sowanted

Pulsatii la nivel cerebral

Postări Recomandate

sowanted

Buna ziua! O sa Va rog sa ma lamuriti vis-a-vis de rezultatele primite in urma investigatiilor efectuate.

Virsta 37 ani. De ceva timp simt pulsatii in partea dreapta a capului. Durerea poate iradia si in alte parti.  Durerea e suportabila, doar ca e deranjat, practic durerile "inabusite" persista tot timpul “prin cap”, apar si dispar, ceea ce creeaza disconfort. Au fost citeva prize de "amorteala" (sensibilitate stranie) a virfului buzelor si a limbii, nod in git si disconfort referitor la sensibilitate la degetele inelar si mic la mina dreapta.

Am primit 10 zile Movalis si Midocalm dupa tomografia cervicala. Recent am facut SDG.

Explicati-mi Va rog daca este necesar de efectuat si alte investigatii mai minutioase si daca este nevoie de inceput vreun tratament deja?

Va multumesc.568cf7c3d7a13_Medpark.jpg568cf7d1dffe9_SDG1.jpg568cf7dc313f5_SDG2.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neurolog

Buna ziua! Dupa tomografie aveti anumite schimbari in regiunea cervicala care ar putea cauza dereglari vasculare si algice, plus anomalia Kimerlie incompleta, care la fel poate provoca compresii si iritatii in regiunea data.Ka dolerografie se confirma schimbari vasculare cu asimetria circuitului dreapta si stinga mai mult zona de trecere craniocerebrala.

Care mai sunt schimbari neurologice depistate de medic?( examen neuroligic)

Daca mai aveti alte probleme de sanatate, alte tratamente.

Nu primiti preparate hormonale? Probleme cu inima, tensiunea?

Partajează acest post

Link spre post
sowanted

Buna ziua! Dupa tomografie aveti anumite schimbari in regiunea cervicala care ar putea cauza dereglari vasculare si algice, plus anomalia Kimerlie incompleta, care la fel poate provoca compresii si iritatii in regiunea data.Ka dolerografie se confirma schimbari vasculare cu asimetria circuitului dreapta si stinga mai mult zona de trecere craniocerebrala.

Care mai sunt schimbari neurologice depistate de medic?( examen neuroligic)

Daca mai aveti alte probleme de sanatate, alte tratamente.

Nu primiti preparate hormonale? Probleme cu inima, tensiunea?

Va multumesc pentru implicare si raspuns promt.

Intr-adevar, in spate am un bloc functional ("gheb" vazut cu ochiul liber). Alte tratamente nu sunt, probleme de sănătate tot nu se remarca. Schimbări neurologice nu au fost depistate. Tensiunea e 120/80. Probleme cu inima la fel lipsă. Preparate hormonale nu primesc.

Chiar acum în momentul butonării simt un disconfort la degetul inelar, e vorba de sensibilitate (care se evidenţiază faţă de alte degete). Pulsaţiile in cap sunt la fel stranii, pot sa apara pe 1-2 sec si dispar, dar pot si sa "mocneasca" in adincuri. Eu deja m-am deprins cu starea aceasta, nu imi cauzeaza in disconfort total, insa vreau sa ma clarific.

Ar putea exercitiile adectate si procedurile unui Kinetoterapeut sa remedieze problema sau e vorba si de un tratament medicamentos in paralel?

Cu respect, R.

Editat de sowanted

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Va multumesc pentru implicare si raspuns promt.

Intr-adevar, in spate am un bloc functional ("gheb" vazut cu ochiul liber). Alte tratamente nu sunt, probleme de sănătate tot nu se remarca. Schimbări neurologice nu au fost depistate. Tensiunea e 120/80. Probleme cu inima la fel lipsă. Preparate hormonale nu primesc.

Chiar acum în momentul butonării simt un disconfort la degetul inelar, e vorba de sensibilitate (care se evidenţiază faţă de alte degete). Pulsaţiile in cap sunt la fel stranii, pot sa apara pe 1-2 sec si dispar, dar pot si sa "mocneasca" in adincuri. Eu deja m-am deprins cu starea aceasta, nu imi cauzeaza in disconfort total, insa vreau sa ma clarific.

Ar putea exercitiile adectate si procedurile unui Kinetoterapeut sa remedieze problema sau e vorba si de un tratament medicamentos in paralel?

Cu respect, R.

Buna ziua! Cer scuze, abia a venit instiintarea de masaj!

In cazut dvstra ocupatii kinetoterapeutice sunt binevenite periodic la nivel profesional, plus gimnastica individuala zilnica.

In cazca exercitiile nu vora ajuta sa ameliorati situatia, se poate de efectuat si tratament medicamentos pentr amelioarea circulatiei sangvine.Acest lucru poatehotari neurologul doar la un examen particular.

Partajează acest post

Link spre post
sowanted

Buna ziua! Cer scuze, abia a venit instiintarea de masaj!

In cazut dvstra ocupatii kinetoterapeutice sunt binevenite periodic la nivel profesional, plus gimnastica individuala zilnica.

In cazca exercitiile nu vora ajuta sa ameliorati situatia, se poate de efectuat si tratament medicamentos pentr amelioarea circulatiei sangvine.Acest lucru poatehotari neurologul doar la un examen particular.

Va multumesc mult pentru implicare si sugestii. Spor la succese!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum