Pelaghia

Contract de munca

Postări Recomandate

Pelaghia

Buna ziua!
M-am angajat in urma cu citeva luni la o companie privata. Dupa 3 saptamini de training am fost angajata oficial cu contract de munca pe care l-am semnat. In el este asa o conditie: "In cazul eliberarii din functie pe parcursul primelor 12 luni de la data semnarii contractului, Angajatul va restitui Angajatorului suma de .... Aceasta suma acopera: timpul investit de catre angajator in instruirea angajatului, costul cheltuielilor gospodaresti."
      Acum as vrea sa stiu daca in caz ca demisionez as putea fi obligata sa achit aceasta suma? Au ei aceste drepturi?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua!

M-am angajat in urma cu citeva luni la o companie privata. Dupa 3 saptamini de training am fost angajata oficial cu contract de munca pe care l-am semnat. In el este asa o conditie: "In cazul eliberarii din functie pe parcursul primelor 12 luni de la data semnarii contractului, Angajatul va restitui Angajatorului suma de .... Aceasta suma acopera: timpul investit de catre angajator in instruirea angajatului, costul cheltuielilor gospodaresti."

Acum as vrea sa stiu daca in caz ca demisionez as putea fi obligata sa achit aceasta suma? Au ei aceste drepturi?

Da, au, cu condiția ca nu vor incalca obligațiile sale contractuale sau drepturile dvs. prevazute prin contratul de munca.

Partajează acest post

Link spre post
Pelaghia

va multumesc mult pentru raspuns

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum