveaza, isi intinde mainile si picioarele si le incordeaza. Eu am facut terapia ABA cu un baietel autist de 4 ani pina sa`l nasc pe Marcu si observam si la acest baietel aceleasi autostimulari. Asta-i ce ma ingrijoreaza la baietelul meu. Lui ii place si sa deschida si sa inchida usile la dulapuri, dar cam asta ii placea si fetitei mele cand era de varsta lui si nu prea-mi fac griji. Dar incordarea mainilor ma deranjeaza. Sper ca am fost destul de explicita. Va multumesc anticipat pentru raspuns si sper ca ma veti putea lamuri dvoastra.

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Buna ziua.Descrieti o dezvoltare normala a copilului.

incordarea aceasta este zilnica? De cite ori? Cit dureaza?

Partajează acest post

Link spre post

Buna ziua, Nu face foarte des, doar cand se enerveaza sau se entuziasmeaza de ceva foarte tare...poate de 2-3-4 ori in zi si dureaza nu mai mult de 3secunde. sunt si zile cand nu isi incordeaza deloc minutele.

Medicul neurolog mi`a zis ca poate fi de la aceea ca a fost 24 de ore fara apa la nastere.

Si a mai spus ca  pentru ca sa`i imbunatatim capacitatea creierului si ca sa fie "mai desptept" si cu o memorie mai buna sa`i administram vitaminele si medicamentele respective. Iar eu acum nu stiu ce sa fac....

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Buna ziua, Nu face foarte des, doar cand se enerveaza sau se entuziasmeaza de ceva foarte tare...poate de 2-3-4 ori in zi si dureaza nu mai mult de 3secunde. sunt si zile cand nu isi incordeaza deloc minutele.

Medicul neurolog mi`a zis ca poate fi de la aceea ca a fost 24 de ore fara apa la nastere.

Si a mai spus ca  pentru ca sa`i imbunatatim capacitatea creierului si ca sa fie "mai desptept" si cu o memorie mai buna sa`i administram vitaminele si medicamentele respective. Iar eu acum nu stiu ce sa fac....

Incordarea la situatii stresante sau emotii nu indica o patologie.

Daca neurologul ma zis ca copilul este sanatos, tratamente pentru"memorie" nu sunt necesare.

Plimbari cit mai multe, baite de soare, hrana sanatoasa si dezvoltarea motoricii si dragostea mamei  este totul ce are nevoie copilul la moment.

Partajează acest post

Link spre post
CalanceaViorica

В форумах Консультации специалистов общение происходит в форме вопрос - ответ. Желающие могут получить виртуальную консультацию специалиста. Только специалист(ы) форума может (могут) отвечать на вопросы, групповое обсуждение вопроса другими участниками форума запрещено. Если вы хотите что то добавить или дополнить, делайте это посредством ЛС (личное сообщение) непосредственно тому кто задал вопрос. Даже если вам кажется что ваша ситуация похожа на раннеe описанную кем то другим и вы хотите получить консультацию, создайте свою вопрос-тему.

Editat de Фунтик

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum