leticia

Costipatia la nou nascuti

Postări Recomandate

leticia

Fetelor va rog sa ma ajutati cu un sfat, bebe are 3 saptamini si mincam doar Nestogen. Face caca 1 pe zi dimineata dar se chinuie mult si plinge, consistenta este moale.

Vreau sa va intreb cum a fost la voi? de cite ori pe zi e normal sa faca caca, tinind cont de faptul ca maninca doar lapte praf? Nu vreau sa il ajut cu supozitoare sau termometru caci sm inteles ca ei se deprind si pe urma nu mai fac singuri. Sau poate Nestogenul o constipa? mamicile care au hranit cu NAN, la voi de cite ori pe zi facea caca?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
jagoda

Fetelor va rog sa ma ajutati cu un sfat, bebe are 3 saptamini si mincam doar Nestogen. Face caca 1 pe zi dimineata dar se chinuie mult si plinge, consistenta este moale.

Vreau sa va intreb cum a fost la voi? de cite ori pe zi e normal sa faca caca, tinind cont de faptul ca maninca doar lapte praf? Nu vreau sa il ajut cu supozitoare sau termometru caci sm inteles ca ei se deprind si pe urma nu mai fac singuri. Sau poate Nestogenul o constipa? mamicile care au hranit cu NAN, la voi de cite ori pe zi facea caca?

Natalia, buna

fetita mai mare a mea a mincat doar nan prima perioada

si facea niste constipatii groaznice (caca o data pe zi sau in 2 zile)

dupa ce am trecut la nestogen s-a regulat digestia

insa nu sunt sigura daca s-a produs vreo minune si a avut efect

sau mai degraba e vorba de virsta - nan am dat in prima luna de viata, nestogen a doua luna

ce ti-a recomandat neonatologul in asa caz?

Partajează acest post

Link spre post
leticia

Natalia, buna

fetita mai mare a mea a mincat doar nan prima perioada

si facea niste constipatii groaznice (caca o data pe zi sau in 2 zile)

dupa ce am trecut la nestogen s-a regulat digestia

insa nu sunt sigura daca s-a produs vreo minune si a avut efect

sau mai degraba e vorba de virsta - nan am dat in prima luna de viata, nestogen a doua luna

ce ti-a recomandat neonatologul in asa caz?

merci pentru raspuns..am stat cu ea 2 saptamini prin spitale, a fost traumata la nastere, la nr.1 toti medicii laudau nestogenul si imi spuneau sa-i dau ca bebe sa i-a in greutate, la CMC toti ma certau ca nestogen e foarte gras si tre sa-i dau nan..Asa ca mari sfaturi nu am primit de la ei.

Ea face kaki 1 pe zi, deja am observat pe la 11-12 dimineata, e moale, normal doar ca se chinuie ceva timp pina face si ma gindeam ca poate e praful problema.

Partajează acest post

Link spre post
jagoda

merci pentru raspuns..am stat cu ea 2 saptamini prin spitale, a fost traumata la nastere, la nr.1 toti medicii laudau nestogenul si imi spuneau sa-i dau ca bebe sa i-a in greutate, la CMC toti ma certau ca nestogen e foarte gras si tre sa-i dau nan..Asa ca mari sfaturi nu am primit de la ei.

Ea face kaki 1 pe zi, deja am observat pe la 11-12 dimineata, e moale, normal doar ca se chinuie ceva timp pina face si ma gindeam ca poate e praful problema.

am inteles...fiecare isi promoveaza sponsorul

referitor la supozitoare ai dreptate

o poti ajuta pe micuta masandu-i usor spatele sau/si burtica dupa fiecare alimentatie

si in plus pe la 11-12 dimineata

va doresc recuperare grabnica si fetitei, si tie!

Partajează acest post

Link spre post
kisitoka

O ruda de-a mea, a hranito cu Nestogen pe fetita ei, si nu a avut deloc probleme. Poate e o perioada la voi asa. Piciul meu tot a avut problema dar eu il alaptat si a aparut pe la 3 4 luni , facea odata la 4 zile , si pentru alaptat la piept asta era normal... Eu ii faceam exercitii, masaj la burtica , il puneam mai des pe burtica sa stee culcat, ajuta :). 
Eu la maternitate hraneam practic doar cu formula, pentru ca medicii la fel spuneau ca el nu adauga, avea 2,600, dar deja cind am venit acasa am lasat formula complet si alaptam, desi medicii spuneau ca fac rau... ca nu adauga, dar asa e el, maruntel, mereu era asa si acuma e slabut...

Editat de kisitoka

Partajează acest post

Link spre post
GuessWho

У нас наоборот от нестоджена были проблемы со стулом, сколько капель всяких пробовала, и массаж, ничего не помогало ,как поменяли смесь сразу лучше со стулом стало,даже запах и цвет изменился, нестоджен и вправду жирный и сладкий. может конечно и просто у вас такой период, если сомневаетесь попробуйте сменить смесь. хипп , хумана неплохие смеси, не сладкие и не жирные, милюпа,это из того что мы пробовали

Partajează acest post

Link spre post
leticia

multumesc fetele, dar totusi nu inteleg ce inseamna constpatie groaznica? e cind bebe face numai o data pe zi si cu greu? sau asta e ceva normal? adica daca voi schimba praful este probabilitate ca ea va face caca mai des? ca sa stiu daca tre sa ma ingrijorez..

sorry pentru intrebare dar pe internet nu gasesc nimic concret si vreau sa aflu din experienta voastra.

Editat de leticia

Partajează acest post

Link spre post
jagoda

multumesc fetele, dar totusi nu inteleg ce inseamna constpatie groaznica? e cind bebe face numai o data pe zi si cu greu?

era si rar, si greu

dar necatand la aceasta atat cat am stat la patologie (3 saptamani) medicii ma asigurau ca e formula optima pentru noi si ca ar fi bine s-o mentin macar 1 luna

Partajează acest post

Link spre post
leticia

era si rar, si greu

dar necatand la aceasta atat cat am stat la patologie (3 saptamani) medicii ma asigurau ca e formula optima pentru noi si ca ar fi bine s-o mentin macar 1 luna

multumesc! si felicitari pentru bebe! )) Cresteti mari si sanatosi!

Partajează acest post

Link spre post
duselu

Natalia eu n-am hranit cu formula, dar din cite eu stiu, daca face zilnic, asta deja nu-i constipatie, si de la formula e ceva normal sa faca numai o data in zi. Eu cred ca-i asa perioada, mai mult masaj la burtica, exercitii cu piciorusele si statul pe burtica va face bine.

Felicitari!!!

Partajează acest post

Link spre post
leticia

Natalia eu n-am hranit cu formula, dar din cite eu stiu, daca face zilnic, asta deja nu-i constipatie, si de la formula e ceva normal sa faca numai o data in zi. Eu cred ca-i asa perioada, mai mult masaj la burtica, exercitii cu piciorusele si statul pe burtica va face bine.

Felicitari!!!

multumesc!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum