Vizitator Ana

Cumatri, nani

Postări Recomandate

Vizitator Ana

Am fost ceruti de cumatri dar nu am putut fi prezenti la cumatrie caci traim peste hotare. In curind ne intoarcem acasa. Citi bani ar fi normal sa punem, in afara de cadou? E vorba de sora sotului. Multumesc de pareri.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
azar

Вы лучше знаете своих родственников.

Тем более близких.

Сами на сколько рассчитываете?

Partajează acest post

Link spre post
JenikaMarchenko

тут уже обсуждалась тема сколько дарить на день рождения в ресторане) там обсудили и свадьбы и все все все)

мое мнение, что нужно подарить то и сколько вы сами хотите и можете по вашим возможностям.

я еще могу понять когда люди переживают, что мало подарят когда идут на свадьбы (куматрии) и там появляются варианты заплатить за место в ресторане+подарок..но в этом случае мне кажется простор для фантазии и ваших фин.возможностей)

Partajează acest post

Link spre post
almas

500euro,daca pentru sora sau frate.

нифига себе расценки!!!

Partajează acest post

Link spre post
calatoarea

oho 500 euro) eu cred ca depinde de rude) si de posibilitati)

eu de la fratele meu nu astept nici un ban.. doar sa fie prezenti la sarbatoare sau sa ne vedem cind avem timp si placere...

Editat de calatoarea

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator nika

Oho! N-am prea vazut eu asa taxe nicaieri. 

Partajează acest post

Link spre post
huva

нифига себе расценки!!!

Тоже в шоке ) видать чем беднее народ, тем больше выпендреж

Partajează acest post

Link spre post
Kralya

А не мало 500 евро?)

Partajează acest post

Link spre post
Niusity

Не, 500 перебор, а то  потом все удивляются почему депутатам 7000 лей не хватает))) Они наверно часто нанаши и крестные. В вообще, в наше время нанаши на свадьбу меньше на стол кладут а тут на кумэтрию на которой еще и не был. Отталкиваться надо от 2 факторов. 

1. Сколько бы сам хотел получить.

2. Финансовое положение обоих сторон. 

Partajează acest post

Link spre post
Konfetka

500 еуро???

Partajează acest post

Link spre post
Semitzvetik

У нас кумовья (не бедные) ставили по 200 евро+подарки, но это на празднике в ресторане. Были и гости,что столько-же поставили. Зависит от желания и возможностей.

Partajează acest post

Link spre post
эмиш

500€ бо нямурь едут с заработков, а значит при деньгах.Писец ....Ну блин, у нас в крестные берут по этому принципу.

Partajează acest post

Link spre post
Nastysha

Чувствую себя прям лохом(((  и в кумэтры не тех взяла и сестра хоть и заграницей а денег не шлет(((

По теме. Автор давайте как говорят у нас молдованей " cît vă lasă sufletu" Главное чтоб от души.

Partajează acest post

Link spre post
Irusika

Как раз занимаемся крестинами дочки. Мне бы совести не хватило принять такую сумму, не то что еще просить ее. Хотя одна из крестных в Москве живет

Partajează acest post

Link spre post
azar

А зачем много крестных?

Partajează acest post

Link spre post
Konfetka

Ce e de mirare?Daca asa,nu la rude, ca cumatru pui 300euro.

de cite ori am fost cumetri, niciodata mai mult de 150-200  nu am pus

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Autoarea

Sper ca e o gluma?! Poate 50 de euro ati vrut sa scrieti? Urasc traditiile astea prostesti, dar cum sa nu putem bani? Trebuie doar sa fim "in rind cu lumea" :scratch_one-s_head:

Partajează acest post

Link spre post
katiun4ik

Такое впечатление,что не в Молдове живут люди,а в Арабских Эмиратах,,,и зарплаты у всех по 10000 евро, как минимум. И согласна с теми, кто говорит, что дарить нужно по возможности. А у нас же как принято,,кредитов наберут, последние копейки вытрясут,,,но зато на кумэтрии выпендрюсь,пусть все видят какой я крутой. 

Partajează acest post

Link spre post
EvaS

Cine are mai mult de un copil,cum ati procedat? Noi la primul copil am avut 12 perechi de cumetri(dupa initiativa soacrei :pleasantry:).

La al doilea copil e necesar sa-i iau pe toti cumetrii care au fost si la primul copil? Cu unii din ei nici nu comunic si sint plecati deja peste hotare. 

Partajează acest post

Link spre post
Jaborana

Noi pina cind avem doar un copilaș, dar cînd vom avea al doilea, precis ca nu iau pe toti.  Tot erau 12 perechi, tot soacra s-a implicat))) cu unii nici nu comunicăm. Voi lua doar pe cei care doresc, si precis nu vor fi 12 perechi))) din experienta cunoscuților, ei la al doilea copil nu au luat pe toti nanii a primului si au luat si perechi noi.  Luati pe cei pe care intr-adevar doriți, parerea mea.

Partajează acest post

Link spre post
EvaS

Mersi pentru sfat! Cred ca asa si am sa fac. Chiar daca se incep vorbe:" cum asa primul copil o sa-i spuna nanu/nana, dar al doilea nenea /tanti?!-pe toti cumetrii trebuie de luat" :mega_shok:  offf...ce e greu la noi in Md cu cumetrizmul acesta.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum