Rozmeritza

Parintii sau sotul?

Postări Recomandate

Rozmeritza

Buna!
Cine a trecut prin asa momente cind sotul si parintii se urasc ? parintii cer sa faci o alegere... si sotul nu vrea sa auda de parintii mei.... cine a trecut prin asa ceva si ce ati ales?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
BleStea6ka

Ситуация крайне непонятная...точнее причина такого отношения. Хотя в наше время нередко бывают случаи,когда родители недолюбливают своих невесток или зятьев. Но ставить ультиматумы -это по-моему чересчур... Вы должны и только вы создать все условия,чтобы их примирить...и попытаться сохранить семью.Если это конечно вам надо.Понятно,что любить они друг друга не будут, но хотя бы не враждовать и держать нейтралитет. Если они вами дорожат и заботятся о вашем моральном состоянии и счастье, то согласятся ради вас на такие "жертвы". А если и родители и муж эгоисты и твердят только свою правду, то будет сложно.И конечно не забывать,что мужчин может быть много, а родители одни.

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

parintii cer sa alegeti intre ei si sot?

Partajează acest post

Link spre post
Rozmeritza

Ситуация крайне непонятная...точнее причина такого отношения. Хотя в наше время нередко бывают случаи,когда родители недолюбливают своих невесток или зятьев. Но ставить ультиматумы -это по-моему чересчур... Вы должны и только вы создать все условия,чтобы их примирить...и попытаться сохранить семью.Если это конечно вам надо.Понятно,что любить они друг друга не будут, но хотя бы не враждовать и держать нейтралитет. Если они вами дорожат и заботятся о вашем моральном состоянии и счастье, то согласятся ради вас на такие "жертвы". А если и родители и муж эгоисты и твердят только свою правду, то будет сложно.И конечно не забывать,что мужчин может быть много, а родители одни.

da roditeli odni....no esli mi v svoiu ocheredi toje roditeli 2 detei? 

raznie mentaliteti i vospitanie.... 

roditeli starii sovetskoi shkoli, kogda bili drugie tenosti... muj u menea grubovatii, naglaia natura i pravdu preamo visazivaet, inogda slishkom preamolineino... bili vremena neitraliteta, no 2 meseata nazat mi tak silino posorilisi chto rastalisi.... i roditeli postavili ultimatum....

a shas proshlo vremea ia osoznala chto i moia vina bila toje v sore, no pomeritsea s nim ne mogu....

Partajează acest post

Link spre post
Zefirka

roditeli starii sovetskoi shkoli, kogda bili drugie tenosti... muj u menea grubovatii, naglaia natura i pravdu preamo visazivaet, inogda slishkom preamolineino... bili vremena neitraliteta, no 2 meseata nazat mi tak silino posorilisi chto rastalisi.... i roditeli postavili ultimatum....

a shas proshlo vremea ia osoznala chto i moia vina bila toje v sore, no pomeritsea s nim ne mogu....

Не можете или не хотите?

Чего вы сами хотите ?

Partajează acest post

Link spre post
azar

А ваш муж уже перестал орать,разговаривать не красиво,и игнорить вас?

Неудивительно,что родители его не любят.

Partajează acest post

Link spre post
Rozmeritza

А ваш муж уже перестал орать,разговаривать не красиво,и игнорить вас?

Неудивительно,что родители его не любят.

net ne  perestal.... on uje ne pomeneaetsea... 

no bez nego ia kak bez nogi.... i deti skuchaiut

Partajează acest post

Link spre post
Rozmeritza

Не можете или не хотите?

Чего вы сами хотите ?

kak skazati.... serdtse hochet a razumom ne ocheni....

legko skazati opredelisi cho ti hochesh....

a vot na dele...

Partajează acest post

Link spre post
ElenaMD

Daca traiti impreuna cu parintii, inseamna ca trebuie sa locuiti deoparte. In cazul meu asta a rezolvat multe situatii neplacute.

Partajează acest post

Link spre post
Zefirka

Partajează acest post

Link spre post
Zefirka

kak skazati.... serdtse hochet a razumom ne ocheni....

legko skazati opredelisi cho ti hochesh....

a vot na dele...

Легко или сложно, хотите или нет самый главный вопрос на который вы должны по честному себе ответить.

А дальше ... как говориться прыгать от этой печки...

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Mdea... Nu s-a mai rezolvat nimic la dvs, din pacate.

Tin minte inca tema precedenta a dvs si chiar eram curioasa cum s-au aranjat lucrurile.

Intelegeti, draga autor, parintii dvs tot au obosit sa va vada cum alergati cind la sot, cind la ei. Ei vad foarte bine ce prezinta sotul dvs si nu doresc asa soarta fiicei lor. Din acest motiv, ei si v-au pus ultimatum, nu pentru ca sunt de moda veche, ci pentru ca vad cu cine aveti de-afacere. Poate nu stiu toate nuantele, dar reiesind din aceasta tema si tema precedenta, eu mi-am facut asa o impresie.

Eu speram ca ati reusit sa va descurcati fara el si sa incepeti un capitol nou in viata, dar este ce este.

Sotul si parintii sunt intr-atit de apropiate persoane, caci nu poti balansa, cine e mai scump si cine mai putin. Ambele parti ocupa un anumit loc in inimile noastre si e normal sa-i iubim pe cei mai apropiati.

Unica ce va ramine, sa vorbiti cu parintii, sa va inteleaga ca nu puteti alege, asta nu e jucarie in magazin sau oferta de lucru.

Ceea ce tine de sot, cred ca ati inteles ca el nu se va mai schimba...

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Autor, sa fi fost parintii de moda veche, nu va puneau ultimatum, ci va impuneau sa traiti "fericita" mai departe cu sotul argumentindu-va ca familia e importanta, ca nu se rupe totul cind iti vine cheful si variante de genul "gura lumii".

Iat, imaginati-va ca fetita dvs se casatoreste cu un tiran si ea deseori are probleme cu el, la certuri mari alearga la dvs, iar cind acela se linisteste, ea se duce la el. Si asta continua mult timp. Ca parinte, n-o sa va doara sufletul? N-o sa doriti cumva sa protejati fiica de la asa ceva?

Eu inteleg, cel mai bine e sa nu ne implicam in familiile copiilor, ei singuri trebuie sa se descurce, dar cind vezi ca viata copilului tau o poate cineva distruge, e tare amar sa stai si doar sa privesti...

Partajează acest post

Link spre post
alinenok

Никому не пожелаешь такой ситуации как у вас...но Вы сами к сожалению предпочитаете так жить. Может я не права, но как можно жить и за что любить человека, который не думает о вас, унижает, ненавидит вашу семью?! Может я слишком гордая, возможно...но позволять вытирать об себя ноги это слишком...Мои родители  бы не только ненавидели, но и скрутили бы ему шею...если бы увидели хоть одну слезинку их дочери...Это нормально, что хотя бы родители вас любят и у них за вас болит душа. Это не жизнь...Из вашей прошлой темы, я поняла что кроме всего происходящего ,он еще и недоволен, что снабжает семью и ваши родители вам не помогают..Простите, но когда он создавал семью, он о чем думал? И почему ваши родители должны помогать? Пора бы уже им помогать...Получается, как ненавидеть и не общаться с вашей семью, то это нормально, а как денежки принимать, то супер. Всем сейчас тяжело,особенно сейчас в нашей стране, но это не повод срываться на своей семье, жене и детях. И мне лично не понятно, за что вы боритесь и пытаетесь удержать его. Просто у вас внутри страх,что вы в декрете, пока не работаете и с детьми никому не нужны. Взгляните по-другому на себя и на мир. Вашим детям нужна счастливая мама. А этот негатив ,который навис у вас дома тоже угнетает детей. Да,дети хотят быть и с мамой, и с папой. Но в приятной атмосфере. И к тому же, ваш муж навсегда останется для них папой,независимо будете вы вместе или нет. Если он хоть чуточку имеет совесть и хоть какие-то чувства к детям, то он этого не забудет.Ваше сравнение "no bez nego ia kak bez nogi.... i deti skuchaiut" мне вообще смешно читать, извините за грубость...но это как какая-то больная нога,которая всегда болит и ноет. Она вроде есть, но функцию свою не выполняет. А то, что сильно болит, рано или поздно, отваливается.

Partajează acest post

Link spre post
mersedes

сложная ситуация... если муж изверг, то выбрала бы родителей, но при наличии 2 детей попросила бы родителей помочь мне пока не выйду на работу...

Partajează acest post

Link spre post
livi

не вчитываясь в подробности вашей ситуации, у меня мнение, что рано или поздно родители умрут, и дети вылетят из гнезда. С кем останетесь? с мужем. С ним и нужно налаживать отношения. Конечно, если он не изверг и тп

Partajează acest post

Link spre post
TigriZZa

У меня ситуация:жили с мужем у моего отца,это как два льва в одной клетке,они друг друга недолюбливали...и мне жаловались.я была беременна,мне папа говорил что мой муж козел и надо его прогнать,и ребенка мы и без него поднимем...как только мы съехали,все наладилось,отец просил прощения и звал обратно домой.мы помирились,ходили друг к другу в гости,спустя год отец умер...перед смертью просили прощения друг у друга...

Забыла добавить,живем счастливо с мужем и дочкой в папиной квартире и все у нас хорошо...

Partajează acest post

Link spre post
Rozmeritza

Tin minte inca tema precedenta a dvs si chiar eram curioasa cum s-au aranjat lucrurile.

Intelegeti, draga autor, parintii dvs tot au obosit sa va vada cum alergati cind la sot, cind la ei. Ei vad foarte bine ce prezinta sotul dvs si nu doresc asa soarta fiicei lor. Din acest motiv, ei si v-au pus ultimatum, nu pentru ca sunt de moda veche, ci pentru ca vad cu cine aveti de-afacere. Poate nu stiu toate nuantele, dar reiesind din aceasta tema si tema precedenta, eu mi-am facut asa o impresie.

Eu speram ca ati reusit sa va descurcati fara el si sa incepeti un capitol nou in viata, dar este ce este.

Sotul si parintii sunt intr-atit de apropiate persoane, caci nu poti balansa, cine e mai scump si cine mai putin. Ambele parti ocupa un anumit loc in inimile noastre si e normal sa-i iubim pe cei mai apropiati.

Unica ce va ramine, sa vorbiti cu parintii, sa va inteleaga ca nu puteti alege, asta nu e jucarie in magazin sau oferta de lucru.

Da, daca mai aveam o mica speranta ca cu aparitia fetitei se va schimba ceva atunci acum sunt sigura ca nimeni si nimic in lume nu va putea sa deschida unui om ochii la fericirea lui.... E ca si cum as incerca unui orb sa ii descriu cit de frumos este un apus de soare....

Ceva perioada pina am nascut si primele luni de viata ale fetitei parca parea ca lucrurile s-au aranjat, chiar parintii mei l-au laudat si s-au bucurat pentru noi.... dar pina la final a rabufnit toata murdaria din el si s-a terminat iar cu faptul ca cu copii in brate ( aia mica de 3 luni) a zis ca nu am casa si sunt nimeni, si sa plec din casa lui.

Nu stiu daca va ajunge vreodata sa inteleaga ca cu propriile miini a distrus nu numai fericirea lui ci si a altor oameni nevinovati.... cum a spus un intelept " orice cuvint, sau fapta a noastra rasuna ca un ecou in viata celor ce ne inconjoara, si inainte de a face ce vrem noi trebuie sa ne gindim cum se schimba si viata lor"

ce s-a schimbat de la situatia de anul trecut? 1. mi-am tinut in sfirsit fiica in brate si toate fricile au disparut, mi se umple inima de fericire cum se joaca ei si se iubesc, fetita numai cu fratele ei ride in hohote, danseaza, cinta 2. macar ca nu lucrez si nu am surse financiare permanente, el nu ajuta material, nu stiu de ce dar am incredere ca voi reusi in curind sa incep sa lucrez si saies din aceasta groapa, mai ales ca contez si pe parinti care nu jelesc nimic pentru noi  3. nu mai am remuscari ca nu am facut totul pentru salvarea familiei , pentru ca i-am acordat sansa sa fie cu noi si sa fim o familie toti patru

Partajează acest post

Link spre post
Rozmeritza

Никому не пожелаешь такой ситуации как у вас...но Вы сами к сожалению предпочитаете так жить. Может я не права, но как можно жить и за что любить человека, который не думает о вас, унижает, ненавидит вашу семью?! Может я слишком гордая, возможно...но позволять вытирать об себя ноги это слишком...Мои родители  бы не только ненавидели, но и скрутили бы ему шею...если бы увидели хоть одну слезинку их дочери...Это нормально, что хотя бы родители вас любят и у них за вас болит душа. Это не жизнь...Из вашей прошлой темы, я поняла что кроме всего происходящего ,он еще и недоволен, что снабжает семью и ваши родители вам не помогают..Простите, но когда он создавал семью, он о чем думал? И почему ваши родители должны помогать? Пора бы уже им помогать...Получается, как ненавидеть и не общаться с вашей семью, то это нормально, а как денежки принимать, то супер. Всем сейчас тяжело,особенно сейчас в нашей стране, но это не повод срываться на своей семье, жене и детях. И мне лично не понятно, за что вы боритесь и пытаетесь удержать его. Просто у вас внутри страх,что вы в декрете, пока не работаете и с детьми никому не нужны. Взгляните по-другому на себя и на мир. Вашим детям нужна счастливая мама. А этот негатив ,который навис у вас дома тоже угнетает детей. Да,дети хотят быть и с мамой, и с папой. Но в приятной атмосфере. И к тому же, ваш муж навсегда останется для них папой,независимо будете вы вместе или нет. Если он хоть чуточку имеет совесть и хоть какие-то чувства к детям, то он этого не забудет.Ваше сравнение "no bez nego ia kak bez nogi.... i deti skuchaiut" мне вообще смешно читать, извините за грубость...но это как какая-то больная нога,которая всегда болит и ноет. Она вроде есть, но функцию свою не выполняет. А то, что сильно болит, рано или поздно, отваливается.

:unsure:  :unsure:  :unsure:  :unsure:  :unsure:  :unsure:  polnostiu soglasna.....

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Pina la urma, daca corect inteleg, nu sunteti cu sotul? Stati la parinti?

Nu stiu, eu ramin cu opinia ca asa tip de oameni nu se schimba. El pur si simplu nu realizeaza ca problema e in el. Ei mereu gasesc clengi la altii, toti is rai, numai ei is cei mai buni, destepti si omanosi.

Partajează acest post

Link spre post
Rozmeritza

Pina la urma, daca corect inteleg, nu sunteti cu sotul? Stati la parinti?

Nu stiu, eu ramin cu opinia ca asa tip de oameni nu se schimba. El pur si simplu nu realizeaza ca problema e in el. Ei mereu gasesc clengi la altii, toti is rai, numai ei is cei mai buni, destepti si omanosi.

Da, am strins absolut toate lucrurile si ne-am mutat la parinti.... mamica a revenit acum din Italia unde a fost prima oara pentru citeva luni si acum facem planuri sa ne mutam la anul cu toata familia acolo

eu sunt tinara si voi avea puteri sa lucrez si sa cresc copiii, numai sa imi dea Domnu puteri si sanatate

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum