Vizitator Паника

Делают ли в Молдове экстренный анализ на ВИЧ?

Postări Recomandate

Vizitator Паника

Здравствуйте. Такая ситуация: полтора месяца назад делала гастроскопию в онкоцентре. Была в шоке от того, что не заметила, чтобы что-то стерелизировалось. медсестра только бегала с телефоном у уха. После меня сразу пригласили следующего пациента. 

В общем, переживаю страшно. Особенно за ВИЧ. Думала через несколько месяцев сдать кровь на анализ.

А вчера стригла ребенка и поранилась, была кровь. Пока я обрабатывала свою рану, ножницы я забрала, а расческу забыла. И ребенок взял эту расчечку и расцарапал ею себе губу.

Я в панике. Где можно у нас сдать кровь на ВИЧ срочно, чтобы успеть если что начать ребенку противовирусную терапию?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
olya

Dupa 1,5 luni nu are rost sa faceti testul.

Minim la 3, apoi la 6 luni. În lab private rez il aveti in 3-7 zile, costa maximum 100 lei.

Partajează acest post

Link spre post
olya

Cu toate acestea, ar trebui sa va ingrijoreze mai mult o eventuala hepatita virala decat HIV/SIDA pentru ca incidenta acestora e mult mai mare.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Паника

Cu toate acestea, ar trebui sa va ingrijoreze mai mult o eventuala hepatita virala decat HIV/SIDA pentru ca incidenta acestora e mult mai mare.

stiu ca infectarea cu hepatite e mult mai verosimila. Dar copilul este vaccinat pt hep.B, si nu asta tare ma ingrijorez. 

Partajează acest post

Link spre post
lemon

http://invitro.md/
Dar raspunsurile precedente sunt juste. Pentru diagnosticarea acestei maladii este necesar sa treaca mai mult timp, cu parere de rau. Ar fi cel mai potrivit sa va consultati direct la laborator.

Editat de lemon

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Паника

am sunat deja la linia verde. Mi-au  spus sa ma linistesc, sa am mai multa incredere in lucratorii medicali, ca sigur se sterilizeaza zondul. Si  pentru a ma infecta cu HIV trebuie sa fie singe vizibil cu ochil pe intrument. Dar eu totusi retraiesc, fiindca zondul era negru si umed. Cine stie ce fel de umezeala era - pe negru nu de deosebeste singele. Plus, eu nu am studiat atent nimic, doar ceea ce am observat in acele 2-3 secunde inainte de procedura.

Incredere in personalul medical, eu, din pacate, nu am deloc. Eu ma itam atent ce face asistenta medicala si nu am aoservat sa aiba ea timp sa prelucreze zondul... La urma urmei, nu poti dovedi, ca te-ai infectat anume la ei.

Ce tine de incidentul cu copilul... Imi pare rau ca nu m-am gindit ca copilul poate sa se raneasca cu pieptenele... Nu stiu, era acolo sau nu singele meu. Dar retraiesc strasnic...

Partajează acest post

Link spre post
enotikne

вич вроде только через кровь или половым путем, слюна не передает вич

мне кажется у вас какая-то паника нездоровая...

а расческа была вся в вашй крови? и прям с нее капало? и ребенок так сильно расцарапал?

Partajează acest post

Link spre post
василиса

Я бы про гепатит С подумала, сдайте маркёры и расслабьтесь

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Паника

вич вроде только через кровь или половым путем, слюна не передает вич

мне кажется у вас какая-то паника нездоровая...

а расческа была вся в вашй крови? и прям с нее капало? и ребенок так сильно расцарапал?

в Интернете пишут, что можно заразиться все же ВИЧ и гепатитами на процедуре гастроскопии. Ведь у предыдущего пациента могли быть раны в желудке. Чисто теоретически - это возможно.

Да, я очень переживаю... За себя как за себя, сама дура, что пришла туда, мне говорили, что там слабовато со стерилизацией. Но у меня сильно болел желудок и я хотела исключить самое страшное. Тем более, что в семье есть прецеденты язв. 

С расчески кровь не стекала, но я причесывала ребенку волосы, на которых могли быть частички моей крови.

Меня жутко плющит ответственность за детей... 

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Паника

Я бы про гепатит С подумала, сдайте маркёры и расслабьтесь

его тоже боюсь, но он хоть как-то но лечится. А ВИЧ - нет.

Partajează acest post

Link spre post
Sabrinca

С расчески кровь не стекала, но я причесывала ребенку волосы, на которых могли быть частички моей крови.

Меня жутко плющит ответственность за детей... 

ВИЧ и Спид всего несколько минут живут на открытом воздухе,так что расслабтесь.

Partajează acest post

Link spre post
Niusity

Все анализы со всех частных и гос клиник везут в кож вен диспансер, по этому можно сразу туда ехать. они еще и сертификаты выдают потом. Если не изменяет память лаборатория в здании больницы на втором этаже. 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum