Vikashi

Нездоровый ребёнок в школе, что делать?

Postări Recomandate

Vikashi

si la noi in grupa la gradinita este un copil asemanator,nu face rau nimanui ,dar nu este sociabil ,nu intra in contact cu nimeni,astazi insa am vazut pe fetita mea jucinduse cu el,chiar rideau ,ghiata sa topit datii sansa copilului sa se manifeste daca nu este un pericol 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Катя

У нас в классе был такой ребенок, проучился не долго, тоже психолог сказала что ре с отклонениями, на уроках орал, кидался на других детей, мог впадать в сильную истерику, биться головой о стенку. Во втором полугодии первого класса его перевели в другую школу. А вообще такие дети для домашнего обучения

Partajează acest post

Link spre post
Liya

si la noi in grupa la gradinita este un copil asemanator,nu face rau nimanui ,dar nu este sociabil ,nu intra in contact cu nimeni,astazi insa am vazut pe fetita mea jucinduse cu el,chiar rideau ,ghiata sa topit datii sansa copilului sa se manifeste daca nu este un pericol 

Вот именно,что ребенок агрессивный и кидается даже на учителя,обзывается матом,даже на учителя,молчу про детей.Поэтому и бьем тревогу.

У нас в классе был такой ребенок, проучился не долго, тоже психолог сказала что ре с отклонениями, на уроках орал, кидался на других детей, мог впадать в сильную истерику, биться головой о стенку. Во втором полугодии первого класса его перевели в другую школу. А вообще такие дети для домашнего обучения

Честно,меня пугает перспектива обучения с ним так долго.Стоит вопрос,что учитель хочет уволиться из-за этой ситуации...

Partajează acest post

Link spre post
Катя

Вот именно,что ребенок агрессивный и кидается даже на учителя,обзывается матом,даже на учителя,молчу про детей.Поэтому и бьем тревогу.

Честно,меня пугает перспектива обучения с ним так долго.Стоит вопрос,что учитель хочет уволиться из-за этой ситуации...

У нас из  - за этого ре поменялось три учителя. А ваш ре в каком классе?

Partajează acest post

Link spre post
Liya

У нас из  - за этого ре поменялось три учителя. А ваш ре в каком классе?

мы в первом классе и такая засада,блин...(((Жду с нетерпением ответа юриста и, да простит он нас за этот оффтоп))

Partajează acest post

Link spre post
Vallentina

если бы вы были не из Кишинева, подумала что про наш класс пишете

ситуация один в один, и про учителя тоже...

Partajează acest post

Link spre post
Lili

Art. 27 din Legea nr. 60 privind incluziunea socială a persoanelor cu dizabilități, accesul la educație este garantat pentru instituțiile de învățămînt de toate nivelele iar dreptul la educație nu poate fi îngrădit pe motiv al dificultății de învățare sau a altor dificultăți cauzate de anumite dizabilități. În același articol se indică clar că instituțiile de învățămînt de orice nivel asigură adaptarea rezonabilă a condițiior de învățare la nevoile individuale a persoanelor cu dizabilități. Aceste obligații se referă atît la Ministerul Educației a R. Moldova cît și la administrațiile instituțiilor de învățămînt care asigură obținerea studiilor în conformitate cu programul individual de reabilitare și incluziune socială.

Partajează acest post

Link spre post
Юбочка из плюша

Поэтому и увольняются учителя, потому что ничего с таким ребенком сделать нельзя, свое психическое здоровье учителю дороже. Ни на какие комиссии ребенка нельзя отправить, если родители против. Да и при приеме в школу они проходили медобследование, значит признаны здоровыми.

Partajează acest post

Link spre post
Lili

http://www.egalitate.md/media/files/files/decizie_cauza_083_depersonalizat_1357797.pdf

Поэтому и увольняются учителя, потому что ничего с таким ребенком сделать нельзя, свое психическое здоровье учителю дороже. Ни на какие комиссии ребенка нельзя отправить, если родители против. Да и при приеме в школу они проходили медобследование, значит признаны здоровыми.

nu neapărat să fie sănătos.Important să nu fie discriminat.Fiecare e mamă și vrea ca copilul său să fie integrat în societate...

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Copiii astia au tot dreptul sa umble la o scoala de masa, altfel li se incalca drepturile. Numai ca ei trebuie sau sa mearga cu un asistent personal (asta daca copilul are oficial grad sever de dizabilitate), sau sa aiba un pedagog de sprijin la lectiile mai principale. Copiii astia trebuie socializati, cu ei trebuie de lucrat, nu de izolat. La mine fetita tot e cu grad de dizabilitate, dar eu stau cu ea la lectii. Si mai avem in clasa un asemenea copil, el nu bate pe nimeni, pur si simplu se intimpla des sa faca galagie. Numai ca, la drept vorbind, jumatate de clasa si asa nu invata temele pe acasa, si nu e de vina acest copil, ci lenea si nedorinta elevilor de a invata. In genere, la noi in clasa sunt 3 copii cu dizabilitati. S-a vorbit frumos cu parintii sa vorbeasca cu copiii sa nu obijduiasca acesti copii, ca nimeni nu garanteaza ca atunci cind ei vor creste mari nu vor avea si ei asemenea copii. Puneti-va in pielea acestor parinti, ce sa faca ei? Trebuie sa vorbiti toti parintii si sa ajungeti la un numitor comun. Profesoara noastra are suflet mare si e foarte de treaba, a gasit contact cu baietelul care era de la inceput foarte neastimparat si strica lectiile. Da voi stiti ca un asistent personal la o persoana cu dizabilitati are in jur de 1500 lei pe luna? Cum sa te intretii cu banii astia? Eu inteleg ca copilul acesta este un pericol pentru ceilalti copii, dar cum altfel sa se invete el a socializa, daca va fi dat afara de la scoala? Solutia este ca cu el sa mearga cineva sa stea la lectii. Numai ca la noi in Moldova e foarte greu asta sa obtii, eu m-am chinuit de la sfirsitul lunii mai, si abia pe 31 august am reusit sa-mi inscriu copilul. Vorbiti cu parintii copilului, sa intreprinda ceva, si ajutati-i si voi, poate lor le vine greu. Va dati seama ca nimeni nu va vrea sa lucreze cu un asemenea copil numai pentru un salariu de 1500 lei. Poate ii scutit pe acesti parinti de fondul clasei, scolii, etc, cu conditia ca sa mearga cu el cineva la scoala. Copiii acestia au nevoie neaparat de socializare, mai dati-i o sansa.

Partajează acest post

Link spre post
Vallentina

еще как вариант-вам перевести своего ре из этого класса

я кстати тоже рассматриваю этот вариант для своей дочки

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Pe noi tot nu vroiau sa ne primeasca la scoala obisnuita, ziceau sa mergem la o scoala auxiliara. Dar daca la scoala auxiliara in 2 ani ei au invatat doar alfabetul?! Si eu acasa intr-un an de zile am invatat cu ea a scrie, a citi, a inmulti si a imparti. De ce copilul meu trebuie marginalizat? Dar citi copii dintre acestia sanatosi nu invata lectiile pentru ca pur si simplu nu vor? Si a mea vrea, numai ca ii vine greu? Eu cind o pedepsesc ii zic "n-ai sa mergi la scoala" si ea plinge ca vrea la scoala. Nu izolati copilul, n-aveti niciun drept. Invatati-i pe copiii vostri sa fie mai toleranti, asta o sa le ajute mult mai mult in viata decit invatatul pe de rost a poeziilor si a altor prostii care de multe ori sunt de prisos la scoala. Multi dintre acesti copii cu dizabilitati sunt provocati sa faca prostii si galagie. Vorbiti frumos cu parintii ca sa ajungeti la un numitor comun, si cu directia scolii sa le dea voie sa vina cineva sa stea cu el la lectii, sau macar sa aiba un pedagog de sprijin. Copilul meu invata mult mai multe cind merge la scoala decit cind sta acasa, el socializeaza si incepem a invata cum sa se descurce in fiecare situatie, ceea ce e foarte important.

Editat de Irinica

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

Моему племяннику (3 лет) поставили диагноз  - аутизм.

Я с ужасом думаю о его участи в садике и школе(((

Partajează acest post

Link spre post
Liya

Pe noi tot nu vroiau sa ne primeasca la scoala obisnuita, ziceau sa mergem la o scoala auxiliara. Dar daca la scoala auxiliara in 2 ani ei au invatat doar alfabetul?! Si eu acasa intr-un an de zile am invatat cu ea a scrie, a citi, a inmulti si a imparti. De ce copilul meu trebuie marginalizat? Dar citi copii dintre acestia sanatosi nu invata lectiile pentru ca pur si simplu nu vor? Si a mea vrea, numai ca ii vine greu? Eu cind o pedepsesc ii zic "n-ai sa mergi la scoala" si ea plinge ca vrea la scoala. Nu izolati copilul, n-aveti niciun drept. Invatati-i pe copiii vostri sa fie mai toleranti, asta o sa le ajute mult mai mult in viata decit invatatul pe de rost a poeziilor si a altor prostii care de multe ori sunt de prisos la scoala. Multi dintre acesti copii cu dizabilitati sunt provocati sa faca prostii si galagie. Vorbiti frumos cu parintii ca sa ajungeti la un numitor comun, si cu directia scolii sa le dea voie sa vina cineva sa stea cu el la lectii, sau macar sa aiba un pedagog de sprijin. Copilul meu invata mult mai multe cind merge la scoala decit cind sta acasa, el socializeaza si incepem a invata cum sa se descurce in fiecare situatie, ceea ce e foarte important.

Спасибо за ваш опыт и дай вам Бог сил,терпения и хороших людей на вашем пути,но пожалуйста,давайте не будем говорить о толерантности.В некоторых случаях не может быть толерантности.Вы мама,защищаете интересы своего ребенка,я тоже мама и не хочу чтоб моему или другому ребенку из класса нанесли непоправимый вред. Т.к есть разница между детьми агрессорами и детьми которые не несут вред здоровью. И,поверьте,я не столько,возмущена поведением ребенка,сколько безответственностью его родителей. Они просто скидывают его и отдыхают от него, другие "пусть работают с ним".Тут проблема безразличия и непринятия проблемы самими родителями этого ребенка.Пы.Сы:Всем девочкам спасибо за мнения и ваш опыт.

Partajează acest post

Link spre post
Юбочка из плюша

Каждый ребенок имеет право на образование, и конечно же каждый родитель стремится это образование ребенку дать. И если родитель решается на инклюзию, то нужно постараться учесть интересы всех сторон. Поэтому самый лучший вариант - это сопровождающий человек, родитель, педагог, няня - уже по усмотрению. 

Ведь ребенку тоже нужна адаптация к новому коллективу, к новой деятельности, тем более если у него не все сначала получается.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum