Vizitator Diana

Cum sa pastrezi relatia cu un frate/o sora cind nu te intelegi deloc cu cumnata/cumnatul?

Postări Recomandate

Vizitator Diana

Mereu am avut o relatie buna cu sora mea si ii vreau tot binele, dar lucrurile s-au schimbat radical de cind s-a casatorit. Ii respect alegerea, insa nu ma inteleg deloc cu sotul ei. El pentru mine este o persoana nedemna, ranchiunoasa si invidioasa. O influenteaza negativ incit, desi niciodata nu a fost asa, ea a ajuns sa ma critice pentru orice. Si-a schimbat mult atitudinea fata de mine, efectiv nu mai este cea de altadata. Nu vreau sa o supar, dar eu pe el nu il mai suport. In citeva cuvinte, cum as putea pastra relatia cu ea fara ca sa fiu nevoita sa stau cu el la o masa si sa ma prefac ca e  totul ok.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fericire

Nicicum...

Numai, daca, va place sa jucati teatru:)

Stiu cazuri cind cumnatii/cumnatele nu se suporta, dar fratii/surorile au pastrat relatiile frumoase. Cel mai bine e sa discutati cu sora, sa puneti punctele pe "i" si sa faceti careva intelegeri. Cred ca nu e o problema sa iesiti uneori impreuna la cafea, sa discutati la telefon si sa va vedeti fara soti?

Partajează acest post

Link spre post
Olga2014

Nu intervine in relatia lor dar incearca sa mentii relatia buna cu sora. Intilniti-va fara prezenta lui, sunati-va si cel mai important nu-l critica fata de ea. Timpul va arata daca e om rau dar tu o sa pierzi legatura cu ea incercind sa-i demonstrezi ceva.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Diana

Nu intervine in relatia lor dar incearca sa mentii relatia buna cu sora. Intilniti-va fara prezenta lui, sunati-va si cel mai important nu-l critica fata de ea. Timpul va arata daca e om rau dar tu o sa pierzi legatura cu ea incercind sa-i demonstrezi ceva.

Nu vorbesc niciodata cu ea despre el, efectiv nu ma intereseaza ce face si cum. El a indepartat-o si de parinti, si de frati fara ca ea sa-si dea seama.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator cumnata

Dar eu privesc situația din ată parte a baricadei, eu sînt cumnata pe care nu - o poate suporta fratele soțului.

Sîntem căsătoriți cu soțul mai mult de 10 ani, ne iubim și ne stimăm, însă familia soțului nu mă suportă.

Atît de urît se comportă cu mine că nici nu am plăcerea să - mi amintesc.

Fratele soțului nici nu se preface că nu mă stimează, se comportă cu mine parcă aș fi loc gol.

Eu îl urăsc pe fratele soțului, și aș face totul ca comunicarea lor să fie redusă la minim.

Eu nu cred că puteți să faceți alt ceva decît să vă prefaceți că vă place de cumnat, altfel riscați să perdeți relația cu sora.

Însă sînt situații, ca la noi, în care nu poți face nimic, deoarece s  - a ajuns la așa o ură că nu e cale de întoarcere, nu aduceți situația la punctul de neîntoarcere. De dragul surorii jucați teatru.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum