Moretta

Иммигрантки всех стран *2

Postări Recomandate

Fericire
В 4/29/2018 в 05:47, milaea сказал:

Музей восковых фигур в Монреале просто суперский очень много интересных экспонатов!

Da, fain museu, am fost si noi acolo. De la cursurile de franceza s-a organizat excursia.

Chiar la intrare, erau ceva vedete quebeqois, una dintre ele, o jurnalista, era asezata pe sofa. Eu nu puteam sa cred ca e exponat, aveam impresia ca e vie si acus incepe sa vorbeasca cu noi.

Unele exponate erau nu chiar, altele aratau tare reale. Spre sfirsit mi se invirtea capul))) Tare stranii senzatii aveam.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fericire

Hehe, Ana, eu nu din prima am inteles ce fac fetele in poza)))

Asta e buba mea cea mai mare. Cineva va ride, dar pentru mine, daca nu e o toaleta in apropiere, e mare necaz, nu-mi mai ticneste nimic. Un plus mare pentru Ca se duce anume la toalete))

Drept ca eu inca ma simt incomod sa intru in cafenea/restaurant doar la wc. Aici asta e normal, dar eu inca nu m-am obisnuit ca poti sa te duci fara jena sa-ti usurezi sufletul si sa nu cumperi nimic si fara sa achiti intrarea))

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Vreau sa scriu un pic despre caritate, cum are loc ea in Ca. Nu ma pot eu lauda cu multe la acest capitol, mereu este loc pentru mai bine si mai frumos. Dar vinerea asta am avut ocazia sa particip pentru prima data la fundraising pentru copii cu handicap. Scopul evenimentului era sa adune bani pentru lagar la acesti copii. Statul le-a oferit 50% din suma, restul era bataia de cap a parintilor. Intimplator am vazut pe FB ca o fosta colega a postat anuntul. M-am dus.

Deci, tichetul de intrare insasi reprezinta donatia.  Evenimentul s-a organizat intr-o sala frumos decorata (gen sala pentru bancheturi). Erau amenajate mese cu diverse lucruri aduse de parinti, cunostintele/prietenii/rudele acestora pentru licitatie (cum zic ei "silent auction"). Linga fiecare produs era pusa o foaie cu un creion. Fiecare doritor scria suma care putea el s-o ofere pentru produsul dorit. Cel ce scria mai mult, evident cistiga. Banii adunati din vinzari se duc pentru donatie.

Mai erau variante gen tombola: tichete pentru avion in orice directie pentru 2 persoane, calatorie cu trenul, odihna la munte in hotel pe doua zile si inca ceva acolo. Aici deja era varianta 50 se duce la organizator, 50 pentru donatie.

Se mai vindeau si niste bilete de noroc, tot tombola cu varianta 50% din bani se duc la donatie, 50% norocosului care va fi extras in tombola.

Mai erau si ceva jocuri de noroc, tot cu varianta 50/50, dar nu am intrat tare in esenta.

Evenimentul a inceput la 6 si in decurs de o ora, lumea isi cauta de distractii, discutau placut, alegeau lucrurile care doreau sa le cumpere, participau la jocuri de noroc s.a. La 7 ne-am asezat toti la mesele cuvenite, a fost un discurs din partea organizatorilor, apoi am fost invitati la masa bufet. Mincarea afost foarte gustoasa, cu desert, doar bauturile alcoolice le cumparai singur. Cinta muzica, doritorii puteau dansa. Spre sfirsit, lumea deja isi lua lucrurile alese la licitatie.

A fost foarte frumos si interesant. Stiam doar o singura persoana acolo, dar m-am simtit minunat. Tare placuta atmosfera si oameni. Nici nu stiu cum sa descriu ceea ce am simtit. Nu au fost sentimente din astea de jale si mila, au fost doar zimbete, lume placuta si mult suport din partea celor ce au venit. E o varianta minunata de a ajuta pe cineva si totodata de a te distra/relaxa. Eram nespus de bucuroasa pentru acele familii, care s-au adunat, au creat un grup si uite se sustin unii pe altii, organizeaza diverse manifestari si nu se simt singuri in astfel de situatii. Si tot atit de placut mi-a fost sa vad lume total straina, dar si din cei apropiati, care au venit sa ajute si sa sustina pe altii care au nevoie.

Mai pe scurt, starea mea poate fi descrisa asa: :val09::val04::val16::girl_in_love::sun_bespectacled::raduga:

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Spre marea mea rusine, in md, niciodata nu am donat singe. Planificasem cumva, dar ceva intervenea mereu...

Aici, prietena mea e mare fana la donat singe. Imediat cum trece perioada asta de 3-4 luni, ea se duce la donat singe. M-a molipsit si pe mine. Eu, la rindul meu, l-am molipsit si pe sot. El isi facea griji ca nu va putea dona singe fiindca in copilarie a avut hepatita A, dar aici asta nu a fost problema. Cica, cei ce au suferit de ea pina la 11 ani, pot dona singe. Ne-am dus intr-o zi de simbata.

Am trecut mai intii un test cu vreo 50 de intrebari. Dupa asta ne-au dat niste brose ca suntem donatori si un sticker care l-am incleiat pe maiou ce zicea "I am a new donor, be nice to me")))

Dupa asta am asteptat interviul cu o nursa care a verificat cum ai raspuns la intrebari, daca ceva era neclar, deja erau intrebari suplimentare, apoi a varificat hemoglobina si a mai luat vreo 5 eprubete de singe pentru careva teste gen HIV s.a.

Dupa asta alta nursa ne-a chemat, ne-a asezat in fotoliu si deja a luat singe. Dupa care ne-am dus si am luat cite ceva de baut/mincat din cofetaria lor.

Cit eram acolo, citeam brosuri si vizionam diverse filmulete care incurajau lumea sa doneze singe. Eram tare mirata sa vad o sumedenie de oameni acolo, chiar si foarte invirsta. La asa un nivel au adus ei promovarea donatiei singelui, ca lumea vine foarte des sa doneze, gratuit!!! Fara zile libere, fara mincare in torba sau bani. Uite asa, vine, doneaza si pleaca mai departe in treaba lor.

Aaa, inca, am ramas placut surprinsa ca donarea singelui are mai multe beneficii. Sorry ca e in engleza, dar nu am gasit nimic decent in ro sau ru

DONATI SINGE - Salvati 3 vieti si voi va simtiti mai bine. Cel putin noi, am avut o dispozitie minunata dupa asta))

Partajează acest post

Link spre post
Enya
2 часа назад, Fericire сказал:

Hehe, Ana, eu nu din prima am inteles ce fac fetele in poza)))

Олеся, там парк такой густой, в кустах ничего не видно. Девчонки у меня тоже не везде сядут) просто очень трудно их сфоткать одновременно. А тут такая синхронность) 

Partajează acest post

Link spre post
Enya

Я сдавала кровь два раза. Спокойно перенесла этот процесс.  Хотя когда из вены в пробирку для анализа, тогда в сам момент ввода иглы, меня просто парализует от страха и стресса. Вроде несколько секунд, а начинает  неметь тело и почти отключка идёт. 

Олеся, а как там с донорами у которых тату, им можно сдавать? 

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Nu pot nimic zice in privinta donatorilor cu tattoo.  Fiecare persoana doritoare sa doneze singe raspunde la un sir de intrebari, dupa asta are intrevederea cu sora medicala, acolo iar ceva intrebari si clarificari.

Daca ei considera ca treci testul cu intrebari, te trimit la donat singe, iar dupa asta, singele tau e trimis la testari deja la diverse infectii complicate. Noi am primit scirosi la adresa de la domiciliu tot cu card precum ca suntem membri la clinica de donat singe si totodata era scris ca singele nostru a trecut cu succes testarea si va fi folosit.

Prietena mea si-a facut acopunctura, dar ei i-au permis sa doneze. Alta data, cind ea a vrut sa doneze, n-a trecut testarea, hemoglobina era la limita minimala. Cred ca e foarte individual.

Stiu precis ca nu permt sa doneze singe celor din Europa de vest si UK, e legat de epidemia de rabie la bovine prin '70-'80. Sora medicala s-a uitat prin lista tarilor si a zis ca Moldova e ok, nu a fost afectata)

Sotul meu vroia sa doneze singe, dar in md avea refuz, din cauza hepatitei A. Dar daca asta a fost in copilarie, aici ei accepta. El era nespus de bucuros. Apropo, el s-a simtit minunat dupa donare. Pe mine un pic ma ametea capul, iar el zicea ca se simte usor si tare fain. Celor cu tensiunea arteriala inalta le prieste bine procedura data)

Partajează acest post

Link spre post
Enya

Немного Хасселта)) Столица провинции Лимбург, находится на северо-востоке Бельгии. 

DSC_0281.JPG

DSC_0283.JPG

DSC_0308.JPG

DSC_0305.JPG

DSC_0307.JPG

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

La multi ani de ziua mamelor ! Inchin un paharel pentru nasturei )))

DAA4F0EC-0984-4326-B3C2-D7EA6E2543EF.jpeg

Partajează acest post

Link spre post
fania

Rabdare si putere noua)))

20180513_093456.png

20180421_110332.png

Partajează acest post

Link spre post
Enya

Перед отъездом зашла в свой любимый O'Reilly's Irish Pub, выпила кофе с настоящим ирландским виски. Там потрясающая атмосфера, был день, никого, вечером там не протолкнуться. Можно идти с моим любимым темным Гинессом и просто пролить его) всегда классная музыка. Вид с балкона на бурсу. Брюссель готов к параду, прайду, точнее))) (он сегодня) 

И флаги висят над нами) 

DSC_0018.JPG

DSC_0017.JPG

DSC_0021.JPG

DSC_0019.JPG

DSC_0023.JPG

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.