Natusic

Mostenire

Postări Recomandate

Natusic

Buna ziua ,acum recent a plecat mama din viata si avem o delema ce tine de mostenire .Mama avea apartament privatizat de ea in care la momentul privatizarii era cu viza de resedinta si fratele meu mai mare ,el automat a fost inscris la privatizare si se afla coproprietar .Atunci ei aveau parti egale ,adica 50/50 aveau parte la apartament ,acum cind a decedat mama partea ei de apartament se imparte in parti egale la toti 3 mostenitori ,adica eu ,tata si fratele.daca eu fac refuz la mostenire in favoarea lui tata lui cite procente ii revin?

Editat de Natusic

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua ,acum recent a plecat mama din viata si avem o delema ce tine de mostenire .Mama avea apartament privatizat de ea in care la momentul privatizarii era cu viza de resedinta si fratele meu mai mare ,el automat a fost inscris la privatizare si se afla coproprietar .Atunci ei aveau parti egale ,adica 50/50 aveau parte la apartament ,acum cind a decedat mama partea ei de apartament se imparte in parti egale la toti 3 mostenitori ,adica eu ,tata si fratele.daca eu fac refuz la mostenire in favoarea lui tata lui cite procente ii revin?

Tatal dvs. va avea 1/3 cota parte  din apartament iar fratele 2/3

Partajează acest post

Link spre post
Natusic

Tatal dvs. va avea 1/3 cota parte  din apartament iar fratele 2/3

adica din 100% tatalui ii revine numai 25%?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

adica din 100% tatalui ii revine numai 25%?

tatal va avea 33 % si fratele 66%

Partajează acest post

Link spre post
Natusic

De ce va intreb ca eu tot asa stiu dar astazi tatal a fost la notar si el ia zis ca dupa refuzul meu el va detine numai 25 % .

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

De ce va intreb ca eu tot asa stiu dar astazi tatal a fost la notar si el ia zis ca dupa refuzul meu el va detine numai 25 % .

nu-i corect

Partajează acest post

Link spre post
Natusic

Si inca o intrebare un apartament procurat de tata meu in timpul casatorii in care figureaza numai numele lui in actele de cumparare vinzare ,dupa decesul mamei tot se imparte la copii?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Si inca o intrebare un apartament procurat de tata meu in timpul casatorii in care figureaza numai numele lui in actele de cumparare vinzare ,dupa decesul mamei tot se imparte la copii?

Da, se imparte

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum