pumba

Probleme glanda tiroida bebe 3 săptămîni?

Postări Recomandate

pumba

Buna ziua,din 2011 sunt diagnosticata cu Tiroidita autoimună si hipofunctia glandei tiroide,urmez l-tiroxin 50mcg,pe timpul sarcinii odata in saptamina doza era de 75mcg,am mai facut pe timpul sarcinii si testul de toleranta la glucoza care nu a iesit prea bine,Spune-ți va rog ce analize ar trebui sa dea bebelușul sa vedem daca nu are si el probleme cu gl.tiroida si daca testul de toleranta nu la afectat.multumesc

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
endocrynolog

Pentru evaluarea functiei tiroidiene a copilului sunt necesare dozarea hormonilor TSH si T4 liber.

Testul oral de toleranta la glucoza efectuat  pe parcursul sarcinii n-a afectat cu nimic copilul. Iar in caz ca ati avut diabet zaharat gestational (de sarcina), Dvs sunteti in grupa de risc pentru aceasta maladie si toate detaliile le clarificati cu medicul endocrinolog. Va fi nevoie sa va controlati nivelul glucozei si posibil repetarea testului de toleranta la glucoza, daca inca n-ati facut-o.

Partajează acest post

Link spre post
pumba

Va multumesc frumos pentru raspuns.ati putea să-mi lăsați contactele dumneavoastră in caz ca vom avea nevoie pentru bebe?

Partajează acest post

Link spre post
endocrynolog

069257990

Partajează acest post

Link spre post
pumba

Buna ziua,Dnul medic as vrea sa va intreb in cazul meu ce analize sa mai dau la bebe,am trecut contrrolul la 2 luni si neurologul mi-a zis k e limba îngroșată si ma intrebat daca nam probleme cu gl.tiroida,am zis k da,si a zis k tre sa ne consultam numaidecit,nas vrea să-l chinui de 2 ori,dau doar TSH si t4 liber sau mai dam ceva?multumesc

Partajează acest post

Link spre post
endocrynolog

E suficient TSH si T4 liber.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum