Vizitator Emilia

Bani de la parinti

Postări Recomandate

Vizitator Emilia

Credeti ca e normal ca parintii sa dea bani copiilor care sunt casatoriti si au propria lor familie? Eu de cind traiesc cu sotul meu, de ani buni deja, n-am mai luat un leu de la ai mei. Cind mergem in ospetie accept cu placere muraturi, biscuiti facuti de mama sau alte lucruri, dar bani niciodata. Fac parte dintro familie medie, parintii inca muncesc ambii, se descurca cum pot ei mai bine. Pur si simplu nu inteleg cum altii ii duc capul sa faca copii iar apoi se tot vaieta ca le este greu si de astea. Voi ce credeteti?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
azar

На форуме все честные )

С 15 лет уходят из дома,и работают,работают. ..

А уж когда семья,то уже ваще ничего не надо, всего добились )

Partajează acest post

Link spre post
JenikaMarchenko

не считаю это чем то нормальным, но если родители могут помочь,  у них есть лишние деньги, а у ребенка не очень хорошее фин.положение,то почему бы и нет.

Partajează acest post

Link spre post
tasham

depinde de situatie - daca parintii au mai multi copii casatoriti si ajuta pe fiecare egal - atunci nu vad o problema. Dar daca va referiti la cazurile frecvente unde parintii ajuta pe un frate/o sora ca tipa el are mai multi copii sau nu lucreaza sau alte motive, iar dvs nu va ajuta cu nimic atunci nu e corect.

Partajează acest post

Link spre post
rusea

Ну домашние соления-варения - это тоже своеобразная помощь от родителей. Из разряда я денег не беру, ну шоколадку возьму.

Каждый родитель помогает чем может. Кто-то огурчики маринованные даёт, а у кого-то денег достаточно, чтоб поделиться. Но все, конечно зависит от ситуации. Когда вымогают у родителей это одно, а когда они сами дают, чтоб помочь чем-то своим родным, ничего плохого не вижу, так же как и если дети помогают родителям, а братьям братьям и т.д.

Partajează acest post

Link spre post
Satynn

Ситуация спорная. Мы живем с моим отцом, он пенсионер, при этом иногда помогает выплачивать старшей сестре кредит за вторую квартиру; не знаю, это нормально помогать своей дочери? Когда ходим в гости в маме, она всегда загружает соленьями, и когда приходит в гости считает своим долгом принести какие нибудь продукты ю, овощи, фрукты и даже мясо..

Меня в принципе обе ситуации бесят, потому что считаю что это уже мы должны помогать родителям, но спорить с ними об этом невозможно..

Partajează acest post

Link spre post
krestik

Когда родители помогают на старте это здорово, но когда родители постоянно помогают деньгами, то дети немного расслабленные и сильно зарабатывать не торопятся. Имхо.

И действительно мы уже должны им помогать.

Partajează acest post

Link spre post
lenok123456

Voi ce credeteti?

У нас вся Молдова живет на деньги родителей,которые зарабатывают в Европе,Москве и т.д

Ваша тема тривиальна

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

E tare super sa ai un "start" bun din partea parintilor. Nu ma refer la averi, ci mai degraba la studii, sustinere la inceputul carierei.

Insa, din cite am observat la multe cunostinte, parintii lor au cam stat de-o parte cind a trebuit de dat ghionturi copiilor, iar cind astia nu au cu ce isi intretine deja familia lor, parintii vin cu "mina de ajutor" in forma de bani, produse, statul cu nepotii luni la rind ca copiii lor macar cumva sa economiseasca. Clar ca niciodata nu e tirziu ceva sa faci, sa o iai de la inceput (desi e tare greu)  doar ca, multi incep s-o faca pe jertfa, sa se niorlaie si doar sa astepte ceva de la parinti, linistindu-se cu gindul ca "parintii nu mi-au dat nimic la inceput de cale, lasa acum sa faca ceva pentru mine".

Nu toti copiii inteleg singuri ca au nevoie sa invete, ce vor de la viata, de aceea si avem parinti, sa ne indrume. 

Eu tin minte perioada anilor 90, cind era "kapets-ul" cel mare, cind majoritatea discutau in strada, prin transport ca la nimeni nu trebuiesc studiile, ca uite toti banditii traiesc bine, dar cei buni si care invata - papa posmagi. Si uite, am impresia ca multi au ramas in anii 90, cu acelasi gind, cind considera ca nu mai e nevoie de studii, doar de cumatri si legaturi prin ministere s.a.

Mai este un moment, chiar daca copilul singur isi da seama ca are nevoie sa invete, oricum intimpina dificultati. Daca perintii nu au de unde sa-l ajute, el e nevoit sa lucreze, caci nimeni, nicio banca nu-i va da imprumut pentru studii. Poate eu la moment ceva nu stiu, poate s-au schimbat lucrurile. Ofera bancile credit studentilor? Pe timpurile mele asa ceva nu era. Eu trebuia sa lucrez ca sa platesc studiile si asta nu a fost deloc usor. Si pina la momentul de fata, consider ca studiile F/F (sunt fara folos), dar si asta a fost o iesire din situatie la acel moment. 

Ca sa obtii ceva fara studii, in viziunea mea, ori tre sa fii mafiot, ori geniu:)) Din pacate, prima categorie predomina si inca si conduc tara:(

Ajutorul din partea parintilor e tare bun, doar ca tre sa fie la timpul cuvenit si cu masura. Uneori, singuri parintii isi cresc pe capul lor niste putori, care asteapta "pearja malaiata in gura la Natafleata".

Mai pe scurt, majoritatea celor care au succes, au fost bine indrumati de catre parinti, sustinuti si ajutati foarte mult anume in alegerea studiilor, educatie, cariera.

Cei acre au reusit singuri sa obtina totul, sunt, dar faorte si foarte putini. Totusi, e dificil la noi fara suport sa obtii ceva cu usurinta.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Бабушка

Как-то однажды услышала от знакомого: "Хочу детей, чтобы не помереть с голоду в старости". Я ахнула: неужели есть люди, которые мыслят именно так? Неужели есть люди, которые рожают детей, чтобы обеспечить себе старость? 

Я живу иначе. Я буду помогать своим детям, пока у меня есть силы и во мне теплится жизнь. Я очень надеюсь ,что мне не придется брать у них деньги. И да, я считаю ненормальным, когда родители живут в 3-комнатной квартире, а дети мотаются по съемным. Считаю эгоистичными родителей, которые не считают нужным помогать детям. У нас это тянется из поколения в поколение. Моя бабушка помогла моим родителям купить дом, мои родители помогли нам купить квартиру, я буду помогать своим детям, они - своим... Это нормально. Это - хорошо. И от разумной помощи никто не спился, не сгулялся, не сел на шею, не стал иждивенцем. 

В прошлом году гостила у друзей в Италии. У них помогать детям - абсолютная норма. Деньгами, жильем и т.д.

Partajează acest post

Link spre post
solnysko

зависит от ситуации.

1.я всю свою жизнь прожила с родителями,вышла замуж,родился ребенок, все в этой же квартире

нет возможности иметь свою,на мою зарплату квартиру не купишь,слава БОгу не в общаге живем и не снимаем..

ее зарплата (не смотря на то,что она уже тогда была на инвалидности) была тогда больше чем наши с мужем вместе взятые..потом она слегла и уже была пенсия как у всех пенсионеров

мы оба конечно старались подработать как могли..

отдельного бюджета нет и не было-все доходы шли в общий котел с него оплачивалась квартира,покупались лекарства,питание,ну и все ,что необходимо...

стыдно ли мне,что такова ситуация? безумно

но я прекрасно понимаю,Что елис бы мы не жили бы у родителей или не ее материальная,моральная,физическая помощь-мы бы просто не вытянули бы.. а с ребенком так тем более

конечно мне хотелось зарабатывать так,чтобы моя мама отдыхала каждый год в санатории,чтобы ее пенсия просто лежала бы на книжке-на всякий случай и тд итп

но реалии другии

мы всегда были одной семьей

мой муж для моей мамы был одним из сыновей

и все мы были единое целое

и я своим родителям буду благодарна до конца моих дней

однажды в разговоре с мамой я сказала-что они столько для меня и нас сделали,что я никогда не смогу расплатиться

она мне ответила,что я глупенькая. и единственная благодарность-которую она понимает-чтобы я позаботилась о своих детях,вырастила их достойными людьми и сохранила понятие Семья-место,куда всегда,при любых обстоятельствах хочется вернутся

2.мой сосед ..семья..машина дорогая..отдых на море ежегодный за границей..шмотки дорогие..она нигде не работает

учитывая что он почти всегда дома-помоему он тоже не особо трудится

ее  мама и его родители работают в италии и португалии

все,чем они живут это как я понимаю заработок тех родителей,да они это и не скрывают..

недавно говорил с соседями-что машину пора сменить,а родители никак не могут понять,что он уже 5 лет на ней ездит,ему стыдно перед друзьями..

когда приезжают родители-они везут чемоданы,я уж не говорю а постоянных посылках через маршрутки..

я бы радовалась за эту семью если не одно обстоятельство

каждый раз когда приезжают родители,радость обычно в первые дни-а потом начинается скандал ругань,что они мешают,что денег мало привезли и вообще...

и его мама которая каждый раз при приезде говорит-ну посмотрим,может и останусь на совсем,все таки возраст..через пару дней вдруг начинает собираться назад..

вырастить такого паразита на свою шею-это величайшее горе

и что он будет делать когда они постареют совсем,когда болезни станут явными?

вроде как бы и он и я всю свою жизнь прожили при участии и помощи  родителей...

только знаете-если мне всегда было стыдно,ему всегда мало..

так что зависит от ситуации

Editat de solnysko

Partajează acest post

Link spre post
kisitoka

Pe tema asta se poate discuta mult... Pe noi parintii ne-au ajutat si cu bani si cu indrumare. Eu am invatat pe buget desi mamica mult a investit in studiile mele pe parcursul liceului, ca sa ajung sa invat la universitate gratis. 
Si da, era perioada cind statea cu piciul pe cind eu lucram. Uneori ne mai ajuta cu bani dar niciodata nu am cerut. Chiar si cind eram studenta, nu ceream. Traiam din bursa, chiar si ceva ajungea sa-i dau si ei. Faceam lucruri handmade, vindeam . dar ma staruiam sa nu cer. Si intradevar e neplacut cind copii sunt ajutati diferit. Adica cineva este mai alintat decit altcineva...dar ce sa faci sunt parinti..si noi suntem parinti. Si eu la rindul meu in viitor daca voi putea voi ajuta cu ce pot, si financiar. dar credca principalul e sa investesti in copii prin alta metoda...ca pina la urma sa poate singur sa se intretita

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Solnysko, in situatia dvs, ati locuit impreuna, ati trecut prin multe situatii si ati inteles ca la greu, cei mai apropiati sunt membrii familiei. Pe cind vecinii dvs au fost ghiftuiti cu de toate, fara sa vada cum se face acel bana peste hotare. Si aici, cred ca e si vina parintilor, care au trimis cu duiumul genti cu bunataturi si bani.

Clar ca depinde de persoana in parte. Cunosc si eu tare bine o familie cu doi feciori. Unul e tare sensibil la nevoile familiei, mereu ajuta, sustine. Al doilea, desi are familie lui cu copii,  nu a iesit din virsta copilariei si tot invinuieste parintii ca putin i-au dat (desi, singur nu face nimic pentru copiii lui). Si mama, auzind invinuirile, mai tare ii sufla in bors si il jeleste, iar el hurureste baiatul si creste burta.

Partajează acest post

Link spre post
Saraswati

parerea mea este ca unei femei parintii ii pot ajuta, doar pina cind se casatoreste sau daca este in divort

dar pt un barbat sa ea bani de la parinti este distrugator, il face moale si slab la caracter

barbatul trebuie sa fie independent financiar, sa lucreze si traiasca pe propriu cont 

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Бабушка

Живой пример перед глазами.

Два брата. Старшему родители не дали ничего. Младшему оплатили хороший универ. Старший едва перебивается случайными заработками, семья на грани нищеты. Младший в Канаде на высокооплачиваемой работе, обзавелся жильем, путешествует.

Старт нужен. Как минимум.

Partajează acest post

Link spre post
Vallentina

вырастить такого паразита на свою шею-это величайшее горе

и что он будет делать когда они постареют совсем,когда болезни станут явными?

вроде как бы и он и я всю свою жизнь прожили при участии и помощи  родителей...

только знаете-если мне всегда было стыдно,ему всегда мало..

так что зависит от ситуации

паразита из него сделала сама мать

сначала делают, потом плачут

Partajează acest post

Link spre post
azar

Кто-то и со стартом ничего не добивается.

Другой,без старта все сам заработает.

Partajează acest post

Link spre post
mersedes

По разному бывает... все в меру воспитания и конечно гены...

мне родители помогали только тогда когда я училась в колледже, но так как в колледже я получала стипендию, то мне давали 12 рублей в месяц. стипендия у меня была 37 рублей.  сумками с дома продукты не таскала... разве что соленья и яйца....выкручивалась сама как могла... Когда уехала в Тирасполь, я писала что папа мне одолжил 30 рублей, которые я первой зарплатой вернула. Мне это помогло быть сильнее... понимала что помощи ждать не откуда. (занималась спекуляцией по тем временам: ездила на 7 км привозила вещи в тирасполе перепродавала...потом замуж вышла, потом бизнес открыла)  увидела как мама тайком давала старшей сестре деньги... я спросила почему мне не дают... мне сказали, что ей нужнее... это и с подвигло меня заняться перепродажей вещей...

больше не спрашивала... но взяла себе на заметку... 

Про своего сына, что могу сказать и ему сказала, что помогу только в том случае что увижу что он что то делает и старается что то сделать... а если будет лежать пузом сверху на диване и ждать когда я ему дам,,, то я ничего не дам...

Editat de mersedes

Partajează acest post

Link spre post
micaela

nu exista reguli, fata, baiat/ copil mai mare/ mai mic

ombilicul trebuie taiat

copilul trebuie invatat sa fie responsabil, sa i se explice ce urmari pot fi: daca invata mai departe sau lucreaza dupa ce termina studiile gimnaziale

fiecare actiune/ inactiune a copiilor sau a parintilor are consecintele sale

sunt copii ff resposabili dar care au finalizat 9 clase si au fost luati de tata la carat beton pentru ca nu ajungeau bani - si asa ramin fara studii - dar din putinul care il au isi intemeiaza si familie si parintii isi ajuta

altii cu Oxford terminat - uita de parinti si umbla singuri prin lume, dar cu bani in buzunar

Editat de micaela

Partajează acest post

Link spre post
solnysko

паразита из него сделала сама мать

сначала делают, потом плачут

ну вот в том то и проблема..

считай и мне и ему родители помогали

и думаю многим тут на форуме помогали родители-но не все же паразитами становятся

кто-то потом всю жизнь заботиться о родителях,кто-то нет..

от чего это зависит?

Editat de solnysko

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Бабушка

Для меня родители, ничего не давшие ребенку (имея такую возможность!) - не родители. Зачем надо было рожать, спрашивается? Чтобы вышвырнуть в жизнь, как щенка? Или чтобы обеспечить себе спокойную старость? Эгоизм да и только. Никто не говорит о том чтобы сделать за ребенка ВСЁ или всю жизнь работать ЗА него, но не помогать - нельзя! Иначе зачем вы сейчас лелеете своих крох и обманываете их, что любите? Любовь - она навсегда. Она не проходит по мере взросления ребенка. Если я брошу своих детей в нужде, значит, я не любила их...

Partajează acest post

Link spre post
azar

От характера.

Воспитание может быть одинаковым,но дети вырастают разные.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Бабушка

ну вот в том то и проблема..

считай и мне и ему родители помогали

и думаю многим тут на форуме помогали родители-но не все же паразитами становятся

кто-то потом всю жизнь заботиться о родителях,кто-то нет..

от чего это зависит?

От воспитания зависит. Есть те, кто ничего не получил - и благодарен просто так. есть получившие всё - и не благодарящие. Но я думаю, тут еще зависит от отношения дающего. Я не раз видела родителей, попрекающих своей помощью - за это трудно быть благодарным. Если даете - не колите этим.

Partajează acest post

Link spre post
azar

А когда родители считают,что дети по гроб жизни обязаны?

Мать моей подруги,с 47 лет живет с дочкой,только ноет,жить отдельно никогда не хотела.

К подруге зайти нельзя,мать свои порядки устраивает,надо ее постоянно развлекать.

Все болеет, уже 20 лет как.

Хотя посмотришь,здоровее дочери.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Бабушка

А когда родители считают,что дети по гроб жизни обязаны?

Дикость для меня. За что обязаны? Рожали для себя, детей не спросили. Другая сторона эгоизма. "Я тебя родила! Я тебя рОстила-рОстила, кормила, одевала"....

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum