jessikamason

Права рожениц

Postări Recomandate

jessikamason

Нашла в интернете статью, где описываются основные права беременных в роддоме, а также даются ссылки на протоколы, приказы и законы, в которых эти права перечислены. http://materinstwo.com/pered-rodami/22-prava-beremennoy-v-roddome.htmlНаверняка подобные нормативные документы существуют и в нашей стране. Подскажите, пожалуйста, где можно найти подобную информацию для РМ. Заранее благодарю.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Нашла в интернете статью, где описываются основные права беременных в роддоме, а также даются ссылки на протоколы, приказы и законы, в которых эти права перечислены. http://materinstwo.com/pered-rodami/22-prava-beremennoy-v-roddome.htmlНаверняка подобные нормативные документы существуют и в нашей стране. Подскажите, пожалуйста, где можно найти подобную информацию для РМ. Заранее благодарю.

*ссылка*

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
IONN

Buna ziua ,as dori sa stiu daca la lucru prin cumulativ se plateste acelea 4 luni la nastere,,,sau numai la lukru fix?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua ,as dori sa stiu daca la lucru prin cumulativ se plateste acelea 4 luni la nastere,,,sau numai la lukru fix?

Indemnizatia se achita reieșind din venitul mediu obtinut in ultimele 12 luni la toate unitatile unde sunteti angajata (inclusiv prin cumul).

Partajează acest post

Link spre post
IONN

multumesc,ca sa imi fie clar dau un exemplu de calcul: daca am prin lucru cumul-3000 lei si lucru fix-2300 lei, atunci indemnizatiile la nastere va fi = 3000(cumul)+ 2300fix=5300*4luni= 21200 lei, si pe perioada de 3 ani va fi 30 % din 5300(media) =1590lei....

Este corect acest calcul? ,,,ms

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

multumesc,ca sa imi fie clar dau un exemplu de calcul: daca am prin lucru cumul-3000 lei si lucru fix-2300 lei, atunci indemnizatiile la nastere va fi = 3000(cumul)+ 2300fix=5300*4luni= 21200 lei, si pe perioada de 3 ani va fi 30 % din 5300(media) =1590lei....

Este corect acest calcul? ,,,ms

Da, corect

Partajează acest post

Link spre post
jessikamason

*ссылка*

Извените, ссылка не активна

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
IONN

buna ziua,,dar in cazul cind perioada de angajare la lukrul prin cumulativ nu depaseste 12luni dar 9-10luni, atunci care este acest calcul de mai sus......sau daca ambele servicii fix si cumul nu depasesc aceste 12luni?  ..ms

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

buna ziua,,dar in cazul cind perioada de angajare la lukrul prin cumulativ nu depaseste 12luni dar 9-10luni, atunci care este acest calcul de mai sus......sau daca ambele servicii fix si cumul nu depasesc aceste 12luni? ..ms

In cazul lucrului prin cumul se iau în calcul exact lunile lucrate iar în cazul locului de munca de baza lunile lipsa din cele 12 se iau în calcul cu 1900 lei fiecare Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
IONN

exemplu: cumul -9luni lucrate, salariul-2700lei

fix-       12 luni lukrate, salariul-2000 lei

2700*9:9= 2700 lei (lucrul prin cumul)

2000*12:12=2000 lei (lucrul fix)

total = 4700 lei

indemnizatie la nastere-4700*4=18800lei

indemnzatie pu 3 ani - 4700*30%=1410 lei lunar

este corect asa tip de calcul,?,ms

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

fix- 12 luni lukrate, salariul-2000 lei

total = 4700 lei

este corect asa tip de calcul,?,ms[/qu

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

fix- 12 luni lukrate, salariul-2000 lei

total = 4700 lei

este corect asa tip de calcul,?,ms[/qu

Baza de calcul va fi 4025 lei și nu 4700 lei

Partajează acest post

Link spre post
jessikamason

Вы не могли бы ответить ещё раз...

Partajează acest post

Link spre post
IONN

buna ziua ,, cer scuze de intrebare. Situatie sau cauza este in felul urmator: cu citiva ani in urma am cumparat o masina, lá cel moment nu am reusit sa o inregistrez dupa mine(cauza a fost lipsa de timp, cred ca nu e motiv serios, insa asa fost...) am facut o procura generala (valabila 3 ani). Am mers cu masina timp de aproape 3 ani, care dupa asta am dorit sa o inregistrez, dar surpriza inspectorul imi spune ca masina este pusa la banca de cartre proprietarul de la care am procurató. Aici deja nu stiu ce sa fac mai departe, am inteles ca doar numai prin procura pot sa ma folosesc de automobil, insa deja nu pot sa'l gasesc pe proprietar, lám cautat si am inteles ca e plecat peste hotare si degraba nu revine. CE AR TREBUI SA FAC, CARE SUNT SANSELE CA SA'MI RECAPAT AUTOMOBILUL? CRED CA MÁM EXPRIMAT CORECT  MS.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Вы не могли бы ответить ещё раз...

Не получается, сайт блокирует.

buna ziua ,, cer scuze de intrebare. Situatie sau cauza este in felul urmator: cu citiva ani in urma am cumparat o masina, lá cel moment nu am reusit sa o inregistrez dupa mine(cauza a fost lipsa de timp, cred ca nu e motiv serios, insa asa fost...) am facut o procura generala (valabila 3 ani). Am mers cu masina timp de aproape 3 ani, care dupa asta am dorit sa o inregistrez, dar surpriza inspectorul imi spune ca masina este pusa la banca de cartre proprietarul de la care am procurató. Aici deja nu stiu ce sa fac mai departe, am inteles ca doar numai prin procura pot sa ma folosesc de automobil, insa deja nu pot sa'l gasesc pe proprietar, lám cautat si am inteles ca e plecat peste hotare si degraba nu revine. CE AR TREBUI SA FAC, CARE SUNT SANSELE CA SA'MI RECAPAT AUTOMOBILUL? CRED CA MÁM EXPRIMAT CORECT MS.

Aveți vri-o recipisa ca ia-ți achitat prețul automobilului? Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
IONN

Din pacate nu, atunci sa inteleg ca nu sunt careva sanse in cazul dat? , dar sunt martori.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Din pacate nu, atunci sa inteleg ca nu sunt careva sanse in cazul dat? , dar sunt martori.

Da, șanse nu prea sunt....sau achitati datoria ultimului pentru scoaterea sechestrului/gajului, avînd o procura valabila ca sa înregistrați automobilului pe dvs.

Partajează acest post

Link spre post
IONN

multumesc, dar cum as putea afla la ce suma ar fi valorizata de banca, ?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

multumesc, dar cum as putea afla la ce suma ar fi valorizata de banca, ?

Va adresați la biroul de înmatriculare sa va dea informația referitor la banca, apoi va adresați la acea banca cu aceasta întrebare.

Partajează acest post

Link spre post
IONN

MULTUMESC MULT, SPER SA REUSESC CEVA .

Partajează acest post

Link spre post
IONN

BUNA ZIUA D'LE GRIGORE, LOCUIM IN S. COJUSNA R. STRASENI, DAR ACUM IN TOAMNA NEÁM PUS LA EVIDENTA MEDICALA LA POLICLINICA NR 1(str 31 august) dinsii au fost deacord atunci....iar acum SOTIA ESTE INSARCINATA (ABIA 3 LUNI) SI MEDICUL DE FAMILIE SPUNE DACA FIZIC NU NE SCHIMBAM LOCUL DE TRAI ( ADICA IN CHISINAU) PE SOTIE REFUZA SA O DESERVEASCA CUM AR FI PE PERIOADA DE SARCINA,,,VREAU SA STIU DACA AU ACEST DREPT SA PROCEDEZE ASTFEL......DEJA MIINE TREBUIE SA STIU UN RASPUNS,,ESTE URGENT! MERCI,,,,AM CAUTA INFORMATIE DAR NU AM GASIT

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

BUNA ZIUA D'LE GRIGORE, LOCUIM IN S. COJUSNA R. STRASENI, DAR ACUM IN TOAMNA NEÁM PUS LA EVIDENTA MEDICALA LA POLICLINICA NR 1(str 31 august) dinsii au fost deacord atunci....iar acum SOTIA ESTE INSARCINATA (ABIA 3 LUNI) SI MEDICUL DE FAMILIE SPUNE DACA FIZIC NU NE SCHIMBAM LOCUL DE TRAI ( ADICA IN CHISINAU) PE SOTIE REFUZA SA O DESERVEASCA CUM AR FI PE PERIOADA DE SARCINA,,,VREAU SA STIU DACA AU ACEST DREPT SA PROCEDEZE ASTFEL......DEJA MIINE TREBUIE SA STIU UN RASPUNS,,ESTE URGENT! MERCI,,,,AM CAUTA INFORMATIE DAR NU AM GASIT

NU AU ACEST DREPT, PENTRU INFORMATII MAI DETALIATE VA RECOMAND SA VENITI LA O CONSULTATIE PERSONALA

Partajează acest post

Link spre post
IONN

ok ms,,astazi la ora 12 este posibil?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum