Victoriacos

миотонический синдром

Postări Recomandate

Victoriacos

Buna ziua..Fetita 1 an,1 luna,11 kg , diagnosticata cu миотонический синдром . Inca nu merge,doar de minute...a inceput sa  se tirie la 10 luni,pe burtica.. Mediciul neurolog ne-a prescris injectii cu глиатилин,церебролизин si pastile neuromultivit,valerianka .Plus sa ne internam de urgenta in spital sa ne faca si proceduri ...

Sfatuiti-ne,va rog ce sa facem...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neurolog

Buna ziua!

Pe baza la ce a pus asa un diagnostic?

Va rog este nevoie de mai multa informatie despre sarcina, nastere, dezvoltarea copilului pe patcurs, datele examenului neurologic.

Partajează acest post

Link spre post
Victoriacos

Sarcina a fost fara probleme , doar am avut toxicoza in primul trimestru...Am nascut prin cezariana la 40 saptamini, 3, 550 kgfiindca fetita nu era pozitionata cu capul in jos , чисто ягодичное предлежание. Scara  8/8 . S-a 2 luni tinea capusorul, pe la 4 a inceput sa se intoarca de pe spate pe burta si invers,la 7 luni a inceput sa stea pe fund fara sustinere.. La 10 luni a inceput sa se tirie.Problema e ca e foarte elastica,o pun pe picoare si nu se tine fara suport .. la 1 an a inceput sa se ridice in patut..si timp de o luna se ridica de orice prin casa si face asi de-a lungul patului tinundu-se.. Doctorul ne-a zis ca e miotonichekij sindrom si sa ne internam in spat cum am scris mai sus,plus la tratament inca sa luam dibazol si cinarizin ..Mama ,a zis la 6 luni,tata si baba la fel ... cam asa...ajutati-ne va rog cu un sfat,despre ce am citit despre preparatele de mai sus ,chiar nustiu ce sa ma fca.. Multumesc

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Buna ziua! Aratati va rog inscriptia medicului in cartela, adica examenul neurologic.

Copilul a fost examinat de ortoped?

Dar dupa descrierea, copilul se dezvolta conform normelor.Nu e clar insa posibil are frica de a merge fara suport.Cind merge de minuta, paseste bine? Nu merge pe degete?

Partajează acest post

Link spre post
Victoriacos

Buna seara .

La ortoped ne-a zis ca e totul in ordine .  Merge bine ,pe toata talpa,doar ca mai are tendinte sa se ridice pe virfuri . 

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Aratati inscriptia examinarii de catre neurolog, statutul neurologic.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum